Brenda mendjes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Brenda mendjes
Inside Out (2015 film) Logo.svg
Logoja e filmit
Viti 2015
Regjia Pete Docter
Prodhimi Jonas Rivera
Skenari Pete Docter
Meg LeFauve
Josh Cooley
Bazuar në {{{bazuar në}}}
Në rolet kryesore Amy Poehler
Phyllis Smith
Richard Kind
Lewis Black
Bill Hader
Mindy Kaling
Kaitlyn Dias
Diane Lane
Kyle MacLachlan
Muzika Michael Giacchino
Kinematografia Patrick Lin
Kim White
Montazhi Kevin Nolting
Studioja kinematografike Walt Disney Pictures
Pixar Animation Studios
Shpërndarë nga Walt Disney Motion Pictures
Data e daljes në kinema 18 maj 2015 (Kanë)
18 qershor 2015 (Shqipëri)
19 qershor 2015 (SHBA)
Kohëzgjatja 94 minuta
Shteti Shtetet e Bashkuara të Amerikës
Gjuha Anglisht
Vlerësimi 8.2/10 (IMDb)
Buxheti {{{buxheti}}}
Fitimet {{{fitimet}}}
Paraprihet nga Monsters University
Pasohet nga Dinozauri i mbarë


Brenda mendjes (titulli origjinal: Inside Out)[1] është një film i animuar 3D, zhanri komedi dramë, prodhuar nga Pixar Animation Studios dhe shpërndarë nga Walt Disney Pictures. Me regji të Pete Docter[2] dhe skenar të Docter, Meg LeFauve dhe Josh Cooley. Arkëtoi 857 milionë dollarë dhe fitoi çmime të ndryshme, përfshirë këtu çmimet: BAFTA, Golden Globe, Critics' Choice, Annie, Satellite dhe çmimin Academy si filmi më i mirë i animuar.[3]

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ngjarja zhvillohet në mendjen e një vajze të vogël të quajtur Riley, ku pesë emocione të personifikuara (Lumturia, Mërzia, Inati, Frika dhe Neveria) mundohen ta udhëheqin atë në jetë, gjersa prindërit e saj shpërngulen nga MinnesotaSan Francisco dhe ajo duhet t'i përshtatet mjedisit të saj të ri. Në ndërkohë, emocionet e saj zhyten në kaos duke e bërë atë të humbasë kontrollin e mendjes së saj.

Zërat në origjinal[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ http://www.nytimes.com/2015/05/24/movies/inside-out-pixars-new-movie-from-pete-docter-goes-inside-the-mind.html?_r=0
  2. ^ http://www.vulture.com/2015/06/pete-docter-pixar-inside-out.html
  3. ^ http://oscar.go.com/nominees
  4. ^ a b c d e f "D23 Expo: New Art From the Upcoming Disney, Pixar and Disneytoon Movies". ComingSoon.net. 9 gusht 2013. Marrë më gusht 13, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ a b Bryan Alexander (8 dhjetor 2014). "Parents speak their mind in Pixar's 'Inside Out'". USA Today. Marrë më dhjetor 8, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ a b c d e f g h "Pixar's 'Inside Out' Cast Includes Some Awesome Voice Cameos (Spoilers)". Stitch Kingdom. 20 maj 2015. Arkivuar nga origjinali më 22 maj 2015. Marrë më maj 22, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ a b "Inside Out press kit" (PDF). The Walt Disney Studios. 20 maj 2015. Arkivuar nga origjinali (PDF) më qershor 22, 2015. Marrë më maj 28, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ Mendelson, Scott (1 shkurt 2015). "Pixar's 'Inside Out' Puppy Bowl Ad Plays on Your Emotions". Forbes. Marrë më mars 20, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]