Jump to content

Brendan Gleeson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Brendan Gleeson
Gleeson më 2014
U lind në (1955-03-29) 29 mars 1955 (69 vjeç)
ShkollimiUniversity College Dublin
Profesioni
  • Aktor
  • regjisor filmik
Vite aktiviteti1985–akoma
Bashkëshorti/ja
Mary Weldon
(m. 1982)
Fëmijë4

Brendan Gleeson (lindur më 29 mars 1955) është një aktor dhe regjisor irlandez. Ai është marrës i tri Çmimeve IFTA, dy BIFA dhe një Çmimi Primetime Emmy dhe është nominuar dy herë për një Çmim BAFTA, pesë herë për një Çmim Golden Globe dhe një herë për një Çmim Oscar. Në vitin 2020, ai u rendit në numrin 18 në listën e The Irish Times të aktorëve më të mëdhenj të filmit në Irlandë.[1] Ai është babai i aktorëve Domhnall Gleeson dhe Brian Gleeson.

Ai njihet për rolet e tij dytësore në filma si Braveheart (1995), Michael Collins (1996), 28 Days Later (2002), Gangs of New York (2002), Cold Mountain (2003), Troy (2004), Suffragette ( 2015), Paddington 2 (2017), The Ballad of Buster Scruggs (2018) dhe The Tragedy of Macbeth (2021). Ai njihet gjithashtu për rolet e tij kryesore në filma si The General (1998), In Bruges (2008), The Guard (2011), Calvary (2014), Frankie (2019) dhe The Banshees of Inisherin (2022) për të cilët ai mori një nominim për Çmimin Oscar për Aktorin më të Mirë Dytësor.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
1990 The Field Quarryman
1992 The Bargain Shop Jim Kennedy
M.A.N.: Matrix Adjusted Normal Dr Abraham Film i shkurtër
Far and Away Social Club Policeman
Conneely's Choice Josie Conneely Film i shkurtër
Into the West Inspector Bolger
1995 The Life of Reilly Patient Film i shkurtër
Braveheart Hamish Campbell
1996 Angela Mooney Dies Again Barney Mooney
Michael Collins Liam Tobin
Trojan Eddie Ginger
1997 Spaghetti Slow Frank Ferguson
Turbulence Stubbs
The Butcher Boy Father Bubbles
A Further Gesture Richard
I Went Down Bunny Kelly
Before I Sleep John Harte Film i shkurtër
1998 The General Martin Cahill
The Tale of Sweety Barrett Sweet Barrett
1999 This Is My Father Garda Jim
Lake Placid Sheriff Hank Keough
My Life So Far Jim Menries
2000 Mission: Impossible 2 John C. McCloy
Harrison's Flowers Marc Stevenson
Saltwater Simple Simon
Wild About Harry Harry McKee
2001 J.J. Biker
Cáca Milis Pól Film i shkurtër

Gjuha irlandeze; Anglisht: Cake
The Tailor of Panama Michelangelo "Mickie" Abraxas
A.I. Artificial Intelligence Lord Johnson-Johnson
2002 28 Days Later Frank
Gangs of New York Walter "Monk" McGinn
Dark Blue Jack Van Meter
2003 Cold Mountain Stobrod Thewes
2004 In My Country De Jager
Troy Menelaus
The Village August Nicholson
Six Shooter Donnelly Film i shkurtër
2005 Kingdom of Heaven Raynald of Châtillon
Breakfast on Pluto John Joe Kenny
Harry Potter dhe Kupa e Zjarrit Alastor "Mësysh" Mudi
2006 Studs Walter Keegan
The Tiger's Tail Liam O'Leary
2007 Black Irish Desmond
Harry Potter dhe Urdhri i Feniksit Alastor "Mësysh" Mudi
Beowulf Wiglaf Motion-capture
2008 In Bruges Ken
2009 The Secret of Kells Abbot Cellach Zëri
Perrier's Bounty Darren Perrier
2010 Green Zone Martin Brown
Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes Pjesa 1 Alastor "Mësysh" Mudi
Noreen Con Keogh Film i shkurtër
2011 The Guard Sergeant Gerry Boyle
Albert Nobbs Dr Holloran
The Cup Dermot Weld
2012 Safe House David Barlow
The Raven Captain Charles Hamilton
The Pirates! In an Adventure with Scientists! Pirate with Gout Voice
The Company You Keep Henry Osborne
2013 The Smurfs 2 Victor Doyle
The Grand Seduction Murray French
2014 Calvary Father James Lavelle
Edge of Tomorrow General Brigham
Song of the Sea Conor / Mac Lir Zëri; versionet anglisht/irlandisht
Stonehearst Asylum The Alienist
2015 Suffragette Arthur Steed
In the Heart of the Sea Old Thomas Nickerson
Pursuit Searbhán
2016 Alone in Berlin Otto Quangel
Trespass Against Us Colby
Atlantic Narrator Zëri; Dokumentar
Live by Night Thomas Coughlin
Assassin's Creed Joseph Lynch
2017 Hampstead Donald Horner
Paddington 2 Knuckles McGinty [2]
2018 Captain Morten and the Spider Queen Father Zëri
Psychic Jeremiah Film i shkurtër; edhe regjisor
The Ballad of Buster Scruggs Irishman (Clarence) Segmenti: "The Mortal Remains"
2019 Frankie Jimmy
Ghost in the Graveyard Student / Extra
2021 Riverdance: The Animated Adventure The Huntsman Zëri[3]
The Tragedy of Macbeth King Duncan
2022 The Banshees of Inisherin Colm Doherty
2023 A Greyhound of a Girl Paddy Zëri[4]
2024 Joker: Folie à Deux [5]

Televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
1989 Dear Sarah Brendan Dowd Film televiziv
1990 Hard Shoulder Lorry Driver Film televiziv
1990 Glenroe Sam Treacy Serial dramë
1991 Saint Oscar Film televiziv
The Treaty Michael Collins Film televiziv
In the Border Country Farmer Shfaqje televizive
1993 The Snapper Lester Film televiziv
Screenplay Thomas Macken Episodi: "Love Lies Bleeding"
1994 The Lifeboat Leslie Parry 9 episode
1995 Kidnapped Red Fox Film televiziv
1998 Making the Cut Flanagan Film televiziv
2005 Jakers! The Adventures of Piggley Winks Uncle Ferny Zëri; Episodet: "Wish Upon A Story: Part 1 and 2"
2009 Into the Storm Winston Churchill Film televiziv i HBO-së
2010 1916 Seachtar na Cásca Narrator Zëri; Serial dokumentar
2017–2019 Mr. Mercedes Bill Hodges Rol kryesor; 30 episode
2020 The Comey Rule Donald Trump 2 episode
2021 Frank of Ireland Liam Episodi: "Memento Mary"
2022 State of the Union Scott 10 episode
Saturday Night Live Himself (host) Episodi: "Brendan Gleeson/Willow"

Teatër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Dramaturg Vendi
1987 Brownbread Mr. Farrell Roddy Doyle Passion Machine Theatre Company, Dublin
1989 War George Passion Machine Theatre Company, Dublin

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Clarke, Donald; Brady, Tara. "The 50 greatest Irish film actors of all time – in order". The Irish Times (në anglisht). Marrë më 24 shtator 2020.
  2. ^ "Hugh Grant joins Paddington sequel as shooting begins". Sky News (në anglisht). Marrë më 24 shtator 2020.
  3. ^ Vlessing, Etan (11 shtator 2020). "Pierce Brosnan, Lilly Singh, Brendan Gleeson to Voice 'Riverdance: The Animated Adventure' Feature (Exclusive)". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 12 shtator 2020.
  4. ^ "A Greyhound Of A Girl heads to the 73rd Berlin Film Festival". Scannain.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2023-02-10. Marrë më 19 shkurt 2023.
  5. ^ Gonzalez, Umberto (10 dhjetor 2022). "'Joker 2': Joaquin Phoenix Returns in First Look at Sequel (Photo)". TheWrap (në anglisht). Marrë më 10 dhjetor 2022.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]