Bud Spencer

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bud Spencer
Bud Spencer cropped 2009.jpg
Born31 tetor 1929
Died27 qershor 2016 (86 vejcar)
Nationalityitalian
Height193 cm (6 ft 4 in)[1]
TitleBud Spencer

Carlo Pedersoli i njohur ndryshe me emrin Bud Spencer ka lindur më 31 tetor 1929[2] dhe vdiq më 27 qershor 2016, ishte aktor i njohur italian dhe komedian i cili ka luajtur për një kohë të gjatë filma komiko-aksion me aktorin e njohur italiano-amerikan Terence Hill.

Karriera e Karlos fillon ne vitin 1951, por ajo me se shumti merr vrullë gjatë viteve 70-dhjeta kur se bashku me aktorin tjetër italian komik Mario Girotti, i njohur si Terence Hill luajten 20 filma te cilët ishin të pëlqyeshëm për publikun.

Perveç aktrimit Karlo ka qenë edhe një ish-notar profesionist gjithashtu edhe prodhues filmash. Gjithashtu Karlo ka diplomuar për juridik dhe po ashtu kishte qenë edhe pilot helikopteri dhe ai kishte hapur një fond për bursa për studentet e rinj.[1]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karlo ka lindur në Napoli të Italisë më 31 tetor 1929, Gjatë viteve 1946-1949 ka punuar në konsulatën e Italisë në Brazil[3], ku kishte mesuar edhe te fliste edhe portugalishtën. Karriera e tij si aktor filloj ne vitin 1951, në filmin Quo Vadis në rolin e rojës perandorake.

Edhe në karierën e tij si notar, Karlo kishte qenë i sukesshëm. Më 19 shtator 1950 ai kishte notuar më pak se 1 minutë-100 metra ne stil të lirë.[4][5]

Ne vitin 1951 ne lojrat mesdhetare ai fitoi medaljen e argjendit ne notimin në stil të lirë për 100 metra[6], po ashtu ne vitin 1952 Karlo morri pjesë në Lojrat Olimpike të vitit 1952 të cilat mbaheshin në Helsinki, Finlandë, ai garoi ne notim ne stil te lirë dhe arriti deri ne gjysëm finale.[7]

Në vitin 1954, ai luajti në ekpin e vaterpolit te SS Lazio-së[2] me të cilin fitoi kampionatin italian të vaterpolos, Karriera e tij si notar perfundoi tragjikisht në vitin 1957, por pas perfundimit të karrierës se tij ai në vitin 2005 dhe 2007 u nderua me disa çmime nga fedarata italiane e notit.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Spencer u martua me Maria Amato në vitin 1960, me të cilen ka tre fëmijë.

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Spencer vdiq prej pneumonia më 27 qershor 2016 në Romë në moshën 86 vjeçare dhe la pas vete gruan, tre fëmijë, pesë nipër dhe gjashtë stërnipër e stërmbesa.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b http://www.imdb.com/name/nm0817881/bio
  2. ^ a b http://www.laziowiki.org/wiki/Pedersoli_Carlo_(Bud_Spencer)
  3. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 5 gusht 2016. Marrë më 26 korrik 2015. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ http://www.spaghetti-western.net/index.php/Bud_Spencer
  5. ^ "Kopje e arkivuar" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 28 korrik 2013. Marrë më 26 korrik 2015. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ http://www.gbrathletics.com/sport/swimmg.htm
  7. ^ http://library.la84.org/6oic/OfficialReports/1956/OR1956.pdf