Buelas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Buela
Bouèla (Arpitanisht)
Komunë
Bashkia
Bashkia
Stema Buela
VendiFranca
RajoniAuvergne-Rhône-Alpes
DepartamentiAin
QarkuBourg-en-Bresse
KantoniAttignat
NdërkomunalitetBassin de Bourg-en-Bresse
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Michel Chanel[1]
Sipërfaqja
1
10.210 km2 (3.942 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
1.825
 • Dendësia180/km2 (460/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
01065 /01310
Lartësia206–266 m (676–873 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Buellas ( shqiptimi frëngjisht[bɥɛlas]  ( dëgjoni); Arpitan: Bouèla ; Shqip: Buela) është një komunëdepartamentin AinFrancën lindore.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Buela ndodhet midis pllajës së Bresse dhe rrafshnaltës së Dombes . Veyle formon kufirin verilindor të komunës.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1968687—    
1975792+15.3%
19821.006+27.0%
19901.162+15.5%
19991.288+10.8%
20071.633+26.8%
20121.714+5.0%
20171.782+4.0%
  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 13 shtator 2022.