Carlo De Simone

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Carlo De Simone (22 nëntor 1932, në Romë, Itali) është një gjuhëtar italian, i specializuar në tekstet e lashta greke dhe latine dhe epigrafët etruskë . Ai është më i njohur për hulumtimet e tij në gjuhët etruske, [1] lemniane dhe retiane.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

De Simone studioi gjuhësi dhe arkeologji krahasuese në Universitetin e Romës, ku iu dha një çmim në 1955 me një tezë mbi temën: "Le iscrizioni messapiche: cronologia e fonetismo". Ai mori një bursë në Universitetin e Tübingenit për të njëjtën disiplinë nga "Servizio di Scambio Accademico Tedesco" (DAAD) nga 1955 në 1956, me Hans Krahe, [2] për të cilin ishte asistent nga 1961 deri në 1964.

Në nëntor 1964, ai u pranua si profesor në Fakultetin Filozofik të Universitetit të Tübingen, përmes punës së tij mbi kontributet greke në gjuhën etruske.

Nga viti 1972 deri në 1973, ai ishte drejtues i gjuhësisë krahasuese në Universitetin e Vjenës, pastaj, nga 1975 në 1980, në Universitetin e Peruxhias .

Ai u kthye në Tübingen në 1980 dhe përfundoi karrierën e tij atje në vitin 1998. Një festskrift në nder të tij u botua në 2003, i titulluar Linguistica è storia : scritti in onore di Carlo De Simone = Sprachwissenschaft ist Geschichte : festschrift für Carlo De Simone. [3]

Publikime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • I morfemi etruschi '-ce' ('-ke') e '-che' . Studi Etruschi, XXXVIII (1970), f. 115-139.
 • Il nome del Tevere. Contributo per la storia delle più antiche relazioni tra genti latino-italiche ed etrusche Me Studi Etruschi, XLIII (1975), f. 119 gramë
 • Etuskischer Literaturbericht : neuveröffentlichte Inschriften 1970–1973 (mit Nachträgen) . Glotta, LIII (1975), f. 125 sgg
 • " Die Göttin von Pyrgi : linguistische Problem. "në H. Rix, Atti del Colloquio sul tema : Die Göttin von Pyrgi (Tübingen 1979), f.64 fq. Firenze (1981).
 • " La posizione linguistica della Daunia. " Në Atti dell XIII Convegno di Studi Etruschi e Italici (Manfredonia 1980), f. 113 sgg Firenze (1984).
 • " Gli imprestiti etruschi nel latino arcaico. " Në E. Campanile (a cura di), Alle origini di Roma. Atti del colloquio . Pisa (1988).
 • " Etrusco Laucie Mezentie " në Miscellanea etrusca e italica në onore di M. Pallottino . Archeologia Classica, XLIII (1991), n. 1, f. 559 gramë
 • Sudpiceno Safino- / Lat. Sabino- : il nome dei Sabini Me Annali dell'Istituto universitario orientale di Napoli. Dipartimento di Studi del mondo classico e del Mediterraneo antico. Sezione linguistica , XIV (1992), f. 223 sgg
 • I Tirreni a Lemnos. Evidenza linguistica e tradizioni storiche Me Firenze (1996)
 • " Il nome di Romolo " në Andrea Carandini e A. Cappelli (a cura di), Roma. Romolo, Remo e la fondazione della città . Milano (2000).
 • " Il nome di Romolo e Remo " në Andrea Carandini (a cura di), La leggenda di Roma . Milano (2006).
 • " La lamina di Demlfeld (me Simona Marchesini), Fabrizio Serra Editore, Pisa-Roma (2013).

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Benelli, Enrico (2017). "7. Approaches to the study of the language". përmbledhur nga Naso, Alessandro (red.). Etruscology. Walter de Gruyter GmbH & Co KG. ISBN 9781614519102. Marrë më 19 janar 2019. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Marchesini, Simona (2003). "Prefazione". përmbledhur nga Marchesini, Simona; Poccetti, Paolo (red.). Linguistica è storia : scritti in onore di Carlo De Simone = Sprachwissenschaft ist Geschichte : festschrift für Carlo De Simone (në italisht). Pisa, Italy: Giardini. ISBN 9788842703044. Arkivuar nga origjinali më 7 janar 2019. Marrë më 19 janar 2019.
 3. ^ Marchesini, Simona; Poccetti, Paolo, red. (2003). Linguistica è storia : scritti in onore di Carlo De Simone = Sprachwissenschaft ist Geschichte : festschrift für Carlo De Simone. Pisa, Italy: Giardini. ISBN 9788842703044. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)