Cases-de-Pène

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kasapenë
Komunë
Pamje e përgjithshme
Pamje e përgjithshme
Stema Kasapenë
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiPyrénées-Orientales
QarkuPerpignan
KantoniLa Vallée de l'Agly
NdërkomunalitetPerpignan Méditerranée Métropole
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Théophile Martinez[1]
Sipërfaqja
1
13.380 km2 (5.166 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
958
 • Dendësia72/km2 (190/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
66041 /66600
Lartësia36–362 m (118–1,188 ft)
(avg. 46 m or 151 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Cases-de-Pène ( shqiptimi frëngjisht[kaz də pɛn]  ( dëgjoni); Katalanisht: Cases de Pena ; Shqip: Kasapena) është një komunëdepartamentin Pyrenees-OrientalesFrancën jugore.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kasapena ndodhet në kantonin La Vallée de l'Agly dhe në rrethin e Perpignan .

Harta e Kasapenës dhe komunave përreth


Politika dhe administrata[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kryetar bashkie Fillimi i afatit Fundi i mandatit
Michele Jodar ? 2001
Jeannine Rolland 2001 2008
Teofil Martinez 2008

Popullsia dhe shoqëria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1968483—    
1975334−30.8%
1982387+15.9%
1990406+4.9%
1999430+5.9%
2007685+59.3%
2012834+21.8%
2017926+11.0%
  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 2 dhjetor 2020.