Jump to content

Cassagnes, Pyrénées-Orientales

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kasanjë
Cassanhas
Një pamje e Kasanjës
Një pamje e Kasanjës
Stema Kasanjë
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiPyrénées-Orientales
QarkuPerpignan
KantoniLa Vallée de l'Agly
NdërkomunalitetPerpignan Méditerranée Métropole
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Jean-Marie Marot[1]
Sipërfaqja
1
15.160 km2 (5.853 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
276
 • Dendësia18/km2 (47/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
66042 /66720
Lartësia120–540 m (390–1,770 ft)
(avg. 340 m or 1,120 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Cassagnes ( shqiptimi frëngjisht[kasaɲ]  ( dëgjoni) ; Katalanisht: Cassanyes ; Oksitanisht: Cassanhas ; Shqip: Kasanja) është një komunëdepartamentin Pyrénées-OrientalesFrancën jugore.

Kasanja ndodhet në kantonin La Vallée de l'Agly dhe në rrethin e Perpignan .

Harta e Kasanjës dhe komunave përreth


Popullsia në vite
VitiPop.±%
1968267—    
1975203−24.0%
1982188−7.4%
1990179−4.8%
1999199+11.2%
2007247+24.1%
2012255+3.2%
2017267+4.7%
  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 2 dhjetor 2020.