Cassie Kozyrkov

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Cassie Kozyrkov
Kozyrkov speaks at the opening day of Web Summit 2019
Fusha Data science, AI, statistics, decision science
Institucionet Google
Alma mater University of Chicago, Duke University
I njohur për Decision Intelligence

Cassie Kozyrkov është një shkencëtare dhe statistike e Afrikës së Jugut. Ajo themeloi fushën e Inteligjencës së Vendimeve në Google, ku shërben si Shkencëtar Kryesor i Vendimeve. [1] [2]

Jeta dhe Edukimi i hershëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kozyrkov lindi në Shën Petersburg të Rusisë dhe u rrit në Port Elizabeth, Afrika e Jugut . [3] Si fëmijë, Kozyrkov u interesua për të dhënat kur zbuloi programin spreadsheet dhe më vonë u interesua për marrëdhëniet midis informacionit dhe vendimmarrjes . [4] Ajo filloi studimet në ekonomi dhe statistikë matematikoreUniversitetin Nelson Mandela në moshën pesëmbëdhjetë vjeç, dhe u transferua në Universitetin e Çikagos për të kompletuar diplomen e nivelit të parë universitar. Pas diplomimit, Kozyrkov punoi si menaxhere e projektit dhe studiuese në Qendrën e Universitetit të Çikagos si Njohëse dhe Sociale e Neuroshkencës , më pas u regjistrua në studime pasuniversitare në Universitetin Dukapsikologji dhe neuroshkencë konjitive me fokus në neuroekonominë . Hulumtimi i saj përfshin përpunimin nervor të vlerës dhe preferencat ekonomike. Pas mbarimit të studimeve të saj pasuniversitare në shkencat e vendimeve, Kozyrkov studion shkencën e të dhënave, por u rekrutua nga Google para se të mbaronte doktoraturënstatistika matematikore . [5]  

Karrierë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cassie Kozyrkov gjatë ditës së dytë të Web Summit 2018

Kozyrkov iu bashkua Google si një statististe në sektorin e Kërkimit dhe Inteligjencës së Makinerisë në vitin 2014. [4] Ajo fillimisht ka punuar për Google në Mountain View, para se të transferohej në New York City disa muaj më vonë. Ajo u promovua në Shefi i Shkencëtarëve të të Dhënave në Zyrën e CTO në Google në 2016 dhe në Scientist Shefi i Vendimit në 2017. [5] Fusha e saj e përqendrimit në Google është në UA të aplikuar dhe arkitekturën e procesit të shkencës.

Cassie Kozyrkov gjatë ditës së hapjes së Ueb Summit 2019

Kozyrkov është gjithashtu një evangjeliste e teknologjisë dhe është quajtur udhëheqësja e mendimit të shkencave të të dhënave. Ajo ka qenë një folëse kryesore në konferenca të mëdha, përfshirë Web Summit, [6] ngjarja më e madhe në botën e teknologjisë. [7] [8] Ajo botoi artikuj për shkencën e të dhënave në blogun e saj [3], dhe shkrimi i saj u paraqit gjithashtu në Harvard Business Review [9] [10] dhe Forbes . [11] Ajo u zgjodh nga LinkedIn si # 1 Top Zëri në Shkencën e të Dhënave dhe Analitikën për vitin 2019 dhe u shfaq në kopertinën e botimit të shkencës së të dhënave të Forbes AI. [12]

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Ciara Byrne (2018). "Why Google defined a new discipline to help humans make decisions". fastcompany.com. FastCompany. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Emma Sheppard (2019). "Google's got a chief decision scientist. Here's what she does". wired.co.uk. WIRED. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b "Cassie Kozyrkov's Data Science Blog on Medium". medium.com (në anglisht). Marrë më 2020-01-07.
 4. ^ a b Shaikh, Reshama. "Interview with Cassie Kozyrkov, Chief Decision Scientist at Google". mlconf.com (në anglisht). Marrë më 2020-01-07.
 5. ^ a b "Cassie Kozyrkov: Chief Decision Scientist for Google". LinkedIn. 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "linkedin" defined multiple times with different content
 6. ^ "AI and Decision Intelligence and Keynote". Web Summit. 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtje CS1: data dhe viti (link)
 7. ^ "Web Summit - What is Web Summit?". Arkivuar nga origjinali origjinali më 6 mars 2019. Marrë më 6 prill 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ DW - Lisbon hosts Web Summit: the Davos of the tech world
 9. ^ Kozyrkov, Cassie (2018). "What Great Data Analysts Do — and Why Every Organization Needs Them". Harvard Business Review. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtje CS1: data dhe viti (link)
 10. ^ Kozyrkov, Cassie (2019). "The First Thing Great Decision Makers Do". Harvard Business Review. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtje CS1: data dhe viti (link)
 11. ^ Kozyrkov, Cassie (2019). "Automated Inspiration". Forbes. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtje CS1: data dhe viti (link)
 12. ^ "Forbes AI Issue 6". Forbes. 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtje CS1: data dhe viti (link)

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]