Charaxes jasius

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Charaxes jasius 03.jpg


  • Mbreteria: Animalia
  • Tipi: Arthropoda
  • Klasa: Insecta
  • Rendi: Lepidoptera
  • Familja: Nymphalidae
  • Lloji: Charaxes
  • Specia: C. jasius
  • Zbuluesi: Linnaeus, 1767


Cikli i jetës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Charaxes jasius ka dy gjenerata për një vit : e para gjeneratë në Maj-Qershor dhe e dyta në Gusht-Shtator. Pas gjeneratës së dytë e kalon dimrin në formë larve, dhe pastaj ri-del në pranverë. Femra lëshon vezë në pjesën e sipërme të gjetheve të bimës, ajo lëshon nga një vezë për një gjeth. Larva bën një lloj "shtrati", tek i cili kthehet menjëherë pasi ushqehet me gjethet që e rrethojnë. Pastaj ato varen në një degë dhe presin për metamorfozën. Pas një periudhe që mund të variojë nga dy jave deri në një muaj, larva del nga shtresa "e mëndafshit" që e rethon në formë fluture.

Vendet ku gjendet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo specie paraqitet në rajonet Mesdhetare dhe në Afrikë. Në Afrikë, është presente në Afrikën VerioreSenegalGambiaGuinea-BissauGuineaMaliSierra LeoneLiberiBregu i FildishtëBurkina FasoGanaTogoBeninNigeriNigerKamerunGabon, Republikën e KongosAngola, Republikën e Afrikës Qendrore, Republikën Demokratike të KongosSudanUgandëEtiopiSomaliKeniaTanzaniMalaviZambiaMozambikZimbabveBotsvanaNamibiAfrikën Jugore dhe Suaziland.