Jump to content

Civetët malagasianë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Civetët malagasian
Fosa (Cryptoprocta ferox)
Klasifikimi shkencor e
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Mammalia
Rendi: Carnivora
Nënrendi: Feliformia
Familja: Eupleridae
Nënfamija: Euplerinae
Chenu, 1850
Gjinitë

Euplerinae , të njohur si civetët malagasët , është një nënfamilje e mishngrënësve që përfshin katër lloje të kufizuara në Madagaskar . Së bashku me nënfamiljen Galidiinae , e cila gjithashtu ndodhet vetëm në Madagaskar, ai formon familjen Eupleridae . Anëtarët e kësaj nënfamilje, të cilat përfshijnë fosën ( Cryptoprocta ferox), falanoukët ( Eupleres goudotii dhe Eupleres major) dhe civetin malagazian ( Fossa fossana), u vendosën në familje si Felidae dhe Viverridae para se të dhënat gjenetike treguan bashkësinë e tyre me mishngrënësit e tjerë të Madagaskarit. Brenda nënfamiljes, civeti malagasit dhe falanoukët janë më të lidhura me njëri-tjetrin sesa me fosa.  [1]

Klasifikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Subamily Euplerinae
Gjinia Llojet Fotot
Cryptoprocta (Bennett, 1833)
Eupleres (Doyère, 1835)
Fossa (Gray, 1864) Civeti malagaziant (F. fossana)

Pema filogjenetike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Marrëdhëniet filogjenetike të civetëve të malagazianit (Euplerinae) tregohen në kladogramin e mëposhtëm:[2]

 Euplerinae 
 Eupleres 

Eupleres major (Falanouku perëndimor)

Eupleres goudotii (Falanouku lindor)

 Cryptoprocta 

Cryptoprocta ferox (Fosa)

Cryptoprocta spelea (Fosa gjigande)

 Fossa 

Fossa fossana (Civeti malagasian)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Wozencraft, W.C. (2005). "Order Carnivora". përmbledhur nga Wilson, D.E.; Reeder, D.M (red.). Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference (bot. 3rd). Johns Hopkins University Press. fq. 532–628. ISBN 978-0-8018-8221-0. OCLC 62265494. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Yoder, A.D.; Burns, M.M.; Zehr, S.; Delefosse, T.; Veron, G.; Goodman, S.M.; Flynn, J.J. (2003). "Single origin of Malagasy Carnivora from an African ancestor" (PDF). Nature. 421 (6924): 734–737. doi:10.1038/nature01303. PMID 12610623. Marrë më 19 maj 2010. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)