Jump to content

David Di Michele

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
David Di Michele
Të dhënat vetjake
Datëlindja (1976-01-06) 6 janar 1976 (48 vjeç)
VendlindjaGuidonia, Italia
Gjatësia1.78 m (5 ft 10 in)[1]
PozicioniSulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Reggina
Numri9
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1993–1996Lodigiani43(6)
1996–1998Foggia68(14)
1998–2001Salernitana92(40)
2001–2006Udinese78(23)
2002–2004Reggina (Huazim)62(15)
2006–2007Palermo48(16)
2007–2010Torino43(10)
2008–2009West Ham United (Huazim)30(4)
2010Lecce (Huazim)19(3)
2010–2012Lecce52(19)
2012–2013Chievo11(1)
2013–Reggina18(7)
Karriera ndërkombëtare
2005–2006Italia6(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 13 korrik 2012
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 11 tetor 2006

David Di Michele (lindur më 6 janar 1976Guidoniam Provinca e Romes) është një futbollist italian, i cili luan aktualisht për West Ham United.

Klubi i karrierës

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Di Michele filloi karrierën e tij me A.S. Cisco Roma në Itali Serie C1, dhe për ta luajtur nga viti 1993 deri në 1996. Ai pastaj u transferua në US Foggia CalcioSerie B.

Ai kishte një masë të shkurtër në US Foggia Calcio, duke luajtur vetëm dy sezonet, përpara se të transferohet në Salernitana Calcio 1919. Me Salernitana, ai bëri të tij Serie A debutim, megjithatë në vitin pasues Salernitana u transferohen në Serie B.

Pas dy sezonet me Salernitana në Serie B, ai u transferua në Udinese Calcio për sezonin 2001/2002. Pas sezonit 2001/2002 me Udinese, ai luajti dy sezonet me Reggina Calcio, vetëm për të transferohen mbrapa tek Udinese në 2004/2005. Në sezonin 2005/2006, ai luajti një gjysmë sezonin me Udinese dhe mori pjesë në UEFA Champions League.

Në gjysmë të rrugës përmes sezonit Di Michele e kontratës u shit te US Città di Palermo. Ai e bëri debutimin e tij për Palermos në Serie A në shtëpi një ndeshje kundër Parma FC, në të cilën ai shënoi dy gola në një fitore 4-2. Në fjalën e tij të sezonit 2005/2006, Di Michele luajti 19 ndeshje, duke shënuar shtatë gola.

Në mars 2007, Di Michele u gjet fajtor për paligjshme dhe mori një bast tre muaj nga ndalimi Serie A. Ai gjithashtu ka marrë një gjobë 27,000 $. Bast nuk ishte e paligjshme për lojtarët italian deri në nëntor 2005, por Di Michele, së bashku me tre të tjerë, vënë bets nëpërmjet një bastevënës paligjshme. Megjithatë, ai ishte i lejuar për të luajtur në miqësore dhe për të marrë pjesë në trajnime në mënyrë që të ishte në gjendje të mbajë ndeshje palestër.

5 korrik 2007 Palermos njoftoi se kishte shitur atë për të FC Torino.

Gjatë shtator 2008, pas disa javë thashethemet e lidhte atë me AS Roma, Di Michele të ishte hazuar West Ham United, me një mundësi për të anglisht klub për të bërë marrëveshje të përhershme. Ai e bëri debutimin e tij për West Ham ne humbjen 3-2 të West Bromwich Albion FC13 shtator 2008, që vjen si të një zëvendësim për të plagosurit Dean Ashton. Në e tij të dytë për lojë West Ham, në 20 shtator 2008, ai shënoi qëllimet e tij të parë në anglisht të futbollit, dhe proshutë në Perëndim për të fituar në shtëpi 3-1 kundër Newcastle United.

  1. ^ http://www.chievoverona.it/en/users/31/david-di-michele