Davide Gualtieri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Davide Gualtieri
Të dhënat vetjake
Emri i plotëDavide Gualtieri
Datëlindja (1971-04-27) 27 Prill, 1971 (51 vjeç)
VendlindjaSan Marino, San Marino
Gjatësia1.78 m (5 ft 10 in)
PozicioniSulmues
Senior career*
VitetSkuadraParaqitjet(Golat)
1993–1999Juvenes
1999–2000Pennarossa4(3)
2000–2009Tre Penne168(50)
Kombëtarja
1993–1999San Marino9(1)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

Davide Gualtieri (lindur më 27 prill 1971) është një ish futbollist sanmarinez. Ai është i njohur mirë si lojtari i cili shënoi golin më të shpejtë në histori të një ndeshje kualifikuese të Kupës së Botës, kundër Anglisë më 17 Nëntor 1993.[1]

Në ndeshje, e cila u zhvillua në BolonjaItalisë, San Marino e nisi ndeshjen dhe topi shkoi shpejtë në anën e fushës së Anglis. Mbrojtësi Stuart Pearce u përpoq të kthente topin te portieri David Seaman. Pasimi i Pearce ishte i dobët duke bërë që Gualtieri të godiste topin dhe të mposhte portierin Seaman. Goli u shënua për vetëm 8.3 sekonda, i cila do të bëheshe goli më i shpejtë i shënuar në një kualifikuese ose finale të Kupës së Botës. Anglisë i'u deshën 20 minuta për të barazuar dhe në fund fitoi ndeshjen me rezultatin e thellë 7–1. Anglia dhe San Marino dështuan për t'u kualifikuar në Kupën e Botës 1994.[2]

Gualtieri vazhdoi të luajë me kombëtaren e San Marinos deri në vitin 2000, ku ai më pas u tërhoq për shkak të një dëmtimi. Tani ai punon si shitës kompjuterash në San Marino.[3][4][5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "The qualifiers in numbers" [Kualifikueset në numra]. FIFA. 21 nëntor 2007. Arkivuar nga origjinali më 25 qershor 2013. Marrë më 7 nëntor 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Rewind to 1993: Eight seconds of history - ESPNFC". Soccernet.espn.go.com. 17 nëntor 1993. Arkivuar nga origjinali më 25 qershor 2013. Marrë më 9 janar 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Jonathan Wilson (10 tetor 2012). "San Marino's Davide Gualtieri recalls the pain his goal caused England" [Davide Gualtieri i San Marinos rikujton dhimbjen që goli i tij i shkakoi Anglisë]. The Guardian (në anglisht). Londër. Marrë më 13 tetor 2012.
  4. ^ England (11 tetor 2012). "England v San Marino: Davide Gualtieri never tires of reliving the World Cup night in 1993" [Angli v San Marino: Davide Gualtieri nuk lodhet kurrë së përjetuari mbrëmjen e Kupës së Botës në 1993]. Telegraph.co.uk (në anglisht). Londër. Marrë më 13 tetor 2012.
  5. ^ Bevan, Chris. "Davide Gualtieri: The man from San Marino who shocked England" [Davide Gualtieri: Njeriu nga San Mario që shokoi Anglinë]. BBC Sport. Marrë më 13 tetor 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]