Jump to content

Dinastia Çola

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

 

 

Perandoria Çola
Cōḻar Kulam (Tamil)
rreth 300 para Krishtit–1279 pas Krishtit
Territoret Çola në 1058
Hartë që tregon shtrirjen më të gjerë të perandorisë Çola rr. 1030 nën Rajendra Chola I: territoret tregohen me blu, të nënshtruarat dhe zonat e ndikimit tregohen me rozë.
Kryeqyteti
Gjuhët zyrtareTamilisht
Gjuhët e zakonshme
 • Tamil
 • Sanskrit (qëllime liturgjike)
 • Gjuhë të tjera të Azisë Juglindore
Besimi
Hinduizmi[1]
NofkaChozhar
Qeveria
Lloji i qeverisjesMonarki
Mbret dhe Perandor 
• 848–871
Vijayalaya Chola (i pari)
• 1246–1279
Rajendra Chola III (last)
Epoka historikePeriudha Antike
• Themeluar
rreth 300 para Krishtit
• Ngjitja e Çolave mesjetarë
848 CE
• Perandoria në shtrirjen më të gjerë
1030 CE
• Shpërbërë
1279 pas Krishtit
Të dhëna të tjera
Pasuar nga
Dinastia Pandyan

Dinastia Çola, një nga katër dinastitë kryesore tamile të Tamilakamit ( India Jugore e sotme), ishte një nga dinastitë më jetëgjatë në historinë botërore. Në kulmin e saj, ajo sundonte mbi një perandori të gjerë detare të njohur si Perandoria Çola. Referencat më të hershme të të dhënave për Çolat janë nga disa mbishkrime të datuara në shekullin e III pes gjatë mbretërimit të AshokësPerandorisë Maurja. Si një nga tre mbretëritë e kurorëzuara të Tamilakamit, së bashku me dinastitë Çera dhe Pandja, dinastia vazhdoi të qeverisë mbi territore të ndryshme deri në shekullin e 13-të të es . Perandoria Çola ishte në kulmin e saj dhe u kthye drejt imperializmit nën Çolat mesjetarë në mesin e shekullit të 9-të të es . Dinastitë e lidhura janë Çoda telugu të Andhrës, Chodagangas e Kalingës, Nidugal Cholas të Karnatakës, Rajahnate i Cebut, Rajahnate i Sanmalanit .

Zemra e Çolas ishte lugina pjellore e lumit Kaveri . Ata sunduan një zonë dukshëm më të madhe në kulmin e fuqisë së tyre nga gjysma e fundit e shekullit të 9-të deri në fillim të shekullit të 13-të. Ata bashkuan gadishullin e Indisë në jug të lumit Tungabhadra dhe e mbajtën territorin të bashkuar nën një shtet për tre shekuj midis 907 dhe 1215 të es . [2] Nën sundimtarin Rajaraja I dhe pasardhësit e tij Rajendra I, Rajadhiraja I, Rajendra II, Virarajendra dhe Kulothunga Chola I, perandoria u bë një fuqi ushtarake, ekonomike dhe kulturore në Azinë Jugore dhe Azinë Juglindore. [3] Fuqia dhe prestigji që Çolat kishin midis fuqive politike në Azinë Jugore, Juglindore dhe Lindore në kulmin e tij është i dukshëm përmes ekspeditave të tyre në Gang, sulmeve detare në qytetet e perandorisë Srivijaya me bazë në ishullin e Sumatrës, dhe ambasadat e tyre të përsëritura në Kinë. [4] Flota e perandorisë Çola përfaqësonte zenitin e kapacitetit detar të lashtë indian .

Gjatë periudhës 1010-1153 të es, territoret Çola shtriheshin nga Maldivet në jug deri në brigjet e lumit GodavariAndhra Pradesh si kufiri verior. Rajaraja Çola pushtoi gadishullin e Indisë Jugore, aneksoi një pjesë të mbretërisë Rajarata në Sri Lankën e sotme dhe pushtoi ishujt Maldive. Djali i tij Rajendra Chola zgjeroi më tej territorin e Çolave duke dërguar një ekspeditë fitimtare në Indinë e Veriut që arriti lumin Gang dhe mundi sundimtarin Pala të Pataliputrës, Mahipala . Deri në vitin 1019, ai gjithashtu pushtoi plotësisht mbretërinë Rajarata të Sri Lankës dhe e aneksoi atë në domeinin e perandorisë. [5] Në 1017 dhe 1025, Rajendra Çola nisi bastisjet në qytetet e perandorisë Srivijaya . [6] Megjithatë, ky pushtim nuk arriti të vendoste administrim të drejtpërdrejtë mbi këtë të fundit, pasi pushtimi ishte i shkurtër dhe kishte për qëllim vetëm të plaçkiste pasurinë e Srivijayas. Sidoqoftë, ndikimi Çola mbi Srivijava do të zgjaste deri në vitin 1070, kur Çolat filluan të humbnin pothuajse të gjitha territoret e tyre përtej detit. Çolat e mëvonshëm (1070–1279 CE ) do të sundonin ende pjesë të Indisë Jugore. Perandoria filloi të binte në fillim të shekullit të 13-të me ngritjen e dinastisë Pandyan, e cila përfundimisht shkaktoi rënien e tyre. [7]

Anëtarët e dinastisë Çola ia dolën të ndërtonin perandorinë më të madhe thalasokratike në historinë e Indisë, duke lënë kështu një trashëgimi të qëndrueshme. Ata krijuan një formë të qëndërzuar të qeverisjes dhe një burokraci të disiplinuar. Për më tepër, patronazhi i tyre i letërsisë tamile dhe zelli i tyre për ndërtimin e tempujve ka rezultuar në disa nga veprat më të mëdha të letërsisë dhe arkitekturës tamile. [3] Mbretërit Çola ishin ndërtues të zjarrtë dhe i përfytyronin tempujt në mbretëritë e tyre jo vetëm si vende adhurimi, por edhe si qendra të aktivitetit ekonomik. [8] [3] Një vend i trashëgimisë botërore të UNESCO-s, tempulli Brihadisvara në Thanjavur, i porositur nga Rajaraja Çola në vitin 1010 të es, është një shembull kryesor për arkitekturën çolare. Ata ishin gjithashtu të njohur për patronazhin e tyre ndaj artit. Zhvillimi i teknikës specifike të skulpturës së përdorur në 'bronzet Çola', skulptura të shkëlqyera bronzi të hyjnive hindu të ndërtuara me një proces dylli tashmë të panjohur pati fillimin në kohën e tyre. Tradita e artit Çola u përhap dhe ndikoi në arkitekturën dhe artin e Azisë Juglindore. [9] [10]

 1. ^
 2. ^ K. A. Nilakanta Sastri, A History of South India, p 157
 3. ^ a b c Keay 2011.
 4. ^ K. A. Nilakanta Sastri, A History of South India, p. 158
 5. ^ Spencer, George W. (1976). "The Politics of Plunder: The Cholas in Eleventh-Century Ceylon". The Journal of Asian Studies. 35 (3): 405–419. doi:10.2307/2053272. ISSN 0021-9118. JSTOR 2053272. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Sen (2009).
 7. ^ K. A. Nilakanta Sastri, A History of South India, p. 195–196
 8. ^ Vasudevan, pp. 20–22
 9. ^ Thai Art with Indian Influences by Promsak Jermsawatdi, p. 57
 10. ^ Columbia Chronologies of Asian History and Culture by John Stewart Bowman, p. 335