Dita e baballarëve

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një baba në vitin 1887

Dita e baballarëve (ose Dita e Atit) është një festë që nderon baballarët dhe feston atësinë, lidhjet atërore dhe ndikimin e baballarëve në shoqëri. Në Evropën Katolike, ajo është festuar më 19 mars ( Dita e Shën Jozefit ) që nga mesjeta . Kjo festë u solli nga spanjollët dhe portugezët në Amerikën Latine , ku më 19 mars shpesh përdoret për të, megjithëse shumë vende në Evropë dhe Amerikë kanë miratuar datën e SHBA, e cila është e diela e tretë e qershorit. Ajo festohet në ditë të ndryshme në shumë pjesë të botës, më së shpeshti në muajt mars, prill dhe qershor. Ajo plotëson festime të ngjashme duke nderuar anëtarët e familjes, si Dita e Nënës, Dita e Siblings dhe Dita e gjyshërve .

Historia dhe traditat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një ditë e zakonshme për kremtimin e atësisë në Evropën Katolike dihet se daton të paktën në mesjetë dhe është vërejtur më 19 mars , si dita e festave të Shën Jozefit, i cili quhet Nutritor Domini atëror (" Trashëgimtar i Zotit ") në katolicizëm dhe" babai i supozuar i Jezusit "në traditën jugore të Evropës. Kjo festë u soll në Amerikë nga spanjollët dhe portugezët , dhe në Amerikën Latine , Dita e Nënës vazhdon të festohet më 19 mars. Kisha Katolike në mënyrë aktive mbështeti zakonin e një kremtimi të atësisë në ditën e Shën Jozefit nga vitet e fundit të shekullit14-të ose nga fillimi i shekullit të 15-të Fathers Day Celebration. {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) , me sa duket me iniciativën e Happy Father’s Day From This Father To All Fathers {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) ndihmuan françeskanët Peter dhe Kirvin .

Në Kishën Kopte , kremtimi i atësisë është vërejtur edhe në Ditën e Shën Jozefit, por Koptët e vëzhgojnë këtë kremtim më 20 korrik. Kjo kremtim koptik daton në shekullin e pestë. Father's Day Celebration. {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Në Shtetet e Bashkuara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fillimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dita e babait nuk u festua në SHBA, jashtë traditave katolike, deri në shekullin e 20-të. Si një festë qytetare në SHBA, u inaugurua në fillim të shekullit të 20-të për të plotësuar Ditën e Nënës duke festuar baballarët dhe prindërit meshkuj.

Gjatë drekës së Ditës së Atit që u mbajt në Qendrën e Ngjarjeve të Paqësorit, Kampi i Marinës së Korpusit Detar Pendleton

Pas promovimit të suksesshëm të Ditës së Nënës në Grafton, Virxhinia Perëndimore , Anna Jarvis , mbikëqyrja e parë e "Ditës së baballarëve" u mbajt më 5 korrik 1908 në Fairmont, Virxhinia Perëndimore , në Kopshtin Episcopal të Metodistëve Memorial të Williams, tani i njohur si Kisha Metodiste Qendrore e Bashkuar . [1] Grace Artë Clayton ishte duke mbajtur zi për humbjen e babait të saj, kur në dhjetor të vitit 1907, fatkeqësia e Monongah Mining në Monongah aty pranë vrau 361 burra, 250 prej tyre baballarë, duke lënë rreth një mijë fëmijë jetim. Clayton sugjeroi se pastori i saj Robert Thomas Webb nderon të gjithë ata baballarë. [2] [3] [4] [5]

Ngjarja e Clayton nuk kishte pasoja jashtë Fairmont për disa arsye, mes tyre: qyteti ishte i mbingarkuar nga ngjarje të tjera, festimi nuk u promovua kurrë jashtë qytetit dhe asnjë shpallje nuk u bë nga këshilli i qytetit. Gjithashtu, dy ngjarje kanë lënë në hije këtë ngjarje: festën e Ditës së Pavarësisë më 4 korrik 1908, me 12,000 pjesëmarrës dhe disa shfaqje, përfshirë një ngjarje të tullumbaceve të nxehta, që morën titujt në ditët në vijim dhe vdekjen e një 16- vjeçar më 4 korrik. Kisha dhe këshilli vendas u tronditën dhe as nuk mendonin për promovimin e ngjarjes dhe nuk u festua për shumë vite. Predikimi origjinal nuk u riprodhua nga shtypi dhe ajo u humb. Së fundi, Clayton ishte një person i qetë, i cili kurrë nuk e promovonte ngjarjen dhe kurrë nuk bisedoi me persona të tjerë në lidhje me të. [3] [4] [5]

Përpjekjet e dështuara në krijimin e Ditës së baballarëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1911, Jane Adams propozoi që në Çikago të mbaheshin një festim në mbarë qytetin e Ditës së baballarëve, por ajo u hodh poshtë. [6]

Në vitin 1912, ishte një festë e Ditës së baballarëve në Vancouver të Uashingtonit , sugjeruar nga pastori metodist JJ Berringer i Kishës Metodiste Irvington. Ata gabimisht besonin se ata kishin qenë të parët për të festuar një ditë të tillë. [1] Ata ndoqën një sugjerim të vitit 1911 nga Portland Oregonian . [6]

Harry C. Meek, një anëtar i Lions Clubs International , pohoi se kishte ardhur për herë të parë me idenë për Ditën e baballarëve në vitin 1915. [1] [6] Meek tha se e diela e tretë në qershor u zgjodh sepse ishte ditëlindja e tij. [6] Klubi i Luanëve e ka quajtur atë "Iniciatorin e Ditës së Atit". [1] Meek bëri shumë përpjekje për të promovuar Ditën e Atit dhe për ta bërë atë një festë zyrtare. [1] [6]

Krijimi i festës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 19 qershor 1910, një festim i Ditës së Atit u mbajt në YMCA në Spokane, Uashington nga Sonora Smart Dodd.[7][8] Babai i saj, veterani i luftës civile William Jackson Smart , ishte një prind i vetëm që ngriti gjashtë fëmijët e tij atje. [7] Ajo ishte gjithashtu një anëtar i vjetër Centenary Presbyterian Church (tani Knox Presbyterian Church) , [9] ku ajo së pari propozoi idenë. Pasi dëgjoi një predikim për Ditën e Nënes së Jarvisit në 1909 në Kishën Qendrore Metodiste Episkopale, ajo i tha pastorit të saj se baballarët duhet të kenë një festë të ngjashme për t'i nderuar ata. [7] Edhe pse fillimisht sugjeroi 5 qershor, ditëlindjen e babait të saj, pastorët nuk kishin kohë të mjaftueshme për të përgatitur predikimet e tyre dhe festimi u shty për të dielën e tretë në qershor. [1] [6] Disa klerikë vendës pranuan idenë, dhe më 19 qershor 1910, Dita e Atit të Parë, "predikimet për nder të etërve u prezantuan në të gjithë qytetin". [10]

Babai i Bangladeshit me djalin dhe vajzën

Sidoqoftë, në vitet 1920, Dodd ndaloi promovimin e festimit sepse ajo po studionte në Institutin e Arteve të Çikagos dhe u zbeh në një mungesë relative, madje edhe në Spokane. [11] Në vitet 1930, Dodd u kthye në Spokane dhe filloi të promovonte përsëri festën, duke rritur ndërgjegjësimin në nivel kombëtar. [12] Ajo kishte ndihmën e atyre grupeve tregtare që do të përfitonin më së shumti nga pushimet, për shembull prodhuesit e lidhjeve, tubave të duhanit dhe çdo prani tradicionale për baballarët. [13] Deri në vitin 1938, ajo kishte ndihmën e Këshillit të Ditës së Atit, i themeluar nga Tregtarët me Pakicë të veshjeve të njeriut të Nju Jorkut për të konsoliduar dhe sistemuar promovimin komercial të festës. [14] Amerikanët i rezistuan festës për dekadat e para, duke e parë atë si asgjë më shumë se një përpjekje nga tregtarët për të përsëritur suksesin komercial të Ditës së Nënës, dhe gazetat shpesh paraqisnin sulme dhe shaka cinike dhe sarkastike. [15] Megjithatë, tregtarët e përmendur mbetën të durueshëm dhe madje përfshinin këto sulme në reklamat e tyre. [16] Nga mesi i viteve 1980, Këshilli i Ditës së Atit shkroi: "(. . . ) [Dita e Atit] është bërë një Krishtlindje e Dytë për të gjitha industritë e orientuara nga dhuratat e burrave. " [17]

Greqi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dita e Atit, është vërejtur në ditën e festës së Etërve. Ajo festohet si një ditë publike ndërkombëtare, si në shumë vende të tjera përfshirë SHBA, në të dielën e tretë të qershorit. Në Greqi , si në vendet e tjera evropiane, kjo ditë është quajtur (Fête des Peres / Festa e Etërve)

Haiti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Haiti , Dita e Atit ( Fête des peres ) festohet në të dielën e fundit të qershorit dhe nuk është një festë publike. Etërit njihen dhe festohen në këtë ditë me karta, dhurata, mëngjes, darkë drekë ose darkë të së dielës së hershme; qoftë duke shijuar ditën në plazh apo male, duke kaluar kohën e familjes ose duke bërë aktivitete të preferuara.

Hong Kong[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hong Kong , Dita e babait festohet të dielën e tretë të qershorit dhe nuk është festë publike.

Hungari[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hungari , Dita e Atit festohet të dielën e tretë të qershorit dhe nuk është një festë publike.

Indi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dita e Atit [[Telugu: ఫాదర్స్ డే]], Tamil: Thanthaiyar Thinam, தந்தையர் தினம்] nuk festohet në të gjithë Indinë . Por vërehet të dielën e tretë të qershorit nga qendrat urbane kryesisht të perëndimizuara. Ngjarja nuk është festë publike. Dita zakonisht festohet vetëm në qytetet më të mëdha të Indisë si Hyderabad, Chennai, Mumbai, Nju Delhi, Kanpur, Bengaluru, Kolkata dhe të tjerë. Pas kësaj dite u vëzhgua për herë të parë në Shtetet e Bashkuara në vitin 1908 dhe gradualisht fitoi popullaritet, [18] qytetet metropolitane indiane, shumë më vonë, e ndoqën duke e njohur këtë ngjarje. Në Indi, dita zakonisht festohet me fëmijët duke u dhënë dhurata si karta përshëndetëse, pajisje elektronike, këmisha, kriklla kafeje ose libra për etërit e tyre.

Indonezi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Indonezi , Dita e Atit festohet më 12 nëntor dhe nuk është festë publike. Dita e Atit në Indonezi u shpall së pari në vitin 2006 në Bashkinë e Solo, ku morën pjesë qindra njerëz nga grupe të ndryshme të komunitetit, përfshirë edhe njerëz nga komuniteti i komunikimit ndër-fetar. Për shkak të deklaratës së saj të fundit, nuk ka shumë hije rreth festimit, në krahasim me festimin e Ditës së Nënës më 22 dhjetor.

Irlandë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Irlandë, Dita e Atit festohet të dielën e tretë të qershorit dhe nuk është festë publike.

Izrael[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Izrael , Dita e Atit zakonisht festohet më 1 maj së bashku me Ditën e Punëtorëve ose Ditën e Punës.   [ citim i nevojshëm ]

Itali[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Itali , sipas traditës katolike romake, Dita e Atit festohet në Ditën e Shën Jozefit, të quajtur zakonisht Festa e Shën Jozefit ( Festa di San Giuseppe ), 19 mars. Ishte një festë publike deri në vitin 1977.

Japoni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Japoni, Dita e Atit festohet të dielën e tretë të qershorit dhe nuk është një festë publike.

Kazakistan[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kazakistani vazhdon traditën e Bashkimit Sovjetik për të festuar Mbrojtësin e Ditës së Atdheut në vend të Ditës së Atit, si në Rusi dhe në vendet e tjera sovjetike. Zakonisht quhet "Dita e Njeriut" dhe konsiderohet ekuivalent i Ditës së Babait. Ajo ende festohet më 23 shkurt.

Kenia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kenia , Dita e Atit festohet të dielën e tretë të qershorit dhe nuk është festë publike.

Korea[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Korenë e Jugut , dita e prindërve festohet më 8 maj dhe nuk është festë publike.

Turqi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Turqi , Dita e Atit festohet të dielën e tretë në qershor dhe nuk është festë publike.

Emiratet e Bashkuara Arabe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emiratet e Bashkuara Arabe , Dita e Atit festohet më 21 qershor, përgjithësisht që përputhet me ditën e mesditës .

Mbretëria e Bashkuar e Britanisë së Madhe dhe Irlandës së Veriut[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një oficer i Marinës së Mbretërisë përqafon vajzën e tij pas kthimit nga një vendosje e gjatë në HMS Chiddingfold MOD.


</br> Në Mbretërinë e Bashkuar , Dita e babait festohet të dielën e tretë të qershorit. [19] Dita nuk ka një traditë të gjatë; Viti anglez (2006) thotë se ajo hyri në kulturën popullore britanike "diku pas Luftës së Dytë Botërore, jo pa kundërshtim". [20]

Shtetet e Bashkuara të Amerikës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në SHBA, Dita e babait festohet të dielën e tretë të qershorit. [21] Në mënyrë tipike, familjet mblidhen për të festuar figurat e babait në jetën e tyre. Në vitet e fundit, shitësit me pakicë janë përshtatur për festën duke promovuar karta përshëndetëse dhe dhurata si elektronikë dhe mjete. Shkollat (nëse janë në seancë) dhe programet e tjera të fëmijëve zakonisht kanë aktivitete për të bërë dhuratat e Ditës së Atit. Turneu i golfit US Open është planifikuar të përfundojë në Ditën e Atit, ashtu siç ishte finalet e vitit 2016 të NBA-së .

Ukrainë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ukrainë , Dita e babait festohet të dielën e tretë të qershorit.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c d e f Myers, 1972, f. 185
 2. ^ Butler, Joey. "Father's Day has Methodist ties". The United Methodist Church. Arkivuar nga origjinali më 10 qershor 2018. Marrë më 15 qershor 2014. On July 5, 1908, a Father's Day sermon was preached at Williams Memorial Methodist Episcopal Church, South, thanks to the efforts of Grace Golden Clayton. In December 1907, a terrible mine explosion in nearby Monongah claimed the lives of more than 360 men. Most of them had families, and the tragedy left 1,000 children fatherless. Clayton was distraught by the thought of all those children growing up without a father's guidance, and she wanted to do something to honor the importance of fatherhood. She asked her pastor to set aside a special day to commemorate fathers. She chose the Sunday closest to the birthday of her late father, also a Methodist preacher. Clayton chose the Sunday nearest the birthday of her father, Methodist minister Fletcher Golden. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b Smith, Vicki (15 qershor 2003). "The first Father's Day" (në anglisht). The Journal. Arkivuar nga origjinali më 16 gusht 2010. Marrë më 7 nëntor 2006. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "wvah2" defined multiple times with different content
 4. ^ a b Barth, Kelly (21 qershor 1987). "First Father's Day service in 1908" (në anglisht). Dominion Post (Morgantown, West Virginia). Arkivuar nga origjinali më 11 qershor 2010. Marrë më 7 nëntor 2006. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "wvah1" defined multiple times with different content
 5. ^ a b Reverend D.D. Meighen (5 qershor 1908). "The First Father's Day Service occurred in Fairmont, West Virginia, on July 5, 1908, at Williams Memorial Methodist Episcopal Church". Arkivuar nga origjinali më 13 maj 2013. Marrë më 4 shtator 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "first" defined multiple times with different content
 6. ^ a b c d e f Larossa, 1997. f. 172-173
 7. ^ a b c Schmidt, 1997, f. 276.
 8. ^ "Father's Day (United States)". Arkivuar nga origjinali më 1 korrik 2008. Marrë më 21 mars 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Father's Day Turns 100 Years Old" (PDF). Spokane Regional Convention & Visitor Bureau. 8 qershor 2010. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 4 janar 2017. Marrë më 22 gusht 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Butler, Joey. "Father's Day has Methodist ties". The United Methodist Church. Arkivuar nga origjinali më 10 qershor 2018. Marrë më 15 qershor 2014. In 1909 in Spokane, Wash., Sonora Smart Dodd listened to a Mother's Day sermon at Central Methodist Episcopal Church. Dodd's own mother had died 11 years earlier, and her father had raised their six children alone. Dodd felt moved to honor her father, and fathers everywhere, with a special day, as well. She proposed her idea to local religious leaders, and it gained wide acceptance. June 19, 1910, was designated as the first Father's Day, and sermons honoring fathers were preached throughout the city. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Schmidt, 1997. f. 278
 12. ^ Schmidt, 1997. f. 279
 13. ^ Schmidt, 1997. f. 275, 283-284, 286, 288, 290, 292
 14. ^ Schmidt, 1997. f. 275, 288-290
 15. ^ Schmidt, 1997. f. 280-283; Larossa, 1997. f. 174
 16. ^ Schmidt, 1997. f. 283-290
 17. ^ Schmidt, 1997. f. 286
 18. ^ "The origin story of Father's Day" (në anglisht). Bennett, Coleman & Co. Ltd. TNN. 18 qer 2015. Marrë më 18 qershor 2016.
 19. ^ Simpson, Jacqueline; Roud, Steve (2000). A Dictionary of English Folklore. Oxford: Oxford University Press. fq. 120. ISBN 0-19-969104-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ Roud, Steve (2006). The English Year. London: Penguin Books. fq. 215. ISBN 978-0-140-51554-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "Father's Day 2017: How did it begin and where in the world is it celebrated?" (në anglisht). The Telegraph. Marrë më 14 qershor 2017.