Jump to content

Edreneja

Coordinates: 41°40′37″N 26°33′20″E / 41.67694°N 26.55556°E / 41.67694; 26.55556
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Edrena)
Edreneja
Qytet
Xhamia e Selimit dhe statuja e Arkitektit Sinan
Location of Edreneja
Koordinatat: 41°40′37″N 26°33′20″E / 41.67694°N 26.55556°E / 41.67694; 26.55556
VendiTurqia
RajoniMarmara
ProvincaEdrene
Qeveria
 • KryetariFiliz Gencan Akin (CHP)
Sipërfaqja
 • Gjithsej844 km2 (325 sq mi)
Lartësia mbidetare
41 m (134 ft)
Popullsia
 (2018)
 • Gjithsej180.327
Zona kohoreUTC+03:00 (TRT)
Kodi postar
22100
Numri i telefonit284
Targat e automjeteve55
Faqja zyrtareEdirne Belediyesi
Edirne Valiliği

Edreneja (Turqisht: Edirne), gjithashtu e njohur me emrin antik Adrianopojë (latinisht: Hadrianopolis), është një qytet në provincën veriperëndimore turke të Edrenesë në rajonin e Trakisë Lindore, afër kufijve të Turqisë me Greqinë dhe Bullgarinë. Edreneja shërbeu si kryeqyteti i tretë i Perandorisë Osmane nga viti 1369 deri më 1453, para se Kostandinopoja (Stambolli i sotëm) të bëhej kryeqyteti i katërt dhe i fundit i perandorisë midis 1453 dhe 1922. Popullsia e vlerësuar e qytetit në 2019 ishte 185,408.

Edreneja ka një klimë e lagësht (Cfa) dhe klimë mesdhetare verore të nxehtëklasifikimin e klimës Köppen, pasi që vetëm një muaj i verës ka më pak se 40 mm (1.6 in) reshje, duke mos lejuar që ai të klasifikohet si subtropikal i lagësht ose mesdhetare. Edreneja ka verë të nxehtë, të zhurmshme, mesatarisht të thatë dhe dimër të ftohtë, të lagësht dhe herë pas here me dëborë.

Mundja me vaj në Kırkpınar

Turneu tradicional i mundjes në vaj të quajtur Kırkpınar, mbahet çdo vit në fund të qershorit ose në fillim të korrikut. Kakava, një festival ndërkombëtar që feston romët (romët myslimanë) mbahet në 5 maj të çdo viti.[1]

Një partneritet kulturor me Lörrach, Gjermani filloi në vitin 2006. Qëllimi është shkëmbimi i nxënësve dhe studentëve për të përmirësuar aftësitë dhe kuptimin e tyre kulturor.

Edreneja është e njohur mirë për pjatat lokale. "Ciğer tava" (mëlçia e pjekur dhe e skuqur thellë) shpesh shërbehet me një anë të cacık, një pjatë të freskët me kos të tretur të holluar me kastravec të copëtuar. Gjithashtu, marzipani i bërë në vend, i cili ka një recetë të ndryshme nga marzipani standard, është një nga ëmbëlsirat tradicionale të Edrenesë.

Fshisat e punuar me dorë me një pasqyrë në to janë një nga imazhet kulturore të qytetit dhe një traditë qendrore e martesës. Versionet në miniaturë shiten ende në dyqanet e dhuratave.

Ekonomia e Edrenesë varet kryesisht nga bujqësia. 73% e popullsisë që punon punon në bujqësi, peshkim, pyje dhe gjueti. Ultësira është prodhuese. Misri, panxhari i sheqerit dhe luledielli janë prodhimet kryesore. Pjeprat, shalqinjtë, orizi, domatet, patëllxhanët dhe vreshtaria janë të rëndësishme.

Autostrada përmes që lidh Evropën me Stambollin, Anadollin dhe Lindjen e Mesme kalon përmes Edrenesë.

Ndërtesat dhe ngjarjet historike turke kanë ngritur rolin e turizmit në ekonomi.

Industritë e bazuara në bujqësi (agroindustritë) janë veçanërisht të rëndësishme për ekonominë e qytetit.

  1. ^ "Kakava'da ateş yakıldı". www.hurriyet.com.tr (në turqisht). Marrë më 2019-03-09.