Elif Demirezer

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Elif në një festival në Eisenhüttenstadt

Elif Demirezer (lindi më 12 dhjetor 1992) e njohur tashmë si Elif, është këngëtare dhe kompozitore turko-gjermane.[1]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Elif Demirezer lindi dhe u rrit në Berlin në rrethin e Moabitit. Ajo morri pjesë në shkollën muzikore dhe perfomoi në korin e shkollëss, përveç kësaj ajo mësoi me kitare. Kjo ishte gjatë kohës kur shkroi këngën e saj të parë.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në moshën 16 vjeçare, Demirezer konkurroi në sezonin e tetë të PopStar së bashku me Nikail Dennin për të fituar vendin e dytë.

Shfaqja e Elif Demirezerit në Popstars
Shfaqja Kënga Këngëtari origjinal
Casting
10 shtator 2009
Fliegen
I Caught Myself
Eigenkomposition
Paramore
Recall
17 shtator 2009
Bewährungsshow
Elif dhe Agi vs. Esra dhe Julia
17 shtator 2009
Stone Cold Sober Paloma Faith
1. Workshopwoche
Elif, Elena, Esra dhe Manuela
24 shtator 2009
Waking Up in Vegas Katy Perry
2. Workshopwoche
Elif dhe Niklas
1 tetor 2009
Another Way to Die Jack White dhe Alicia Keys
3. Workshopwoche
Elif dhe Aytug vs. Marc dhe Julia
8 tetor 2009
Beautiful Liar Beyoncé Knowles dhe Shakira
4. Workshopwoche
Elif, Sandra, Andy, Esra, Daniel
15 tetor 2009
The Scientist Coldplay
5. Workshopwoche
Aytug dhe Manuela vs. Elif dhe Sandra
22 tetor 2009
Burning Down the House Talking Heads
Las Vegas - New York
Niklas dhe Elif
29 tetor 2009
Free Fallin’ Tom Petty
Las Vegas - New York
Elif dhe Dagmara
29 tetor 2009
Love Story Taylor Swift
1. Bandhauswoche
Elif dhe Manu vs Sandra dhe Valentina
5 nëntor 2009
Bulletproof La Roux
2. Bandhauswoche
Elif dhe Marc
12 nëntor 2009
Rehab Rihanna
3. Bandhauswoche
Elif, Niklas dhe The All American Rejects
19 nëntor 2009
The Wind Blows The All American Rejects
1. Finalphase
Elif dhe Niklas
26 nëntor 2009
Shadow of the Day Linkin Park
1. Finalphase
Elif dhe Niklas
26 nëntor 2009
How to Save a Life The Fray
2. Finalphase
Elif dhe Niklas
3 dhjetor 2009
Free Fallin’ Tom Petty
2. Finalphase
Elif dhe Niklas
3 dhjetor 2009
Too Perfect Hanne Sørvaag
Halbfinale
Elif, Niklas dhe Cassandra Steen
8 dhjetor 2009
Never Knew I Needed Cassandra Steen dhe Ne-Yo
Halbfinale
Elif, Niklas, Leonardo, Vanessa dhe Leona Lewis
8 dhjetor 2009
Run Leona Lewis
Finale
Elif dhe Niklas
10 dhjetor 2009
We Are Broken Paramore
Finale
Elif, Niklas und Rihanna
10 dhjetor 2009
Don’t Stop the Music Rihanna
Finale
Elif, Niklas, Leonardo dhe Vanessa
10 dhjetor 2009
Too Perfect Hanne Sørvaag

Pas Popstars, Demirezer përforcoi praninë e saj në internet në Facebook dhe YouTube duke prezantuar këngët e saj, të cilat ishin kryesisht në gjuhën gjermane. Në vitin 2012, Demirezer i'u bashkua kompozitorit gjerman Tim Bendzko për turneun e nëntorit të klubeve gjermane. Më vonë, kënga e saj "Unter meiner Haut" (Nën lëkurën time) u lansua nga Universal Musical dhe arriti numrin 80 në listën gjermane në mes të muajit prill. Në fund të gushtit 2013, albumi i saj "Unter meiner Haut" u lansua. Në janar 2014, Elifi konkurroi për herë të parë në klube gjermane.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2009: Last Man Standing
  • 2013: Unter meiner Haut
  • 2013: 200 Tage Sommer
  • 2013: Nichts tut für immer weh
  • 2015: Als ich fortging
  • 2016: Auf halber Strecke

Albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2013: Unter meiner Haut
  • 2017: Doppelleben

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Elif: Deutscher Herzschmerz-Pop". NDRaccessdate=8 shtator 2014. 29 gusht 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]