Energjia nga baticat

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Energjia e baticës, gjithashtu e quajtur fuqia e baticës, është një formë e hidroenergjisë e cila e konverton energjinë e baticës në energji të dobishme, kryesisht elektricitet.

Edhe pse ende nuk përdoret gjerësisht, energjia nga batica ka potencial për të ardhmen e prodhimit të energjisë elektrike. Baticat janë më të parashikueshme se energjia e erës dhe energjia diellore. Në mesin e burimeve të energjisë së ripërtëritshme, energjia e baticës ka vuajtur tradicionalisht nga kostoja relativisht e lartë dhe disponueshmëria e kufizuar e vendeve me lartësi të mjaftueshme të baticave ose shejtësi rrjedhëse, kështu duke kufizuar disponueshmërinë e saj të përgjithshme.

Gjenerimi i energjisë nga batica[redakto | redakto tekstin burimor]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Batica.
Ndryshim i baticave gjatë një dite.

Energji e baticës është marrë nga baticat oqeanike të Tokës; forcat e baticës janë ndryshimet periodike të tërheqjes gravitacionale të ushtruar nga trupat qiellor. Këto forca krijojnë lëvizjet përkatëse ose rrymat në oqeanet botërore. Për shkak të tërheqjes të fortë ndaj oqeaneve, krijohet një fryrje në nivelinin e ujit, që shkakton ngritjen e përkohshme të nivelit të detit. Kur niveli i detit ngrihet, uji nga mesi i oqeanit është i detyruar të lëvizë drejt bregdetit, duke krijuar një baticë. Kjo dukuri zhvillohet në një mënyrë të pagabueshme, për shkak të modelit konsistent të orbitës së hënës rreth tokës [1]. Rëndësia dhe karakteri i kësaj lëvizje reflekton në pozitat e ndryshueshme të Hënës dhe Diellit ne raport me Tokën, efektet e rrotullimit të Tokës, shtratin e detit dhe bregdetin.

Metodat gjeneruese[redakto | redakto tekstin burimor]

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ DiCerto, JJ (1976). The Electric Wishing Well: The Solution to the Energy Crisis. New York: Macmillan. 

Lidhjet e jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Energjia nga baticat