Jump to content

Excideuil

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Esideji
Eissiduelh (Ocitanisht)
Excideuil (Frëngjisht)
Komunë
Kështjella e Esidejit (djathtas)
Kështjella e Esidejit (djathtas)
Stema Esideji
VendiFranca
RajoniNouvelle-Aquitaine
DepartamentiDordogne
QarkuNontron
KantoniIsle-Loue-Auvézère
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Marie-Laure Lacoste[1]
Sipërfaqja
1
5.020 km2 (1.938 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
1.176
 • Dendësia230/km2 (610/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
24164 /24160
Lartësia140–253 m (459–830 ft)
(avg. 150 m or 490 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Excideuil ( shqiptimi frëngjisht: [ɛksidœj] ; Ocitanisht: Eissiduelh ; Shqip: Esideji ) është një komunëdepartamentin DordonjëAkuitaninë e Re, Franca jugperëndimore.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Esideji ndodhet në zonën Périgord Vert, në një pllajë gëlqerore midis rrjedhave të sipërme të lumenjve Isle dhe Auvézère . Lumi Loue kalon nëpër qytet. Esideji ndodhet rreth 60 kilometra larg nga Limozhi, 34 kilometra nga Périgueux, 15 kilometra nga Hautefort dhe 12 kilometra nga Tourtoirac . Zona e saj e ndërtimeve vazhdon në territorin e komunave ngjitur Saint-Martial-d'Albarède dhe Saint-Médard-d'Excideuil .

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referenca e parë për Esidejin, si Exidolium gjendet në një dokument testamenti nga Aredius, i njohur gjithashtu si Yrieix, i datuar në vitin 572. Qyteti është përmendur edhe si Issidor, Excidour dhe Excideuilh . Ky emër përbëhet nga fjala kelt ialo (që do të thotë "pastrim, lëndinë", "vendi i") prapashtesë me një Exito radikale (emri gal) ose Exitus .

Esideji u sulmua në vitin 1182 rreth Rrëshajëve nga Richard I i Anglisë, siç përmendet në Rerum gallicarum et francicarum scriptores :

Richardus, Henrici II filius, një patre Pictavensis Comes institutus, në vitin 1182 në ushtrimin e Francorum Regis militabat adversus Philippum Flandriae Comitem . Eodem anno, mense julio, pace composita cum Lemovicensi vicecomite, duos ejus filios accepit obsides, dhe një Petragorico Comite castrum Petragoricum cum propugnaculis solo aequavit. Cum interim tractatum esset cum Engolismensibus et Petragoricensibus, rreth Pentecosten Exidolium rediit, dhe ejusdem castri burgum cepit .

Gui d'Excideuil është një romancë e vjetër franceze, e shkruar në shekullin e 12-të, teksti i së cilës tani ka humbur.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
19621.578—    
19681.660+5.2%
19751.663+0.2%
19821.535−7.7%
19901.414−7.9%
19991.318−6.8%
20081.314−0.3%

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 13 shtator 2022.