Jump to content

Farat Chia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ngjyra dhe detajet e farave chia

Farat Chia janë farat e ngrënshme të Salvia hispanica, një bimë lulëzuese në familjen e sherbelës (Lamiaceae) me origjinë në Meksikën qendrore dhe jugore,[1] ose të Salvia columbariae të Shteteve të Bashkuara Jugperëndimore dhe Meksikës. Farat Chia janë ovale dhe gri me njolla të zeza dhe të bardha, me një diametër rreth 2 millimetres (0.079 in). Farat janë hidrofile, duke thithur deri në 12 herë më shumë se pesha e tyre në lëng kur ngjyhen dhe zhvillojnë një shtresë mucilaginous që u jep ushqimeve me bazë chia dhe pijeve një strukturë të veçantë xheli.

Ka prova që të korrat ishin kultivuar gjerësisht nga Aztekët në kohën para-kolumbiane dhe ishte një ushqim kryesor për kulturat mesoamerikane. Farat Chia kultivohen në një shkallë të vogël në atdheun e tyre stërgjyshor të Meksikës Qendrore dhe Guatemalës dhe komercialisht në të gjithë Amerikën Qendrore dhe Jugore.

Fara Chia me përmasa 2 mm
Farat Chia

Në mënyrë tipike, farat chia janë ovale të vogla të rrafshuara që matin mesatarisht 2.1 by 1.3 by 0.8 millimetres (0.08 in × 0.05 in × 0.03 in), me një peshë mesatare 1.3 mg (0,020 gr) për farë.[2] Ato janë me ngjyrë të çelët me ngjyrë kafe, gri, të zezë dhe të bardhë. Farat janë hidrofile, duke thithur deri në 12 herë më shumë se pesha e tyre në lëng kur ngjyhen; ato zhvillojnë një shtresë mucilaginous që jep një strukturë xheli. Chia (ose chian ose chien) është identifikuar kryesisht si Salvia hispanica L. Bimë të tjera të referuara si "chia" përfshijnë "chian e artë" (Salvia columbariae). Farat e Salvia columbariae përdoren për ushqim.

shekullin e 21-të, chia është rritur dhe konsumuar komercialisht në Meksikën dhe Guatemalën, në Bolivi, Argjentinë, Ekuador, Nikaragua dhe Australi.[3] Varietete të reja të patentuara të chia-së janë zhvilluar në Kentucky për kultivim në gjerësitë gjeografike veriore të Shteteve të Bashkuara.[4]

Rendimenti i farës ndryshon në varësi të kultivarëve, mënyrës së kultivimit dhe kushteve të rritjes sipas rajonit gjeografik. Për shembull, fushat tregtare në Argjentinë dhe Kolumbi ndryshojnë në intervalin e rendimentit nga 450 to 1,250 kg / ha (400 deri në 1,120) lb / akër).[5] [6] Një studim në shkallë të vogël me tre kultivarë të rritur në luginat ndër-Andeane të Ekuadorit prodhoi prodhime deri në 2,300 kg / ha (2,100 lb / hektarë), duke treguar që mjedisi dhe kultivari i favorshëm në rritje bashkëveprojnë për të prodhuar rendimente kaq të larta.[20] Genotipi ka një efekt më të madh në rendiment sesa në përmbajtjen e proteinave, përmbajtjes së vajit, përbërjes së acidit yndyror ose përbërjeve fenolike, ndërsa temperatura e lartë zvogëlon përmbajtjen e vajit dhe shkallën e ngopjes, dhe rrit përmbajtjen e proteinave.[7]

Kodeksi Mendoza i shekullit të 16-të jep prova se ajo ishte kultivuar nga Aztecët në kohën para-Kolumbiane dhe historianët e ekonomisë thonë se mund të ketë qenë aq i rëndësishëm sa misri sa një kulturë ushqimore. U dha si një haraç vjetor nga populli për sundimtarët në 21 nga 38 shtetet provinciale Aztec.[8] Farat Chia shërbyen si një ushqim kryesor për kulturat Nahuatl (Aztec). Kronistët jezuitë vendosën chia si kultura e tretë më e rëndësishme në kulturën Aztec, vetëm pas misrit dhe fasuleve, dhe përpara amarantës. Ofertat për priftërinë Aztec shpesh paguheshin me farë chia.

Farat e bluara ose të plota chia përdoren në Argjentinë, Bolivi, Guatemalë, Meksikë dhe Paraguai për pije dhe ushqime ushqyese.[9] [10] Sot, chia është kultivuar në një shkallë të vogël në atdheun e saj stërgjyshor të Meksikës Qendrore dhe Guatemalës, dhe komercialisht në Argjentinë, Bolivi, Ekuador, Guatemala dhe Meksikë.

Farat e thata chia përmbajnë 6% ujë, 42% karbohidrate, 16% proteina dhe 31% yndyrë . Në një 100 grams (3.5 oz) sasia, farat chia janë një burim i pasur (20% ose më shumë i vlerës ditore, DV) të vitaminave B, tiaminës dhe niacinës (përkatësisht 54% dhe 59% DV), dhe një burim i moderuar i riboflavinës (14% DV) dhe folat (12% DV). Disa minerale dietikë janë me përmbajtje të pasur, duke përfshirë kalcium, hekur, magnez, mangan, fosfor dhe zink (të gjitha më shumë se 20% DV; shih tabelën).

Acidet yndyrore të vajit të farës chia janë kryesisht të pangopura, me acid linoleik (17–26% të yndyrës totale) dhe acid linolenik (50–57%) si yndyrnat kryesore.[11] [12]

Farat Chia janë nën hulumtime paraprake për efektet e tyre të mundshme në shëndet, por kjo punë mbetet e rrallë dhe pa përfundim.[13] Në një rishikim sistematik të vitit 2015, shumica e studimeve ishin me cilësi të dobët dhe nuk demonstruan efekte të konsiderueshme të konsumit të farës chia në faktorët e rrezikut kardiovaskular.[14] Asnjë provë deri më tani nuk tregon që konsumimi i farave chia ka efekte anësore – ose bashkëvepron me – ilaçe me recetë

Farat Chia mund të spërkaten ose bluhen mbi ushqime të tjera. Ato gjithashtu mund të përzihen në smuthi, drithëra mëngjesi, bare energjie, bare granola, kos, tortilla dhe bukë. Ato mund të ngjyhen në ujë dhe të konsumohen drejtpërdrejt ose të përzihen me çdo lloj lëngu për të bërë chia fresca[15] ose me qumësht. Puding me farë Chia, i ngjashëm me puding tapiokë, bëhet me një lloj qumështi, ëmbëlsues dhe fara të plota chia. Farat mund të bluhen dhe të bëhen një substancë e ngjashme me xhelatinë ose të hahen të papërpunuara.[16] [17] [18] [19] Xheli nga farat e bluara mund të përdoret për të zëvendësuar deri në 25% të përmbajtjes së vezës dhe vajit në ëmbëlsira.[20]

Në vitin 2009, Bashkimi Evropian miratoi farat chia si një ushqim i ri, duke lejuar që chia të jetë deri në 5% të lëndës totale në produktet e bukës.[11]

Ndryshe nga farat e lirit, farat e plota chia nuk kanë nevojë të bluhen sepse veshja e farës është delikate dhe tretet lehtë, duke përmirësuar bio-disponueshmërinë e lëndëve ushqyese.[21]

Qeni Chia

Kafshë shtëpiake Chia

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Joe Pedott krijoi Chia Pet në 1977 dhe e shiti atë gjerësisht pas 1982. Gjatë viteve 1980 në Shtetet e Bashkuara, vala e parë e konsiderueshme e shitjeve të farës chia u lidh me kafshët shtëpiake chia, figura argjile që shërbejnë si bazë për një pastë ngjitëse të farave chia. Pasi ujiten figurat, farat mbijnë në një formë që sugjeron një mbulesë lesh.

Rreth 500,000 kafshë shtëpiake chia u shitën në SH.B.A. në 2007 si risi ose bimë shtëpiake.[22]

 1. ^ "Salvia hispanica". Germplasm Resources Information Network (GRIN). Agricultural Research Service (ARS), United States Department of Agriculture (USDA)|language=English. Marrë 21 March 2012.
 2. ^ Ixtaina, Vanesa Y.; Nolasco, Susana M.; Tomás, Mabel C. (nëntor 2008). "Physical properties of chia (Salvia hispanica L.) seeds". Industrial Crops and Products (në anglisht). 28 (3): 286–293. doi:10.1016/j.indcrop.2008.03.009. ISSN 0926-6690.
 3. ^ Dunn C (25 maj 2015). "Is chia the next quinoa?" (në anglisht). The Sydney Morning Herald. Marrë më 13 shkurt 2016.
 4. ^ "Chia" (PDF) (në anglisht). University of Kentucky, College of Agriculture, Food and Environment, Center for Crop Diversification Crop Profile. shkurt 2016. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 15 janar 2017. Marrë më 13 shkurt 2016.
 5. ^ Coates, Wayne; Ayerza, Ricardo (1998). "Commercial production of chia in Northwestern Argentina". Journal of the American Oil Chemists' Society (në anglisht). 75 (10): 1417–1420. doi:10.1007/s11746-998-0192-7.
 6. ^ Coates, Wayne; Ricardo Ayerza (1996). "Production potential of chia in northwestern Argentina". Industrial Crops and Products (në anglisht). 5 (3): 229–233. doi:10.1016/0926-6690(96)89454-4.
 7. ^ Ayerza (h), Ricardo; Wayne Coates (2009). "Influence of environment on growing period and yield, protein, oil and α-linolenic content of three chia (Salvia hispanica L.) selections". Industrial Crops and Products (në anglisht). 30 (2): 321–324. doi:10.1016/j.indcrop.2009.03.009. ISSN 0926-6690.
 8. ^ Cahill, Joseph P. (2003). "Ethnobotany of Chia, Salvia hispanica L. (Lamiaceae)". Economic Botany (në anglisht). 57 (4): 604–618. doi:10.1663/0013-0001(2003)057[0604:EOCSHL]2.0.CO;2.
 9. ^ Kintzios, Spiridon E. (2000). Sage: The Genus Salvia (në anglisht). CRC Press. fq. 17. ISBN 978-90-5823-005-8.
 10. ^ Stephanie Strom (23 nëntor 2012). "30 Years After Chia Pets, Seeds Hit Food Aisles". The New York Times (në anglisht). Marrë më 26 nëntor 2012. Whole and ground chia seeds are being added to fruit drinks, snack foods and cereals and sold on their own to be baked into cookies and sprinkled on yogurt. ...
 11. ^ (h), Ricardo Ayerza (1995-09-01). "Oil content and fatty acid composition of chia (Salvia hispanica L.) from five northwestern locations in Argentina". Journal of the American Oil Chemists' Society (në anglisht). 72 (9): 1079–1081. doi:10.1007/BF02660727. ISSN 0003-021X.
 12. ^ USDA SR-21 Nutrient Data (2010). "Nutrition facts for dried chia seeds, one ounce" (në anglisht). Conde Nast, Nutrition Data.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Emra shifrorë: lista e autorëve (lidhja)
 13. ^ Ulbricht C, etj. (2009). "Chia (Salvia hispanica): a systematic review by the natural standard research collaboration". Rev Recent Clin Trials (në anglisht). 4 (3): 168–74. doi:10.2174/157488709789957709. PMID 20028328.
 14. ^ de Souza Ferreira C, etj. (2015). "Effect of chia seed (Salvia hispanica L.) consumption on cardiovascular risk factors in humans: a systematic review". Nutr Hosp (në anglisht). 32 (5): 1909–18. doi:10.3305/nh.2015.32.5.9394. PMID 26545644.
 15. ^ "What are chia seeds and how do you cook with them?". Journal Sentinel (në anglisht). Milwaukee Journal Sentinel. 30 maj 2017. Marrë më 3 janar 2019.
 16. ^ "Chewing Chia Packs A Super Punch" (në anglisht). NPR. Marrë më 18 tetor 2012.
 17. ^ Albergotti, Reed. "The NFL's Top Secret Seed". Wall Street Journal (në anglisht). Marrë më 19 tetor 2012.
 18. ^ Trujillo-Hernández, C.A.; Rendón-Villalobos R.; Ortíz-Sánchez A.; Solorza-Feria J. (2012). "Formulation, physicochemical, nutritional and sensorial evaluation of corn tortillas supplemented with chia seed (Salvia hispanica L.)" (PDF). Czech Journal of Food Sciences (në anglisht). 30 (2): 118–125. doi:10.17221/393/2010-CJFS. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 16 maj 2017. Marrë më 4 janar 2021.
 19. ^ Costantini, Lara; Lea Lukšič; Romina Molinari; Ivan Kreft; Giovanni Bonafaccia; Laura Manzi; Nicolò Merendino (2014). "Development of gluten-free bread using tartary buckwheat and chia flour rich in flavonoids and omega-3 fatty acids as ingredients". Food Chemistry (në anglisht). 165: 232–240. doi:10.1016/j.foodchem.2014.05.095. ISSN 0308-8146. PMID 25038671.
 20. ^ R. Borneo; A. Aguirre; A. E. León (2010). "Chia (Salvia hispanica L) gel can be used as egg or oil replacer in cake formulations". J. Am. Diet. Assoc. (në anglisht). 110 (6): 946–9. doi:10.1016/j.jada.2010.03.011. PMID 20497788.
 21. ^ "Chia Seeds". The Nutrition Source (në anglishte amerikane). Harvard T.H. Chan School of Public Health. 19 mars 2018. Marrë më 10 nëntor 2020.
 22. ^ Owen Edwards (dhjetor 2007). "Chia pet" (në anglisht). Smithsonian Magazine. Marrë më 30 korrik 2018.