Fatjon Tafaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Fatjon Tafaj (Tirane, 19 mars 1982) eshte nje trajner futbolli dhe ish futbollist shqiptar.

Fatjon Tafaj
Të dhëna personale
Emri i plotë Fatjon Tafaj
Datëlindja 19 mars 1982
Vendlindja Tiranë, Shqipëri
Pozicioni Mbrojtës
Të dhëna mbi klubin
Klubi i tanishëm KF Partizani
Klubet e të rinjve
Vitet Klubi
{{{vitet në klubet e të rinjve}}} FK Partizani
Klube profesioniste
Vitet Klubi Ndeshje (Gola)
2001-2002
2002-2004
2004-2006
2006-2009
2009-2010
FK Elbasani
KF Partizani
KS Shkumbini
KF Partizani
FK Kamza
29 (4)
23 (3)
54 (7)
68 (5)
32 (4)
Kombëtarja**
Vitet Shteti Ndeshje (Gola)
?- Flag of Albania.svg Shqipëria 3 (0)


Biografia dhe Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fatjon Tafaj lindi më 19 mars të vitit 1982Tiranë, Shqipëri.

Ai ka luajtur mbrojtës i qendrës.

Ka luajtur një pjese te mire te karrierës për FK Partizani skuadër ku edhe filloi futbollin ne moshe te vogel.

Fillon karrierën e tij si profesionist ne radhët e FK Elbasanit, ekip me te cilin shpallet kampion i Kategorisë se Pare ne sezonin 2001-2002.

Në vitin 2002 ai afrohet ne skuadrën e Partizanit. Në 2004 ai u largua drejt Shkumbinit ku luajti dy sezone shumë te mira dhe më pas u thirr përsëri nga drejtuesit e Partizanit në sezonin 2006-2007.

Pozicioni i tij i preferuar është qendra e mbrojtjes por përshtatet edhe në të dy krahët e saj si dhe në mesfushë. Dallohej për cilësitë e tij si një mbrojtës i fortë dhe energjik.

Pas një trajnimi dhe marrjes së licencës si trajner ai fillon këtë karrierë si zëvendëstrajner i Futboll Klub Kukesit

Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]