Filip Arabi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Filipi arab

Perandori i Perandorisë Romake

Busti i perandorit Philippus Arabus - Muzeu i Hermitazhit.jpg

Mbretëro

244 - 249

Paraardhësi - Gordian III

Pasardhësi - Decio

Informata personale

Emri laik - Marco Julio Filipo (nga lindja e tij deri në ngjitjen e fronit);

Cezar Marcus Julius Philip Augustus (si perandor)

Lindja - c. 204

Shahba, Siri

Vdekja - 249

Verona, itali

Familja

At Julio Marino

Bashkëshorta Marcia Otacilia Severa

Pasardhësit Marco Julio Filipo Severo (Filipo II, 238-249) & Julia Severa ose Severina

Marco Julio Filipo (në latinisht : Marcus Iulius Philippus ) ( rreth 204 ; † 249 ), i njohur si Filipi I ose Filipi arab, ishte një perandor romak që sundoi nga 244 në 249.

Vitet e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dihet shumë pak për jetën e hershme dhe karrierën politike të Philip. Ai lindi në Shahba, afërsisht 87 kilometra në jug të Damaskut, në provincën romake të Sirisë . Filipo mori pseudonimin e "arabit" sepse një pjesë e familjes së tij vinte nga gadishulli Arabik, dega e familjes që supozohej se rridhte nga një familje prestigjioze e Alepos . Filipo ishte djali i Xhulio Marinos një qytetar romak ndoshta i fisnikërisë lokale. Shumë historianë [1] [2] [3] pajtohen se Filipi ishte me origjinë Arabe dhe se ai fitoi shtetësinë romake me trashëgiminë atërore, babai i tij ishte një qytetar me ndikim të konsiderueshëm. Meqenëse shumë qytetarë të provincave kanë marrë emra romakë kur marrin shtetësinë, është e vështirë të gjurmosh origjinën e Filipit.


Emri i nënës së tij është i panjohur edhe pse burimet i referohen ekzistencës së një vëllai, Gaius Julio Prisco, një anëtar i Gardës Pretoriane gjatë mbretërimit të Gordiano III (238-244). Në 234 Filipo u martua me Marcia Otacilia Severa, vajza e një guvernatori Romak, dhe në 238 ai pati me të një djalë, Marco Julio Severo Filipo, Filipo i ardhshëm II. Sipas provave numizmatike, ata do të kishin një vajzë të quajtur Julia Severa ose Severina, e cila nuk përmendet në burimet antike.

Filipo ishte në gjendje të ngrihej në ushtrinë romake derisa të zinte një pozicion në rojet pretoriane gjatë mbretërimit të Aleksandër Severus, i cili ishte me origjinë siriane. Garda pretoriane ishte e lidhur ngushtë me Perandorin, duke shërbyer si roje personale (ndër detyrat e tjera).

Karriera politike dhe ushtarake[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Monedhë me imazhin e Marcia Otacilia Severa, gruaja e Filipos. Legjenda në Greqi thotë se ai mori titullin Augusta .
Relief i gdhendur nga shkëmbi në Naqsh-e Rostam duke treguar Shpëtimin I (mbi kal) me Philip Arabin (në këmbë) dhe ndoshta Perandorin Valerian (të gjunjëzuar).

243, gjatë fushatës së Gordian III kundër Sapor I të Persisë, prefekti pretorian Timesteo vdiq në rrethana të çuditshme. Me sugjerim të vëllait të tij Prisco, Gordianus emëroi Filipin prefekt të ri të pretoriumit dhe komandant të legjioneve në Mesopotami . Me këtë lëvizje të dy vëllezërit u përpoqën të kontrollonin perandorin e ri dhe të qeverisnin perandorinë si regjentë jozyrtarë. Sidoqoftë, dhe pas një disfate ushtarake, Gordian III vdiq në 244 në rrethana që debatohen edhe sot : Ndërsa disa mendojnë se Filipi komplotoi për ta vrarë, llogari të tjera (përfshirë disa nga këndvështrimi Persian) komentojnë se Gordian vdiq në betejë .

Në çdo rast, dhe pas vdekjes së Gordiano, Filipo u shpall perandor nga legjionet dhe mori vjollcën perandorake. Sipas Edward Gibbon : Ngritja e tij nga një pozicion kaq i errët në dinjitetet më të larta të perandorisë duket se tregon se ai ishte një udhëheqës i guximshëm dhe i aftë. Por trimëria e tij e bëri atë të aspirojë për fron dhe aftësitë e tij u përdorën për të zëvendësuar, jo për të shërbyer, zotin e tij falës. Filipi nuk do të përsëriste gabimet e pretenduesve të mëparshëm të fronit dhe e dinte se ai duhet të shkonte në Romë për të fituar njohje nga Senati Romak . Filipi nxitoi të bënte një paqe me mbretin Persian Shapor I dhe e la vëllain e tij si guvernator në provincat lindore. Më vonë, ai shkoi në kryeqytet, ku u konfirmua si August, në të njëjtën kohë që ai shpalli djalin e tij Cezarin dhe, për këtë arsye, trashëgimtar të fronit.

Antoniniani i prerë në kohën e Filipit në të cilin përkujtohet mijëvjeçari i Romës.
Monedhë Filipine e prerë në Bostra, kryeqyteti i provincës Romake Arabia Petraea. )

Fillimi i mbretërimit të Filipos përkoi me një pushtim të ri të gjermanëve në provincat e Pannonisë dhe pushtimin Moesia (sot Bullgari ) në kufirin e Danubit, nga ana e Gotëve . Këto pushtime u zmbrapsën përfundimisht në 248, por legjionet nuk ishin të lumtur me fitoren, ndoshta për shkak të plaçkës së vogël të kapur. Rebelimi shpejt shpërtheu dhe ushtarët shpallën perandor Tiberius Claudius Pacatiano. Kryengritja u shtyp dhe Philip emëroi Decius si guvernatorin e ri të provincës, një vendim që ngjarjet e mëvonshme u treguan të gabuara. Sidoqoftë, revolta e Pacatiano nuk ishte kërcënimi i vetëm për qeverinë Filipiane: në lindje Marco Jotapiano udhëhoqi një revoltë të re në përgjigje të qeverisë shtypëse të Prisco dhe taksave të tepruara në provincat lindore. Uzurpatorë të tjerë, si Silbanaco ose Esponsiano, shfaqen në burime si udhëheqës ose udhëheqës të mundshëm të rebelimeve që nuk ishin shumë të suksesshme.

Në prill 248 (sipas kalendarit romak, prill 1000 AUC ), Filipi kishte nderin të drejtojë festimet përkujtimore të mijëvjeçarit të themelimit të Romës, e cila, sipas llogaritjes së Marco Terence Varro, u themelua nga Romulus në atë që është viti 753<span typeof="mw:Entity" id="mwbg"> </span>te.<span typeof="mw:Entity" id="mwbw"> </span>C. i kalendarit perëndimor dhe viti një i kalendarit të Romës antike. Ai e ndërthuri përvjetorin me kremtimin e saekulumit të dhjetë në Romë. Sipas tregimeve bashkëkohore, festimet ishin madhështore dhe përfshinin lojëra spektakolare, lojëra laike (të krijuara nga Augustus dhe të festuara tashmë nga Claudio dhe Antonino Pio ) dhe shfaqje teatrale në të gjithë qytetin. Më shumë se 1.000 gladiatorë u vranë në Koloseum së bashku me qindra kafshë ekzotike duke përfshirë hipopotamët, leopardët, luanët, gjirafat dhe madje edhe një rinoceront. [4]

Kremtimi mijëvjeçar i qytetit u pasqyrua edhe në letërsi, me botime të ndryshme nderi, përfshirë Historinë e Mijë Viteve të Asinio Cuadrato .

Pavarësisht nga atmosfera festive, pakënaqësia midis legjioneve po rritej. Decius (249-251) u shpall perandor nga trupat e Danubit në pranverën e 249 . Ky i fundit u nis menjëherë për në Romë dhe të dy ushtritë u takuan pranë Veronës po atë verë. Decius fitoi betejën dhe Filipi humbi jetën diku në shtator 249. [5] Djali i Filipos, Marco Julio Severo Filipo, 11 vjeç, gjithashtu mund të vdesë së bashku me babanë e tij. Prisco u zhduk pa lënë gjurmë, sipas Potter. Sidoqoftë, Priscus mund të ketë qenë uzurpatori me të njëjtin emër të regjistruar në provincat lindore gjatë sundimit të Decius dhe Trebonian Gaul .

Besimet fetare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Disa historianë të mëvonshëm, i pari prej tyre ishte Eusebius i Cezareas në Historia Ecclesiae, thonë se Filipi ishte perandori i parë i krishterë. Ky mendim duket se bazohet në raportet e Eusebius, sipas të cilave Filipi pretendohet se hyri në një festë të krishterë të Pashkës, pasi u kërkua nga një peshkop të rrëfejë mëkatet e tij. Versione të mëvonshme i vendosin këto ngjarje në Antioki. [6]

Sidoqoftë, historianët priren ta identifikojnë Kostandinin I të Madh, të pagëzuar në shtratin e tij të vdekjes, si perandorin e parë të krishterë dhe e konsiderojnë adekuate të Philip-it besimin ndaj krishterimit, duke marrë parasysh që shkrimtarët e kohës nuk e përmendin këtë fakt. Dhe se Filipi, gjatë gjithë mbretërimit të tij, mbajti të gjitha paraqitjet e ndjekjes së fesë pagane zyrtare. [7] Kritikët konsiderojnë se pohimi i Eusebiusit ndoshta është për shkak të tolerancës së treguar nga Filipi ndaj të krishterëve. Shën Kuirini i Romës do të ishte, sipas legjendës, djali i Filipit Arap. [8]

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Lufta Gotike (248-253)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ball, Warwick (2000). Rome in the East: the transformation of an empire. Nueva York: Routledge. ISBN 0-415-24357-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ The Houghton Mifflin Dictionary of Biography, Houghton-Mifflin, London 2003: p1203
  3. ^ Riverside Dictionary Of Biography, Houghton-Mifflin, London 2004: p603.
  4. ^ Graham, T. (escritor y director). (2000). The Fall [Television series episode]. In T. Graham (Producer), Rome: Power and Glory. Military Channel.
  5. ^ Potter (2004), p. 241.
  6. ^ "Philip the Arab and Rival Claimants of the later 240s". Arkivuar nga origjinali më 25 qershor 2007. Marrë më 4 korrik 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Cruse, C.F., translator. Eusebius' Ecclesiastical History, Hendrickson Publishers, 1998 (cuarta impresión, 2004), pp. 220-221.
  8. ^ "Catholic Encyclopedia: Sts. Quirinus". Newadvent.org. 1 de junio de 1911. Marrë më 17 de febrero de 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= dhe |date= (Ndihmë!)

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Philippus Arabus – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Stampa:Sucesión

Predecesor:

Gordiano III
Emperadores romanos

244 - 249

con Filipo II (247-249)
Sucesor:

Decio
Predecesor:

Cayo Julio Prisco
Prefecto del pretorio

242 - ¿249?
Sucesor:

Quinto Herenio Potente
Predecesor:

Tiberio Polenio Armenio Peregrino

Fulvio Emiliano
Cónsul del Imperio romano

junto con Gayo Mesio Ticiano


245
Sucesor:

Gayo Brutio Presente

Gayo Alio Albino
Predecesor:

Gayo Brutio Presente

Gayo Alio Albino
Cónsul del Imperio romano

junto con Marco Julio Severo Filipo


247 - 248
Sucesor:

Lucio Fulvio Gavio Numisio Emiliano

Lucio Nevio Aquilino

Categoría:Hombres Categoría:Nacidos en 204 Categoría:Fallecidos en 249 [[Kategoria:Faqe me përkthime të pashqyrtuara]]