Jump to content

Filmi "Sleepy Hollow"

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sleepy Hollow
Skeda:Sleepy hollow ver2.jpg
Theatrical release poster
Regjia ngaTim Burton
Skenari ngaAndrew Kevin Walker
Historia nga
Bazuar nëStampa:Based on
Prodhuesi
Luajnë
KinematografiaEmmanuel Lubezki
MontazhiChris Lebenzon
MuzikaDanny Elfman

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë nga
Data e publikimit
Stampa:Film date
Kohëzgjatja
106 minutes[3]
Shtetet
GjuhaEnglish
Buxheti$70–100 million[6][7]
Fitimi$207.1 million[6]

Filmi "Sleepy Hollow" është një film horror i mbinatyrshëm gotik i vitit 1999 [8] me regji të Tim Bartonit. Është një adaptim filmik i bazuar në tregimin e shkurtër të Uashington Irvingur të vitit 1820 "Legjenda e luginës së fjetur", ku luan Xhoni Dep dhe Kristina Rici, Miranda Richardson, Michael Gambon, Casper Van Dien, Christopher Lee dhe Jeffrey Jones në role dytësore. Komploti ndjek policinë Ichabod Crane (Depp) i dërguar nga New York City për të hetuar një seri vrasjesh në fshatin "Lugina e fjetur" nga një kalorës misterioz pa kokë.

Filmi u zhvillua në vitin 1993 nga Paramount Pictures me Kevin Jagerin që fillimisht drejtonte skenarin e Endru Kevin Uoker si një film me buxhet të ulët. Mosmarrëveshjet me Paramount-in rezultuan në largimin e Jagerit në dizajner të kozmetikës protetike dhe Bartoni u punësua për ta drejtuar në qershor 1998. Xhirimet u zhvilluan nga nëntori 1998 deri në maj 1999. Filmi ishte një bashkëprodhim ndërkombëtar midis Gjermanisë dhe Shteteve të Bashkuara.

Filmi u shfaq në kinemanë botërore "Mann's Chinese Theatre" më 17 nëntor 1999, ndërsa në Shtetet e Bashkuara u paraqit më 19 nëntor 1999 nga Paramount Pictures. Mori vlerësime të mira nga kritikët, me shumë lavdërime për interpretimin, regjinë, skenarin dhe muzikën, si dhe humorin e errët, efektet vizuale, etj. Ai fitoi rreth 207 dollarë milion në mbarë botën. Sleepy Hollow fitoi çmimin Oscar për Regjinë më të Mirë Artistike.

Subjekti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 1799-n, Ikabod Krein, një polic i qytetit të Nju Jorkut shpeshherë i kritikuar për metodat shkencore, dërgohet në fshatin holandez "Lugina e fjetur", i cili është rrënuar nga një seri prerjesh brutale: një baba i pasur dhe djali i tij, Peter dhe Dirk Van Garreti, dhe një e ve, Emili Uinship. I pritur nga pleqtë e fshatit, biznesmeni i pasur Baltus Van Tasel, mjeku i qytetit Tomas Lankaster, At Stinuik, noteri Xhejms Hardenbruk dhe gjyqtari Samuel Filips. Ikabodi mëson se vendasit besojnë se vrasësi është shfaqja e pavdekshme e një mercenari revolucionar pa kokë nga mercenari Hesian. Lufta që kalëron natën në një kalë të zezë në kërkim të kokës së tij të humbur.

Ikabodi është skeptik për paranormalen për shkak të së kaluarës së familjes së tij. Duke hipur në shtëpinë e Baltus Van Taselit dhe gruas së tij të dytë, Lejdi Van Taseli, ai është marrë me vajzën shpirtërore të Baltusit, Katrina, nga martesa e tij e parë. Kur një viktimë e katërt, Xhonatan Masbathi, një shërbëtor në shtëpinë e Van Garretit, vritet, Ikabodi merr në krahë djalin e viktimës, Masbathin e ri. Ikabodi dhe Masbathi i zhvarrosin viktimat me një informacion nga Filipsi, duke mësuar se e veja vdiq shtatzënë. Kalorësi i pret kokën Filipsit më pas. Ikabodi, Masbathi i ri dhe Katrina shkojnë në pyjet perëndimore për të kërkuar varrin e kalorësit. Ata gjejnë një shtrigë që jeton në një shpellë, e cila zbulon se trupi i kalorësit shtrihet nën "Pemën e të Vdekurve". Ikabodi gërmon varrin dhe zbulon se kafka është marrë, duke nxjerrë përfundimin se ishte vjedhur nga dikush që tani komandon të kalorësin fantazmë, i cili vjen në botën e të gjallëve përmes pemës dhe që vazhdon të marrë kokat e të tjerëve derisa t`i rikthehet koka e vet.

Atë natë kalorësi vret maminë e fshatit Beti Kilianin dhe familjen e saj, si dhe kërkuesin e Katrinës, Brom Van Brunt, kur ai përpiqet të ndërhyjë; Ikabodi plagoset nga kalorësi, por mbijeton. Ikabodi hipotezon se kalorësit janë të lidhura nga një komplot. Noteri Hardenbruku zbulon se viktima e parë, Peter Van Garreti, ishte martuar fshehurazi me të venë Uinship, duke shkruar një testament të ri që i la pasurinë e tij asaj dhe fëmijës së saj të palindur. Ikabodi nxjerr përfundimin se të gjitha viktimat (përveç Bromit) ishin përfitues ose dëshmitarë të këtij testamenti të ri dhe se zotëria e kalorësit është personi që përndryshe do të kishte trashëguar pasurinë: Baltusi, i afërmi më i afërt i Van Garretit.

Me zbulimin e akuzës, Katrina djeg me inat provat. Hardenbruku kryen vetëvrasje dhe At Stinuiku bën një mbledhje të qytetit në kishë për të diskredituar Ikabodin, por Baltusi shpërthen, duke njoftuar se kalorësi ka vrarë zonjën Van Tasel. Kalorësi sulmon kishën, por nuk mund të hyjë. Në kaos, pleqtë e mbetur kthehen kundër njëri-tjetrit; Stinuiku vret Lankasterin dhe nga ana e tij vritet nga Baltusi, të cilit i kapet koka nga kalorësi.

Duke arritur në përfundimin se Katrina kontrollon kalorësin, Ikabodi zbulon se sigila që ajo kishte nxjerrë poshtë shtratit të tij dhe në kishë, për të cilën ai besonte se thirri kalorësit, ishte me të vërtetë një mbrojtje. Ai konstaton se një plagë në trupin e prerë të "Lejdi Van Taselit" është shkaktuar pas vdekjes. Van Taseli, i gjallë dhe i shëndetshëm, e zbulon veten si zonja e kalorësit. Ajo falsifikoi vdekjen e saj dhe vrau shërbëtoren e Van Taselit, Sarën, për të mbjellë trupin e saj si të sajin. Ajo e çon Katrinën në mullirin e erës, ku shpjegon trashëgiminë e saj të vërtetë. Ajo dhe motra e saj binjake ishin anëtarë të familjes së varfër Arcer, të cilët u dëbuan vite më parë nga Peter Van Garreti, kur ai favorizoi Baltusin dhe familjen e tij. Ajo u betua për hakmarrje kundër Van Garretit dhe të gjithë atyre që i kishin bërë keq familjes së saj, duke iu zotuar Satanait nëse ai do ta ngrinte kalorësit për t'u hakmarrë duke i vrarë, gjë që do t'i lejonte asaj të pretendonte pronat e Van Garretit dhe Van Taselit të pakontestueshme. Duke manipuluar rrugën e saj në shtëpinë e Van Taseli, ajo përdori frikën, shantazhin dhe epshin për të manipuluar pleqtë e tjerë në komplotin e saj. Pasi eliminoi të gjithë trashëgimtarët dhe dëshmitarët e tjerë, si dhe motrën e saj - shtrigën e pyllit - për ndihmën e Ichabod-it, ajo thërret kalorësin të vrasë Katrinën, personi i fundit që mbetet në rrugën e planeve të saj.

Ikabodi dhe Masbati nxitojnë te mulliri me erë ndërsa kalorësi mbërrin. Pas një arratisjeje që shkatërron mullirin me erë dhe një ndjekjeje pasuese drejt Pemës së të Vdekurve, Ikabodi merr kafkën e kalorësit nga Van Taseli dhe ia kthen atij, duke thyer mallkimin dhe duke e çliruar kalorësin nga kontrolli i Van Taselit. Me kokën e rivendosur, kalorësi kursen Katrinën dhe në vend të kësaj rrëmben Van Taselin, duke i dhënë asaj një puthje të përgjakshme dhe duke u kthyer në ferr nëpërmjet Pemës së të Vdekurve me të në tërheqje, duke përmbushur fundin e saj të 'marrëveshjes'. Me rastin e zgjidhur, Ikabodi kthehet në Nju Jork me Katrinën dhe Masbatin e ri, pikërisht në kohën e shekullit të ri.

Xhirimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skeda:Sleepy Hollow set.jpg
I mbikëqyrur nga Heinrichs, qyteti Sleepy Hollow u ndërtua rreth një pellgu të vogël rosash. Me një kosto të vlerësuar në 1.3 dollarë milion, dhe për një periudhë katër mujore u ndërtuan 12 struktura, disa me ambiente të brendshme të detajuara, si dhe të jashtme. [9]

Synimi fillestar kishte qenë që të xhirohej Sleepy Hollow kryesisht në vendndodhje me një çmim prej 30 dollarësh milionë euro buxhet. [10] Qytetet u vëzhguan në të gjithë Nju Jorkun Upstate përgjatë Luginës Hudson dhe krijuesit e filmave vendosën për Tarrytown [11] për një datë fillimi në tetor 1998. [12] Organizata Historike Hudson Valley ndihmoi në zbulimin e vendeve, të cilat përfshinin Shtëpinë e Manor Philipsburg dhe pyjet në Ruajtjen e Parkut Shtetëror të Rockefeller. [13] "Ata kishin një cilësi të mrekullueshme për ta," reflektoi projektuesi i produksionit Rick Heinrichs për vendndodhjet, "por nuk ishte mjaft i përshtatshëm për llojin e ekspresionizmit që ne po shkonim, i cili donte të shprehte ndjenjën e parandjenjës." [14] Të zhgënjyer, krijuesit e filmave kërkuan vendndodhje në Sturbridge, Massachusetts, dhe menduan të përdornin fshatrat koloniale holandeze dhe rekreacionet e qyteteve të periudhës në Shtetet e Bashkuara Verilindore. Kur nuk mund të gjendej asnjë vend i përshtatshëm ekzistues, shoqëruar me mungesën e hapësirës së disponueshme në studio në zonën e Nju Jorkut, e nevojshme për të strehuar numrin e madh të seteve të prodhimit, producenti Scott Rudin sugjeroi MB. [9]

Rudin besonte se Britania ofronte nivelin e mjeshtërisë në detajet e periudhës, pikturën dhe veshjet që ishin të përshtatshme për dizajnin e filmit. [15] Pasi kishte drejtuar Batman-in tërësisht në Britani, Burton ra dakord dhe dizajnerët nga departamenti i artit ' Batman -it u punësuan nga Paramount për Sleepy Hollow . Si rezultat, fotografia kryesore u shty [16] në 20 nëntor 1998, në Leavesden Film Studios, e cila ishte liruar së fundmi nga Star Wars: Episode I – The Phantom Menace . Pjesa më e madhe e xhirimeve u zhvillua në Leavesden, me punë të tjera në studio në Shepperton Studios, ku grupi masiv i Pemës së të Vdekurve u ndërtua duke përdorur Stagen H. Prodhimi më pas u zhvendos në Culden Faw Estate, Hambleden [17] për një xhirim njëmujor në mars, ku u ndërtua qyteti Sleepy Hollow. "Erdhëm në Angli duke menduar se do të gjenim një qytet të vogël të përsosur," kujton producenti Adam Schroeder, "dhe më pas na u desh ta ndërtonim gjithsesi." Xhirimet në Britani vazhduan deri në prill dhe disa skena të minutës së fundit u xhiruan duke përdorur një skenë zanore në Yonkers, Nju Jork majin e ardhshëm. [13] [18]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Sleepy Hollow (1999)". Lumiere. Arkivuar nga origjinali më 1 korrik 2022. Marrë më 9 prill 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Harris, Dana (17 dhjetor 2001). "Mandalay on road with Summit". Variety. Arkivuar nga origjinali më 28 tetor 2021. Marrë më 19 tetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Sleepy Hollow". British Board of Film Classification. Arkivuar nga origjinali më 1 korrik 2016. Marrë më 29 maj 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Sleepy Hollow (1999)". British Film Institute. Arkivuar nga origjinali më 26 prill 2017. Marrë më 6 qershor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Sleepy Hollow". letterboxd.com. Arkivuar nga origjinali më 4 nëntor 2020. Marrë më 12 dhjetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ a b "Sleepy Hollow (1999)". The Numbers. Arkivuar nga origjinali më 12 qershor 2018. Marrë më 7 qershor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura box
 8. ^ Deming, Mark. "Sleepy Hollow (1999)" (në anglisht). AllMovie. Arkivuar nga origjinali më 5 gusht 2012. Marrë më 19 maj 2015.
 9. ^ a b Burton, Salisbury, pp. 161–169
 10. ^ John Calhoun (nëntor 1999). "Headless in Sleepy Hollow". Entertainment Design (në anglisht).
 11. ^ "Burton eyes 'Hollow'; Rodman wrestles". Variety (në anglisht). 17 qershor 1998. Arkivuar nga origjinali më 27 maj 2011. Marrë më 1 nëntor 2010.
 12. ^ Andrew Hindes (15 korrik 1998). "Depp to ride in 'Hollow'". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 nëntor 2012. Marrë më 1 nëntor 2010.
 13. ^ a b Todd Shapera (24 tetor 1999). "The Legend Continues; In a Cluster of New Films This Fall, Washington Irving's Classic Rides Again". The New York Times (në anglisht). Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "cluster" defined multiple times with different content
 14. ^ "From the drafting board: Rick Heinrichs". Variety (në anglisht). 23 shkurt 2000. Arkivuar nga origjinali më 6 nëntor 2012. Marrë më 1 nëntor 2010.
 15. ^ Matt Wolf (11 prill 1999). "'Sleepy Hollow,' on the Thames". The New York Times (në anglisht).
 16. ^ Andrew Hindes (11 nëntor 1998). "Mandalay's 'Sleepy'". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 nëntor 2012. Marrë më 1 nëntor 2010.
 17. ^ "TV & Film Locations" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 maj 2022. Marrë më 24 qershor 2022.
 18. ^ "Shooting in town". Variety (në anglisht). 11 nëntor 1999. Arkivuar nga origjinali më 6 nëntor 2012. Marrë më 1 nëntor 2010.