Jump to content

Florin Salam

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
F.S.
Florin Salam
Background information
Linditetor 1, 1979; 44 vite më parë (1979-10-01)
Bucharest, Romania

Florin Stoian (lindur më 1 tetor 1979), i njohur më mirë me emrin e tij skenik Florin Salam, është një këngëtar manele romë nga Bukureshti.

Fillimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Salami lindi në një familje lautari. [1] Gjatë adoleshencës ka kënduar së bashku me ansamblet e babait dhe të dajës.

Pasi babai i tij u bë shumë i vjetër për të kënduar, Selami zuri vendin e tij, duke kënduar me xhaxhain e tij nën emrin Florin Fermecătoru'. Kështu, ai u bë një këngëtar shumë i vlerësuar nga fansat e zhanrit. [1] Ndërkohë, Salam u miqësua me drejtuesin e bandës Dan Bursuc. Ai e ndihmoi Salamin të regjistronte këngën e tij të parë, të quajtur "Ce gagică șmecherită" (Një zogth kaq picky), në 2002. Ai luajti një rol të rëndësishëm kur hiti madhështor "Of, viața mea" (anglisht : Oh, my life) u publikua në vitin 2000, kënduar nga Adrian Minune dhe Costi Ioniță . Në fund të vitit 2002, Salam ndryshoi emrin e tij skenik nga "Fermecătorul" (anglisht: simpatik ) në arabisht " Salam " (anglisht: paqe, krh. hebraisht shalom ). Kënga e tij e parë pati një sukses të madh dhe për këtë arsye ai vazhdoi të regjistronte këngë dhe t'i tregtonte ato me ndihmën e Dan Bursuc. Në këtë mënyrë ai nxori albumin e tij të parë të Manele, i cili çuditërisht u prit mirë nga fansat e zhanrit; albumi shiti më shumë se 40,000 kopje. Po kështu, Costi Ioniță regjistroi një nga albumet e tij, i cili pati një sukses të lartë, albumin e titulluar "Doar cu tine" (Vetëm me ty). Albumi u regjistrua në Konstancë ku Costi Ioniță ka studion e tij të regjistrimit.

Miqësia e tij me Dan Bursuc-in solli vetëm avantazhe, ndaj ai u takua me artistë të këtij zhanri, artistë si Vali Vijelie, Nicolae Guță dhe Daniela Gyorfi. [1]

Në vitin 2008 performoi një këngë së bashku me këngëtaren e estradës Paula Seling dhe Orkestrën Simfonike të Bukureshtit . Prezantuesi i emisionit e përshkroi performancën e tyre si një pajtim midis maneles dhe muzikës popullore pop; në të njëjtin aspekt, teksti i këngës ngriti problemin e intolerancës etnike.

Në tetor 2011, Salam bashkëpunoi me muzikantin boshnjak Goran Bregović, së bashku me të cilin regjistroi "Hopa Cupa" dhe "Omule", këngë të cilat u përfshinë në albumin Champagne for Gypsies . Albumi është "në reagim ndaj presionit ekstrem që ciganët (romët) kanë përjetuar së fundmi në të gjithë Evropën". [2]

Salam është nënkryetar i Asociația Artiștilor, Muzicanților și Lăutarilor Romi din România (Shoqata e Artistëve Romë, Muzikantëve dhe Lăutari nga Rumania). Në dhjetor 2005, ai u shpall si interpretuesi më i mirë i manelës së vitit. Sipas të përditshmes Libertatea, politikani Mădălin Voicu dhe futbollisti Marius Niculae janë në mesin e fansave të tij.

Saint Tropez dhe suksesi i mëvonshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në shkurt 2013, Salam regjistroi "Saint Tropez". Kënga pati një sukses të papritur, me videon zyrtare që grumbulloi më shumë se 70 milionë shikime në YouTube, përderisa ai u akuzua se e kishte kopjuar këngën nga këngëtari bullgar Azis . [3] Videoja e tij u bë e njohur dhe u rendit në videot më të shikuara në YouTube rumun në vitin 2013, pas këngës së Andrës, "Inevitabil va fi bine". [4] Që atëherë, Stoian ka disa koncerte brenda dhe jashtë vendit, ku jetojnë komunitete të mëdha ciganësh.

Ndër bashkëpunimet më tingëlluese kanë përfshirë ato me Claudia Păun dhe Nicolae Șușanu, duke pasur sukses të madh në vend. Hiti i tij i mrekullueshëm "Ești bombă" (Ti je një bombë), i publikuar në korrik 2013 në bashkëpunim me Șușanu, u shikua nga më shumë se 27 milionë njerëz në YouTube. Këngët e lançuara me Claudia ("Ce bine ne stă împreună" – Sa mirë qëndrojmë bashkë, "Ce frumoasă e dragostea" - Sa e bukur është dashuria dhe "Mergem mai departe" - Ne shkojmë më tej) përmbajnë tema si dashuria ose dëshira e parealizueshme për të qenë pranë një njeriu të dashur, si tema me një tërheqje të madhe për publikun.

Sot, si Florin Salam, ai bashkëpunon me shtëpitë diskografike Nek Music dhe Big Man.

Diskografia (2012–tani)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Song English translation Date released Label
"Sunt cel mai norocos din lume" I'm the luckiest in the world 22 March 2012 Amma Record
"Jumătate pentru mine"

(feat. Georgiana)
Half for me 12 April 2012 Nek Music
"Mai frumoasă ca o floare"

(feat. Biju)
More beautiful than a flower 28 May 2012 Big Man
"Fac ce vrea inima ta"

(feat. Liviu Guță)
I do what your heart wants 1 June 2012 Big Man
"Lume rea"

(feat. Roxana Prințesa Ardealului)
Bad world 2 June 2012 Big Man
"Nici o sută, nici o mie"

(feat. Mitzu din Sălaj)
Not a hundred or a thousand 11 July 2012 Big Man
"Ce frumoasă e dragostea"

(feat. Claudia)
How beautiful is love 17 August 2012 Nek Music
"Brazilianca" Brazilian woman 13 December 2012 Nek Music
"Tu ai să plângi"

(feat. Cristi Dorel)
You'll cry 18 December 2012 Zoom Studio
"Îți cumpăr lalele"

(feat. Nek & Asu)
I'll buy you tulips 21 December 2012 Nek Music
"Nimeni"

(feat. Răzvan de la Pitești)
Nobody 22 December 2012 Big Man
"Saint Tropez" 1 February 2013 Nek Music
"Ia-mă, ia-mă" Take me, take me 11 February 2013 Kompact Sound
"De-ar trece viața mai ușor" If life would pass easier 17 February 2013 Nek Music
"Frumusețe de femeie"

(feat. Ninel de la Brăila)
Beauty woman 26 February 2013 Amma Record
"Doar dragostea"

(feat. Găbiță de la Craiova)
Only love 16 March 2013 Nek Music
"Cine te-a trimis pe tine" Who sent you 5 April 2013 Nek Music
"Viața e plină de culori"

(feat. Mihaela Staicu)
Life is full of colors 10 April 2013 Nek Music
"Bruneta"

(feat. Katy de la Buzău)
The brunette 19 May 2013 Amma Record
"Să nu te cerți cu frații"

(feat. Mitzu din Sălaj)
Don't brawl with brothers 4 July 2013 Nek Music
"Ești bombă"

(feat. Șușanu)
You're a bomb 9 July 2013 Big Man
"De tine m-am îndrăgostit" I'm in love with you 29 July 2013 Nek Music
"La vârsta mea îmi permit orice"

(feat. Leo de Vis)
At my age I can afford anything 28 August 2013 Nek Music
"Dacă tu nu ești" If you're not 31 August 2013 Amma Record
"Nebunia anului"

(feat. Raluca Drăgoi)
The madness of the year 17 October 2013 Big Man
"Ce ai cu viața mea" What you have with my life 21 October 2013 Nek Music
"Orice om are o poveste" Everyone has a story 11 November 2013 Nek Music
"Besame mi amor" Kiss me my love 21 November 2013 Amma Record
"Mia mia mi amor" My my my love 29 November 2013 Nek Music
"Cât aș vrea să mai fiu cum eram" How I like to be as I was 10 December 2013 Amma Record
"O noapte cu mine"

(feat. Leo de Vis)
A night with me 19 February 2014 Nek Music
"Alege-mă în viața ta" Choose me in your life 20 February 2014 Nek Music
"Hai iubito" Come on baby 11 March 2014 Nek Music
"Cum să nu o iubesc"

(feat. Bogdan de la Oradea)
How can I not love her 11 April 2014 Nek Music
"De-aș mai avea o mică șansă" If I'd have a small chance 18 April 2014 Nek Music
"Îmi stă bine în brațe la tine"

(feat. Katy de la Buzău)
I look good in your arms 18 April 2014 Nek Music
"O mie de nopți"

(feat. Nicoleta Ceaunică)
A thousand nights 19 April 2014 Nek Music
"Fiți pe fază"

(feat. Nek)
Stay tuned 22 May 2014 Nek Music
"Vino lângă mine"

(feat. Mr. Juve)
Come next to me 20 August 2014 Nek Music
"Mișcă-te ca o felină"

(feat. Costi de la Timișoara)
Move like a feline 10 October 2014 Nek Music
"N-aș putea să iubesc banii" I couldn't love the money 13 October 2014 Nek Music
"Hei mami"

(feat. Șușanu)
Hey mommy 28 October 2014 Big Man
"99 de probleme" 99 problems 31 October 2014 Zoom Studio
"Saka laka" 1 November 2014 Nek Music
"Mergem mai departe"

(feat. Claudia)
We go further 12 November 2014 Nek Music
"Cu tine mi-e bine"

(feat. DeSanto)
With you I'm fine 14 November 2014 Zoom Studio
"Viața mea e și bună și rea" My life is good and bad 25 November 2014 Big Man
"Gura lumii e rea" The word of mouth is bad 28 November 2014 Zoom Studio
"Bailando" Dancing 4 December 2014 Nek Music
"Indianca mea"

(feat. Ninel de la Brăila & Mr. Juve)
My Indian woman 6 December 2014 Amma Record
"Un nebun așa ca mine" A fool like me 10 December 2014 Nek Music
"Sanki, sanki" 21 December 2014 Zoom Studio
"Nu vreau nimic"

(feat. Nicoleta Ceaunică)
I want nothing 23 December 2014 Nek Music
"Cine altcineva ca mine" Who else like me 25 December 2014 Zoom Studio
"Din câte stele sunt pe cer" From how many stars are in the sky 29 December 2014 Big Man
"A ieșit soarele din nori" The sun came out from the clouds 30 December 2014 Nek Music
"7 zile" 7 days 17 January 2015 Nek Music
"Am să scriu într-o carte" I'll write in a book 30 January 2015 Nek Music
"Cuba, Cuba" 10 February 2015 Nek Music
"Poza ta nu mă sărută" Your photo doesn't kiss me 21 February 2015 Big Man

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Salam u martua me Ștefania në shtator 2007, në Antalia, Turqi ; njeriu më i mirë ishte këngëtari i Manele dhe bashkëpunëtor i ngushtë Adrian Minune . Kostoja e dasmës ishte jo më pak se 500 mijë euro. Më 12 prill 2009, Ștefania (27 vjeç) vdiq nga dështimi i veshkave, i rënduar nga një infeksion i veshkave. Për më tepër, ajo vuante prej kohësh nga cirroza hepatike . [5]

Pas vdekjes së gruas së tij, Salam nuk kishte partner, deri në vitin 2013, kur takoi Oana, një grua e re nga Ploiesti . [6] Por lidhja e tyre nuk zgjati më shumë se disa muaj. Që nga viti 2014, ai ishte në një lidhje me Roxana Dobre, e cila më parë kishte pozuar për revistën Playboy . Ata synonin të martoheshin, [7] dhe Roksana ishte shtatzënë me një vajzë. [8]

Marrëdhëniet me huadhënësit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në fillim të karrierës së tij, Salam u mbështet financiarisht nga vëllezërit Sile dhe Nuțu Cămătaru, [9] huadhënës të njohur. [10] Pas vdekjes së gruas, ai iu nënshtrua kumarit, me borxhe të akumuluara, si një situatë që e shtyu të merrte para hua nga huadhënësit. Në gusht 2013, Stoiani u sulmua nga tre grumbullues borxhesh përpara hotelit Rin Grand në Bukuresht, të cilët po përpiqeshin të rikuperonin me forcë paratë e dhëna Florinit me fajde. [9] Për më tepër, Salam u hetua nga DIICOT për përdorim të drogës . [11]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c "Viața lui Florin Salam". FamousWhy (në rumanisht). 22 nëntor 2010.
 2. ^ "Champagne for Gypsies (2012)". Goran Bregović (në anglisht).
 3. ^ A.C. (14 shkurt 2014). "Florin Salam după ce a fost acuzat că a furat piesa "Saint Tropez": "Lumea e invidioasă că am scos eu cel mai frumos videoclip. Eu am făcut versurile melodiei. De 3 luni n-am mai călcat în România"". WOWBiz (në rumanisht).
 4. ^ Mădălina Cerban (11 dhjetor 2013). ""Inevitabil va fi bine", lider pe YouTube. Ce videoclipuri au accesat românii". Mediafax.ro (në rumanisht).
 5. ^ "Florin Salam e în doliu! Soția lui a murit la 27 de ani". Știrile Pro TV (në rumanisht). 14 prill 2009.
 6. ^ "Florin Salam și-a găsit jumătatea! Cine este noua iubită a manelistului". Antena 1 (në rumanisht). 18 dhjetor 2013.
 7. ^ "Florin Salam și Roxana Dobre și-au ales nașul! Sile Cămătaru îi va cununa pe cei doi îndrăgostiți!". Antena Stars (në rumanisht). 30 shtator 2014.
 8. ^ "Florin Salam şi Roxana Dobre vor avea o fetiţă". România TV (në rumanisht). 25 mars 2015.
 9. ^ a b Dobrescu, Petre (1 gusht 2013). "Florin Salam e prizonierul interlopilor". Libertatea (në rumanisht).
 10. ^ "Poliția a ridicat peste 70.000 euro din casele "Cămătarilor" și "Sportivilor". Nuțu Cămătaru - săltat de acasă, Sile Cămătaru - reținut alături de alți 40 de infractori". Antena 3 (në rumanisht). 22 shkurt 2013. Arkivuar nga origjinali më 30 dhjetor 2016. Marrë më 16 tetor 2022.
 11. ^ "Dosarele grele ale maneliștilor celebri! Minune, Salam și Vijelie au avut probleme cu legea (He did a concert at albania at laci)". Libertatea (në rumanisht). 7 prill 2015.