Fulvio Cordignano

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Fulvio Kordinjano (it. Fulvio Cordignano; Moggio, 19 tetor 1887 - Romë, 9 maj 1952) ka qenë jezuit dhe albanolog italian.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

U lind në Moggio, sot komunë e Udinezes në veri të Italisë. Më 1905 hyri në Shoqërinë e Jezuit në Kremona. Pasi studion një vit letersi më 1908 vazhdoi studimet për filozofi po aty në vitet 1909-1911, pastaj për magistero (fazë parapërgatitore) shkoi në Kolegjin SaverianShkodrës në vitet 1914-16.

Plotësoi studimet teologjike në vitet 1917-1920; më pas shkoi në Velehrad (Belgjikë), Hasting (Angli), Dublin (Irlandë) e Louvre (Belgjikë). U shugurua meshtar më 31 dhjetor 1918. Më 1921 u fut në Institutin Biblik në Romë dhe më 1922 punoi në revistën "Civiltà Cattolica". U kthye në Shkodër në vitet 1924-1925, ku dha filozofi e letërsi në Seminarin Papnor dhe drejtoi edhe Akademinë e Studimeve Shqiptare të krijuar.

Nga 1926 gjer më 1941 shërbeu si misionar në Misionin shëtitës shqiptar.[1] Më 1929 u ftua nga drejtori Papahristo i Liceut Francez që të vendosej në Korçë, ku jo vetëm t'u shërbente katolikëve që ishin vendosur në qytet, por edhe të kontribuonte në lice me ekspertizën e vet pedagogjike.[2] Më 1942, pas një polemike publicistike, jezuitët e larguan nga Shqipëria. Shërbeu fillimisht në Padova në vitet 1942-1949, pastaj në Palermo (1950) e Gorizia (1951). Ndërroi jetë në Romë më 9 maj 1952.[1]

Vepra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

La poesia epica del confine nell'Albania del Nord (Eposi i kufirit i Shqipërisë Veriore) e vitit 1943 është një vepër dyvëllimshe e Kordinjanos, ku vëllimi i dytë përmban mostra të përkthyera në italisht.[3]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Pepa, Simon (16 nëntor 1999). "Kontributi i Klerit Katolik në Leksikografinë Shqiptare". Phoenix. Marrë më 11 mars 2018.
  2. ^ Angjeli Murzaku, Ines (2009). Returning Home to Rome: The Basilian Monks of Grottaferrata in Albania. Analekta Kryptoferris. f. 165.  9788889345047.
  3. ^ Pipa, Arshi (2013) [1978]. Trilogia Albanica I: Albanian folk verse: Structure and genre [Trilogjia Albanika I: Vargu folklorik shqip: ndërtimi dhe gjinitë]. Tiranë: Princi. f. 13.  9789928409065.