Gai Assulin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

{{Infobox football biography

Gai Assulin

Assulin me Barcelonën në vitin 2009
Të dhënat vetjake
Emri i plotëGai Yigaal Assulin[1]
Datëlindja (1991-04-09) 9 prill 1991 (32 vjeç)
VendlindjaNahariya, Izrael
Gjatësia1.77 m (5 ft 10 in)[2]
PozicioniAnësor
Mesfushor sulmues
Karriera me të rinjtë
1997–1999Hapoel Haifa
1999–2003Beitar Nes Tubruk
2003–2007Barcelona
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2007–2010Barcelona B67(13)
2009–2010Barcelona0(0)
2010–2012Manchester City0(0)
2012Brighton & Hove Albion (huazin)7(0)
2012–2013Racing Santander25(3)
2013–2014Granada0(0)
2013–2014Mallorca32(3)
2014–2015Hapoel Tel Aviv6(0)
2015–2016Ajax Amsterdam7(0)
2016–2018Kairat26(3)
2018Politehnica Iași1(0)
2019–2021Crema6(0)
Karriera ndërkombëtare
2008–2013Izraeli U2122(0)
2008Izraeli1(0)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only and correct as of 17 shkurt 2021

Gai Assulin (Anglisht : Guy Assulin) lindi më 9 prill të vitit 1991Nahariya, Izrael. Është një futbollist që luan në FC Barcelona B.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Assulin filloi karrierën në Beitar Tubruk ekip i të rinjve, në vitin 2003, kur atëherë ishte vetëm 12 vjet, trajneri i tij Shlomo Scharf, i propozoi prindërve t'Guyit ta provonin për në ekip të rinjve t'Barcelones, dhe ja arritën qëllimit, ai u pranua në ekipin e të rinjve t'Barcelones.

Në gusht të vitit 2007, Assulin u ngit në ekipin e rezervave t'Barces, pra FC Barcelona B.

5 shtator të vitit 2007 kur ishte vetëm 16 vjet i vjetër, ai u ftua për klubin e parë dhe debutoi në gjysme finale për Kupën e Katalonis kundër Girona FC, ku hyri në minutën e 46.

Gai po ashtu dhe u thirr për Kombëtaren e parë të Izraelit për ndeshjen miqësore kundër Kilit. Ai debutoi në minutën e 78 ku e zëvendësoi Yossi Benayoun. Dhe ai kështu e kthej rekordin e Ben Sahar si lojtari më i ri që debutoi për Kombëtaren e tij.

Mas ndeshjesh Gai tha se ai do donte të luante për klubin Maccabi Tel Aviv nëse nuk do të ketë sukses në FC Barcelona.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "ASSULIN (Gai Yigaal Assulin)" (në anglisht). Football Database. Marrë më 28 shtator 2019.
  2. ^ "Gai Assulin" (në anglisht). Soccerway. Marrë më 8 tetor 2022.