Geneta servaline

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Geneta servline
Servaline Genet.jpg
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor Edit this classification
Mbretëria:
Filumi:
Klasa:
Rendi:
Nënrendi:
Familja:
Gjinia:
Lloji:
G. servalina
Emri binomial
Geneta servalina
Pucheran, 1855
Servaline Genet area.png
Gama e genetës servaline

Geneta servaline ( Genetta servalina) është një lloji genete, amtare në Afrikën Qendrore . Ndërsa shpërndahet gjerësisht dhe konsiderohet e zakonshme, ajo renditet si shqetësimi më i vogëlListën e Kuqe të IUCN . [1]

Karakteristikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gëzofi i genetës servaline është e kuqërremtë me njolla të zeza në qafë, mbrapa dhe anët. Këmbët e saj janë të zeza. Bishti i saj i gjatë është i lidhur me unaza të gjera të zeza dhe të ngushta të bardha. [2] Ёshtë me flokë të shkurtër dhe ka një shirit të errët të thyer përgjatë shtyllës kurrizore. Maja e bishtit të saj është e ndritshme. [3]

Matjet e ekzemplarëve të meshkujve variojnë nga 490 deri në 510 mm në kokë dhe trup me një bisht të gjatë 450 deri 465 mm . Femrat variojnë nga 445 deri në 495 mm në kokë dhe trup me një bisht të gjatë 368 deri 485 mm . [4]

Gama dhe habitati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Geneta servaline shpërndahet nga lumi Sanaga në Kamerun në jug në Basenin e Kongos dhe në lindje në Uganda dhe Tanzani . [5]Republikën e Kongos , ajo është regjistruar nga kamera-kurthe në mozaikun kongolian perëndimore në zonën epyjeve-savanë në Parkun Kombëtar Odzala-Kokoua gjatë anketave në 2007. [6] Në malet Udzungwa , Tanzani,geneta servaline u regjistrua në vitin 2000 dhe fotografuar në vitin 2002 për herë të parë. Në vitin 2005, të dhënat kamera kurth janë fituar edhe në Uluguru dhe Nguru ku shkon në lartësi të 950-1,400 m (3,120-4,590 ft). Mendohet që të ndodhë edhe në pjesë të tjera të maleve të Harkut Lindor . [7]

Geneta servaline e Zanzibarit është endemike për ishullin Unguja , Zanzibar , dhe u bë i njohur për shkencën në vitin 1995, kur një mostër u vra në afërsi të pyllit Jozani . [8] Disa individë u regjistruan nga kamerat-kurth për herë të parë në janar 2003 në Parkun Kombëtar Jozani-Chwaka Bay . [9]

Taksonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Geneta servaline u përshkrua për herë të parë nga Jacques Pucheran në 1855. [2] Pesë nënlloje njihen: [10]

 • G. s. servalina, nënlloji nominal
 • G. s. bettoni ( Thomas , 1902)
 • G. s. schwarzi (Crawford-Cabral, 1970)
 • Geneta servaline e Lovesë ( G. s. lowei ) ( Kingdon , 1977) u përshkrua mbi bazën e një lëkure të vetme të mbledhur në vitin 1932 në malet Udzungwa, Tanzania. [7]
 • Geneta servaline e Zanzibarit ( G. s. archeri ) (Van Rompaey and Colyn, 1998) [8]

Geneta servaline me kreshtë ( G. cristata ) është konsideruar gjithashtu të jetë një nënlloji i genetës servaline, por tani në përgjithësi konsiderohet si një lloji i ndryshme. [1]

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c Gaubert, P.; De Luca, D.W.; Rovero, F. & Do Linh San, E. (2016). "Genetta servalina": e.T41700A97163789. Burimi journal ka nevojë për |journal= (Ndihmë!); |access-date= ka nevojë për |url= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b Pucheran, J. (1855). Genetta servalina. Revue et magasin de zoologie pure et appliquée: 154.
 3. ^ Gaubert, P., Taylor, P. J., & Veron, G. (2005). Integrative taxonomy and phylogenetic systematics of the genets (Carnivora, Viverridae, Genetta): a new classification of the most speciose carnivoran genus in Africa. In: Huber, B. A., Sinclair, B. J., Lampe, K.-H. (eds.) African Biodiversity: Molecules, Organisms, Ecosystems. Proceedings of the 5th International Symposium of Tropical Biology, Museum König, Bonn. Springer. Pp. 371–383.
 4. ^ Van Rompaey, H. and Colyn, M. (2013). Genetta servalina Servaline Genet. In: J. Kingdon and M. Hoffmann (eds.) The Mammals of Africa. V. Carnivores, Pangolins, Equids and Rhinoceroses, pp. 242–245. Bloomsbury, London, UK.
 5. ^ Gaubert, P.; Papeş, M.; Peterson, A.T. (2006). "Natural history collections and the conservation of poorly known taxa: Ecological niche modeling in central African rainforest genets (Genetta spp.)". Biological Conservation. 130: 106–117. doi:10.1016/j.biocon.2005.12.006. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Henschel, P., Malanda, G.A. and Hunter, L. (2014). "The status of savanna carnivores in the Odzala-Kokoua National Park, northern Republic of Congo". Journal of Mammalogy. 95 (4): 882–892. doi:10.1644/13-MAMM-A-306. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Është përdorur parametri i autorëve (link)
 7. ^ a b Rovero, F.; Doggart, N.; Bowkett, A. & Burgess, N. (2006). "Conservation News: New Records for Lowe's Servaline Genet from the Eastern Arc Mountains of Tanzania". Oryx. 40 (2): 139. doi:10.1017/S0030605306000688. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ a b Van Rompaey, H.; Colyn, M. (1998). "A new servaline genet (Carnivora, Viverridae) from Zanzibar island". South African Journal of Zoology. 33 (1): 42–46. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Goldman, H. V. & Winther-Hansen, J. (2003). "The Small Carnivores of Unguja: Results of a Photo-trapping Survey in Jozani Forest Reserve, Zanzibar, Tanzania" (PDF). Marrë më 2007-01-11. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Wozencraft, W.C. (2005). "Order Carnivora". përmbledhur nga Wilson, D.E.; Reeder, D.M (red.). Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference (bot. 3rd)). Johns Hopkins University Press. f. 557. ISBN 978-0-8018-8221-0. OCLC 62265494. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Linqe ekstra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]