Gjermanishtja e Saksonisë së Epërme

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Saksonia e Sipërme (gjermanisht: Obersächsisch) është një dialekt i gjermanishtes qendrore lindore që flitet në pjesën më të madhe e moderne gjermane të shtetitSaksonisë dhe ngjitur në pjesët e Saksonisë-Anhalt dhe Thuringia. Edhe pse colloquially quajtur "Sanksion" ([Sächsisch] Error: {{Lang}}: text has italic markup (help)), kjo nuk duhet të ngatërrohet me të Saksone Ulët dialektin e grupit në Veri të Gjermanisë. Sipërme Saksone, është i lidhur ngushtë me Thuringian dialektin që flitet në zonat e afërta në perëndim.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dialekti i Saksonisë së Epërsë evoluar si një varietet i ri në rrjedhën e Ostsiedlung mesjetare gjermane (vendbanimi lindor) nga rreth 1100 e tutje. Vendbanuesit që zbrisnin nga dushi i Saksonisë që flisnin saksonët e vjetër, por edhe nga Thuringia, u vendosën në Marrigitaate të Meissen përtej lumenjve Elbe dhe Saale, pastaj populluar nga sllavët polabian. Rëndësia e kancelarisë së Saksonisë së Epërme gjermane u ngrit me krijimin e elektoratit saksone. Në kontekstin e përkthimit të Biblës nga Martin Luteri, ai luajti një rol të madh në zhvillimin e gjuhës së hershme të re gjermane si një varietet standard.

E folur nga komunistët kryesorë që zbrisnin nga zona industriale gjermane, si Walter Ulbricht, dialekti i Saksonisë së Epërme u perceptua përgjithësisht si gjuhë bisedore e Gjermanisë Lindore nga qytetarët e Gjermanisë Perëndimore dhe deri më sot është subjekt i shumë shaka stereotipesh. Veza verbërisht e nënçmuesës do të thotë të flasësh / të flasësh sakson.

Theksi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më të dukshme karakteristika dalluese nga të dialekti është se shkronjat ë dhe u janë shpallur si të centralizuar zanoret ([ɞ] dhe [ɵ], respektivisht, kur të shkurtër; [ɵː] dhe [ʉː], respektivisht, kur të gjatë). Folësit e tjera gjermane dialekte që nuk kanë këto tinguj kanë tendencë të shohin këto tingëllon si ö [øː] dhe ü [yː] respektivisht. Për shembull, ata dëgjojnë [ʔæʉs] 'out' si nëse shkruar aüs (Standard aus [ʔaʊs]) dhe [ˈʔɵːma] 'gjyshe' si nëse shkruar Öma (Standard Oma [ˈʔoːma]). Para rrumbullakuar zanoret janë shpallur si jo të harmonishëm (ö = [eː], ü = [iː]). Final -er është e theksuar [oˤ] (ose në mënyrë të ngjashme, në varësi të subdialect), që folësit e tjera gjermane dialektet kanë tendencë të dëgjojnë si [oː]; p.sh. [ˈheːo̯ˤ] 'lartë' (Standard [ˈhøːɐ̯] höher) është misheard sikur shkruar ai(h)o.

E Sipërme Saksone dialekte jashtë Ore Malet mund të jetë e lehtë të njohur nga menduar "zbutjen" (lenition) e fjalës së lirë të ndaluar bashkëtingëlloreve /p/, /t/ dhe /k/. Folësit e dialekte të tjera të dëgjoni këto si në qoftë se ata ishin "b", "d" dhe "g", përkatësisht. Në realitet, këto janë vetëm jo-aspirated versione të së njëjtës /p/, /t/ dhe /k/, një përhapur funksion në mesin Qendrore gjermane dialektet, në krahasim me forcë aspirated [pʰ], [tʰ] dhe [kʰ] në dominuese gjermane dialekte.

Nëngrupe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkalla e theks ndryshon nga vendi në vend, nga një relativisht i butë theks në qytetet e mëdha të tilla si Drezden ose Chemnitz në një formë më të fortë në zonat rurale, në varësi të gradës së Lartë gjermane bashkëtingëllore ndryshim:

  • Meissen dialektin, e cila ka mbetur në ish-margraviate pas zhvillimit të Re të Lartë gjermane standarde të ndryshme, e folur nga Meissen e Qarkut dhe Qendrore Saksonisë deri në Lumin Elbe për të Saksone, Zvicër , duke përfshirë Drezden metrolect.
  • Në veri Sipërme Saksone dialektin me të fortë të Ulët gjermane karakteristika, të thëna në Veri të Saksonisë në dhe rreth qytetit të Leipzig, nga Torgau dhe Eilenburg poshtë për të Borna, dhe në ngjitur territorin e Saksonisë-Anhalt deri në Saale Lumit në Weißenfels në perëndim
  • Erzgebirgisch, e dallueshme dialekti, është thënë në fshatrat e Qendrore Ore Malet. Deri në periudhën e pas-luftës dëbimi ajo gjithashtu përfshinte "Northwestern Bohem" në gjuhën e ngjitur Sudetenland territoret në jug, sot pjesë e Republikës çeke.[1][2] Ajo është gjetur edhe në saksonia e Ulët në Sipërm Hartz, ku minatorët prej Metali Malet lëvizen në shekullin 16-të (shih Minerare në pjesën e Sipërme Hartz).

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ludwig Erich Schmitt (editor): Germanische Dialektologie. Franz Steiner, Wiesbaden 1968, p. 143
  2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 10 qershor 2007. Marrë më 27 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]