Gramoz Ruçi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Gramoz Ruçi
Gramoz Ruçi
Kryetar i Asamblesë së PSSH-së
1991 – aktiv
Kryetar i Grupit Parlamentar të PSSH-së
1991 – aktiv
Ministër i Brendshëm
22 shkurt 1991 – 10 tetor 1991
Pasardhësi: Alfred Serreqi
Sekretar i Parë i Komitetit të PPSH-së Tepelenë
 ? – 22 shkurt 1991
Sekretar i Komitetit të PPSH-së Tepelenë
1983 – ?
Sekretar i Byrosë së PPSH-së Progonat
1978 – 1983
Të dhënat personale
Lindi më: 6 dhjetor 1951
Lindi në: Tepelenë
Kombësia: Shqiptar
Profesioni: Politikan, Mësues biologji-kimi
Partia politike: PSSH
Feja: Bektashi


Gramoz Ruçi është deputet i PS-së i zgjedhur në disa legjislatura.

Fillimet[redakto | redakto tekstin burimor]

Gramoz Ruçi lindi më 6 dhjetor 1951 Salari, ne rrethine e Tepelenës, në jug të Shqipërisë. Studioi kimi, dhe filloi pune si mesues ne Progonat. Ketu njihet me te shoqen me mbiemrin Goxharaj. Martohet ne vitin 1976. Ne vitin 1985, Ruçi filloi karrierën e tij politike ne radhet e regjimint komunist. Ne veçanti, ne fund te 1990, kur sistemi dikator po falimenton, aty shfaqet me zell per te ndaluar mundesite per modifikime te politikes Staliniste.

Karriera Politike[redakto | redakto tekstin burimor]

Ai u emërua Sekretar i parë Partis së Punës i rrethit të Tepelenës në vitin 1988, dhe në vitin 1990 ai u emërua Ministër i Brendshëm, megjithatë, ai e mbajti atë post vetëm për 2 muaj e gjysëm. Edhe pse pati një periudhë të shkurtër si ministër i Punëve të Brendshme mandati i tij u dallua nga akte të rënda të dhunës nga ana e regjimit kundër civilëve. Vazhduan vrasjet e civilëve në kufijtë dhe varrimin anonim të viktimave! Gramoz Ruçi ka firmosur masakrën e fundit të diktaturës komuniste në Shqipëri, "masakrën e 2 prillit" në Shkodër (4 të vdekur, 81 të plagosur). Nga viti 1992 deri në vitin 1996 ai ishte Sekretar i Përgjithshëm i PS (ish partisë komuniste). Nga viti 1997 ai është anëtar i parlamentit për PS. Në vitin 2000, ai u zgjodh si lider i grupit parlamentar, deri në vitin 2005. Që nga viti 2009, ai është kreu i grupit parlamentar duke u bërë një nga pak komuniste të regjimit të vjetër që mbulon role institucionale në radhët e Partisë Socialiste (ish Partia Komuniste). Ruçi konsiderohet si një nga drejtuesit e vijës së ashpër në Partinë Socialiste që nuk pranon asnjë kompromis me kundërshtarët politikë.

Jeta personale[redakto | redakto tekstin burimor]

Vajza e Ruçi-t , Ridvana Ruci, punon si një zyrtare e lartë në zyrën e avokatit të popullit. Ajo përfundoi studimet e saj në Drejtësi në Universitetin Publik të Athinës. Djali i tij, Ledian Ruçi, i lindur në vitin 1985, ka përfunduar studimet universitare për Studime Ndërkombëtare në Athinë. Ruçi flet shqip, greqisht dhe italisht. Zoti Ruçi është gjyshi i dy mbesave: Mia dhe Hera, nga ana e vajzës së tij.