Hiena kafe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Hiena kafe
Vargu kohor: Plioceni - tani
Gp318906.jpg
Në Afrikën Jugperëndimore
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor Edit this classification
Mbretëria:
Filumi:
Klasa:
Rendi:
Familja:
Gjinia:
Lloji:
H. brunnea
Emri binomial
Hyaena brunnea
Thunberg, 1820
Brown Hyaena area.png
Përhapja
Sinonimet

Parahyena brunnea

Hiena kafe (Hyaena brunnea, më parë Parahyaena brunnea) është një specie e hienës e gjetur në Namibi, Botsvanë, Mozambiku jugor dhe Afrika e Jugut. Aktualisht është specie më e rrallë e hienës. Popullsia më e madhe e mbetur gjendet në shkretëtirën jugore të Kalaharit dhe zonat bregdetare në Afrikën Jugperëndimore.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Wiesel, I.; Maude, G.; Scott, D.; Mills, G. (2008). "Hyaena brunnea". IUCN Red List of Threatened Species. Version 2008. International Union for Conservation of Nature. Marrë më 28 prill 2015. Parametri i panjohur |last-author-amp= është injoruar (sugjerohet |name-list-style=) (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)