Ibën Tufejl

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Ibn Tufail)
Jump to navigation Jump to search

Ibn Tufail (1105? – 1185) filozof, shkrimtar dhe teolog arab. Autor i një vargu veprash mes të cilave shquhet Philosophus Autodidactus.