Marakeshi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Marakesh
مراكش
ⴰⵎⵓⵔⴰⴽⵓⵛ
Qytet
Njohur si Qyteti i Kuq, Kryqyteti i Palmeve, Lulja e Jugut
noform
Kolazh me pamje nga Marrakeshi
Flamuri_figura
Flamuri i Marrakeshit
Vendndodhja
Marakesh is located in Maroku
Marakesh
Marakesh

Koordinatat: 31°37′48″V 8°0′32″P / 31.63000°V 8.00889°P / 31.63000; -8.00889

Administrimi
Shteti Flamuri Maroku
Rajoni Marrakesh-Safi
Kryetari i Bashkisë Muhamed El Arabi Belkajed
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 230 km2
Lartësia 468 m (m.n.d.)
Popullsia 928,850 banorë
Dendësia 4038 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1062
Zona Kohore WET (UTC+0)
Verore WEST (UTC+1)
Kodi Postal 40.000-40.170
Prefiksi +358-9
Koordinatat 31° 37′ 48″ Veri

8° 0′ 32″ Perëndim

Marakesh (Arabisht: مراكش; Berber: ⴰⵎⵓⵔⴰⴽⵓⵛ) është qyteti i katërt më i madh në Mbretërinë e Marokut. Ndodhet 574 kilometra në jugperëndim të Tangierit, 323 kilometra larg kryeqytetit të Marokut Rabat, 242 kilometra në jug të Casablanca dhe 259 kilometra në lindje të Agadirit.

Rajoni ishte banuar nga fermerët berber që nga koha e Neolitit, por qyteti aktual u themelua më 1602 nga Ebu Bekër ibn Umer, kushëriri i liderit të Marokut, Jusuf ibn Tashfin. Murët e kuq të qytetit u ndërtuan nga Ali ibn Jusuf më 1122-1123, dhe ndërtesa të ndryshme të ndërtuara në gur ranor të kuq gjatë kësaj periudhe, dhe qyteti u quajt "Qyteti i Kuq".

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Temperaturat mesatare arrijnë prej 12 °C në dimër deri 32–45 °C në verë. Mes viteve 1961 dhe 1990, rreshjet mesatare kanë qenë 281.3 mm.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të popullsisë më 2014, qyteti ka pasur 928,850 banorë krahasuar me popullsinë e vitit 2004 e cila ishte 843,575.

Xhamitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Xhamia Kutubija[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Xhamia Kutubija është xhamia më e madhe, e cila ndodhet në qytetin e vjetër të Marrakeshit. Xhamia është bërë gurët e kuq dhe tulla dhe është 80 metra e gjatë dhe 60 metra e gjerë.

Xhamia Ben Jusif[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Xhamia Ben Jusif është xhamia më e vjetër në Marrakesh.[1] Është ndërtuar në shekullin e 12-të nga Ali ibn Jusuf në nder të Jusuf ibn Ali el-Sanhaxhi.[1] Kur u ndërtua, ka qenë xhamia më e madhe, por tani është gjysma krahasuar me madhësinë origjinale. U rindërtuar nga Abdallah el-Ghalib në vitet 1560.[2] Ai poashtu ka ndërtuar një medrese me një librari të madhe, por kjo gjithashtu u përkeqësua me kalimin e kohës, duke lënë vetëm xhaminë e shekullit të 19-të të paprekur.

Xhamia Mouassine[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Xhamia Mouassine (ndryshe i njohur si Xhamia El Ashraf) u ndërtua në shekullin e 14-të. Xhamia ka librari, banjo, medrese dhe shatërvan (burim të ujit).

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Searight 1999, f. 399. Gabim me sfn - Nuk ka shënjestrim CITEREFSearight1999 (Ndihmë!)
  2. ^ Jacobs 2013, f. 425. Gabim me sfn - Nuk ka shënjestrim CITEREFJacobs2013 (Ndihmë!)