Jump to content

Ismet Lushaku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ismet Lushaku
Të dhënat vetjake
Emri i plotëIsmet Lushaku
Datëlindja22 shtator 2000
VendlindjaEskilstuna, Suedi
Gjatësia1.76 m (5 ft 9 in)
PozicioniMesfushor
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
AFC Eskilstuna
Numri17
Karriera me të rinjtë
0–2016IFK Eskilstuna
2016–2019AFC Eskilstuna
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2019–AFC Eskilstuna13(0)
2019IFK Eskilstuna (huazuar)1(0)
Karriera ndërkombëtare
2019–Kosova nën-214(0)
2020–Kosova1(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 18 nëntor 2019
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 12 janar 2020

Ismet Lushaku (lindur më 22 shtator 2000) është një futbollist profesionist kosovar që luan si mesfushor për klubin suedez AFC Eskilstuna dhe ekipin kombëtar të Kosovës.

Karriera në klub[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

AFC Eskilstuna[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 2 maj 2019, Lushaku nënshkroi kontratën e tij të parë profesionale me anën Allsvenskan AFC Eskilstuna pasi ra dakord për një marrëveshje tre-vjeçare.[1] Më 18 maj 2019, ai bëri debutimin e tij në një barazim 1–1 në shtëpi kundër Helsingborgs IF pasi erdhi si zëvendësues në minutën e 60-të në vend të Wilhelm Loeper.[2]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nën-21 vjeç[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 27 maj 2019, Lushaku pranoi një thirrje nga Kosova nën-21 për ndeshjet e kualifikimit të Kampionatit Evropian nën-21 të UEFA 2021 kundër Andorra nën-21 dhe Turqisë nën-21.[3] Më 6 qershor 2019, ai bëri debutimin e tij me Kosovën nën-21 në një ndeshje kundër Andorra nën-21 pasi erdhi si zëvendësues në minutën e 66-të në vend të Mirlind Dakut.[4]

Senior[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 24 dhjetor 2019, Lushaku pranoi një thirrje nga Kosova për ndeshjen miqësore kundër Suedisë[5] dhe bëri debutimin e tij pasi erdhi si zëvendësues në minutën e 32-të në vend të të dëmtuarit Florian Loshajt.[6]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Ismet Lushaku skriver A-lagskontrakt" (në suedisht). AFC Eskilstuna. 2 maj 2019. Arkivuar nga origjinali më 19 tetor 2020.
  2. ^ "AFC Eskilstuna vs. Helsingborg (1–1)". Soccerway (në anglisht). 18 maj 2019.
  3. ^ "Prekazi publikon listën, beson te lojtarët e rinj". Football Federation of Kosovo. 27 maj 2019.
  4. ^ "Kosova U21 shkëlqen kundër Andorrës, fiton 4:0". Football Federation of Kosovo. 6 qershor 2019.
  5. ^ "Lista e futbollistëve për ndeshjen Kosovë–Suedi". Football Federation of Kosovo. 24 dhjetor 2019.
  6. ^ "Sweden (1–0) Kosovo". eu-football.info (në anglisht). 12 janar 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]