Isnik Alimi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Isnik Alimi (maqedonisht: Исник Алими); lindur me 2 shkurt 1994) është një futbollist profesionist shqiptar i cili luan si sulmues për klubin Italian Maceratese, ish lojtar i klubit Italian Atalanta dhe Kombëtares Shqiptare të futbollit U-21.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fillimi i karrierës - FK Ohrit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I lindur në Dellogozhdë (shqip: Dollogozhda ) një fshat në Komunën e Strugës, Alimi filloi karrierën e tij në moshën 7 vjecare, me KF Vlaznimi i Strugës.[1] Në vitin 2010 ai u zhvendos në KF Ohrit dhe në vitin 2011, ai u promovua në ekipin e parë. Në 30 korrik të vitit 2011 Alimi bëri debutimin e tij me ekipin e parë si një zëvendësues në vendin e Aleksandar Dalčeskit në ndeshjën kundër KF Renova.[2]

Chievo[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2013, ai u transferua jashtë për herë të parë duke iu bashkuar serie A në Chievo. Ai qëndroi për një vit sezonal me ekipin Primavera.

Me ekipin Primvaera fitoi Superleaguen italiane, ai shënoi një gol kundër Juventusit në ndeshjen e parë, gjithashtu shënoi edhe një gol kundër Fiorentinas në gjysemfinale, ai ndihmoi ekipin e tij që të fitonte kampionatin kur Isnik Alimi, ishte kapiten i skuadrës dhe lojtari kyç. Ai kishte 21 ndeshje dhe 10 gola me ekipin Primavera.

Lumezzane[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 6 gusht 2014 Lega Pro Prima Divisione në A. C. Lumezzane, njoftoi të ketë nënshkruar me Alimin nga Chievo një kontratë.[3]

Ai e bëri debutimin e tij të parë profesionale më 31 gusht 2014, duke luajtur si një iniciator që në hapjen e ndeshjes Lega Pro kundër Pordenone, e përfunduar me fitore të pastër 2-0.[4]

Ai përfundoi gjysemsezonin e tij të parë me Lumezzanen, me 12 paraqitjet, 8 si një iniciator dhe 4 si një zëvendësues.

Alimi shënoi golin e tij të parë qëllimin për Lumezzane në hapjen e ndeshjes së vitit 2015 kundër Novaras e vlefshme për lojën e javës 19, duke luajtur më 6 janar dhe përfundoi me fitore 1-3, ku Alimi shënoi golin e dytë për rezultatin 0-2 në minutën 45 në fund të gjashtëmujorit të parë.[5]

Alimi përfundoi sezonin 2014-15 me gjithsej 27 paraqitje, nga ku 21 në vijën startuese, shënoi 2 gola dhe dha 3 asistime.

Atalanta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas kontratës 1-vjeçare te Lumezzane, Alimi u kthye në Chievo, por më 26 qershor 2015 ai nënshkroi me ekipin e serie A,  Atalanta B. C. një kontratë për 4 vjet .[6]

Maceratese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në ditën e mbylljes së vitit 2015 Alimi u huazua nga Lega Pro për të promovuar S. S. Maceratese 1922.[7]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Maqedonia U-19[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shqipëria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Duke luajtur për Maqedoninë, U19, Alimi është ftuar nga Kombëtarja Maqedone U-21 për një ndeshje miqësore kundër Izraelit, më 13 gusht të vitit 2014, por ai e refuzoi ftesën pasi ai dëshironte të luante për Shqipërinë në vend në nivel ndërkombëtar për shkak të përkatësisë etnike.[8][9] Më 24 shtator 2014 filluan procedurat në mënyrë që ti jepj atij pasaporta shqiptare për të qenë i pranueshëm për të luajtur për Shqipërinë në nivel ndërkombëtar.[10] Ai e mori ftesën e tij të parë për Shqipërinë nga Skënder Gega, trajner i ekipit Shqipëria U-21 për një ndeshje Miqësore kundër Rumanisë U21 më 8 tetor të vitit 2014.[11]

Ai bëri debutimin e tij të parë për Shqipërinë U21 në ndeshje Miqësore kundër Rumanisë U21 më 8 tetor të vitit 2014.[12]

Alimi u thirr për herë të parë për të marrë pjesë në një ndeshje konkurruese, në kualifikimet për vitin 2017 UEFA Kampionati Evropian U-21 me ndeshjen fillestare kundër Liechtenstein U21 më 28 mars 2015,[13] megjithatë, Alimi nuk arriti të luajë në këtë ndeshje, sepse ishte e pamundëshme pjesmarrja e tij, për shkak të mungesës së dokumenteve përkatëse.

Statistikat e karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Season Club League country League League Cup Europe Total
Apps Goals Apps Goals Apps Goals Apps Goals
2011–12 Ohrid Macedonian First League 14 2 0 0 - - 14 2
Total 14 2 0 0 0 0 14 2
2014–15 Lumezzane Lega Pro 27 2 0 0 - - 27 2
Total 27 2 0 0 0 0 27 2
2015–16 Maceratese Lega Pro 0 0 0 0 - - 0 0
Total 0 0 0 0 0 0 0 0
Career total 41 4 0 0 0 0 41 4

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Talent Futbolli: Isnik Alimi një futbollist që premton Arkivuar 14 korrik 2014 tek Wayback Machine - Dollogozhda.eu
 2. ^ Renova vs.
 3. ^ UFFICIALE: Lumezzane, arriva Alimi dal Chievo Verona Arkivuar 4 mars 2016 tek Wayback Machine TUTTO MERCATO WEB: calciomercato 24H
 4. ^ Lumezzane vs.
 5. ^ Novara vs.
 6. ^ Futbollisti i Shpresave Isnik Alimi firmos te Atalanta Arkivuar 4 mars 2016 tek Wayback Machine minuta90.com
 7. ^ Ultimo giorno di mercato, le operazioni dell'Atalanta Arkivuar 4 shtator 2015 tek Wayback Machine Atalanta.it
 8. ^ U21: Alimi switches for Albania, Angelov summoned Macedonian Football | Macedonian Football .com - Makedonski Fudbal .com - Macedonian Football (soccer) website
 9. ^ Talenti i Kievos kërkon Shqipërinë, por FSHF-ja hesht Arkivuar 6 tetor 2014 tek Wayback Machine Panorama Sport
 10. ^ Isnik Alimi përforcimi më i ri i Kombëtares U-21 Arkivuar 6 tetor 2014 tek Wayback Machine Shqiperia.ch
 11. ^ U-21 ben gati miqesoren kunder Rumanise Arkivuar 7 gusht 2017 tek Wayback Machine FSHF.org
 12. ^ Shpresat munden në Rumani, dështon “armata” e Gegës Arkivuar 17 tetor 2014 tek Wayback Machine Panorama Sport "Gjithsesi, janë tanët që rrezikojnë të parët me anë të Isnik Alimit. Është minuta e 11-të dhe sulmuesi strugan gjen një hapësirë në gjysmëfushën e vendësve dhe lëshohet drejt portës, duke gjuajtur në hyrje të saj.
 13. ^ Shpresat nisin kualifikimet kundër Lihtenshtajnit Arkivuar 17 prill 2016 tek Wayback Machine aSport.al

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]