Istres

Coordinates: 43°30′54″N 4°59′22″E / 43.51510°N 04.98950°E / 43.51510; 04.98950
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

 

Istres
Nënprefekturë dhe komunë
Historic center
Historic center
Stema Istres
Istres is located in Earth
Istres (Earth)
Koordinatat: 43°30′54″N 4°59′22″E / 43.51510°N 04.98950°E / 43.51510; 04.98950
VendiFranca
RajoniProvence-Alpes-Côte d'Azur
DepartamentiBouches-du-Rhône
QarkuIstres
KantoniIstres
NdërkomunalitetAix-Marseille-Provence
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) François Bernardini[1]
Sipërfaqja
1
113.730 km2 (43.911 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
44.438
 • Dendësia390/km2 (1,000/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
13047 /13800
Lartësia0–120 m (0–394 ft)
(avg. 20 m or 66 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Istres (shqiptimi frëngjisht: [istʁ]; Occitan : Istre , Shqip: Istresi) është një komunëFrancën jugore, rreth 60 km në veriperëndim të Marsejës . Është në rajonin Provence-Alpes-Côte d'Azur, në departamentin Bouches-du-Rhône, nënprefekturë e të cilit është.

Vendodhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Istres Harbour

Istres është ngjitur me lagunën Étang de Berre (më e madhja në Evropë ) dhe lagunën Étang de l'Olivier . Ndodhet rreth 60 km në veri-perëndim të Marsejës, 20 km në jug-perëndim të Salon-de-Provence, 10 km në veri të Martigues dhe 45 km (28 mi) në jug-lindje të Arles . Istres është gjithashtu ngjitur me rrafshin de la Crau dhe parkun kombëtar Camargue .

Popullatë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17932.081—    
18002.081+0.0%
18061.991−4.3%
18212.785+39.9%
18313.023+8.5%
18363.036+0.4%
18413.122+2.8%
18463.268+4.7%
18513.389+3.7%
18563.614+6.6%
18613.776+4.5%
18663.905+3.4%
18723.937+0.8%
18763.849−2.2%
18813.701−3.8%
18863.750+1.3%
18913.405−9.2%
18963.495+2.6%
19013.517+0.6%
19063.681+4.7%
19113.810+3.5%
19215.462+43.4%
19265.547+1.6%
19317.034+26.8%
19367.286+3.6%
19465.749−21.1%
19548.009+39.3%
19629.478+18.3%
196813.404+41.4%
197518.129+35.3%
198228.561+57.5%
199035.163+23.1%
199938.855+10.5%
200742.775+10.1%
201242.944+0.4%
201743.133+0.4%
  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 4 maj 2022.