Jump to content

Italia fashiste

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mbretëria e Italisë
Regno d'Italia
1922–1943
Stema (1929–1943) e Italia fashiste
Stema
(1929–1943)
Parimi: FERT
(Moro për Shtëpinë e Savojës)
Himni: 
(1861–1943; 1944–1946)
Marcia Reale d'Ordinanza
("Marshi Mbretëror i Urdhëresës")

(1924–1943)
Giovinezza
("Rinia")[a]

(1943–1944)
I gjithë territori i kontrolluar ndonjëherë nga Italia Fashiste:
  •   Mbretëria e Italisë
  •   Zotërimet dhe kolonitë
  •   Territori dhe protektoratet e pushtuara
Kryeqyteti
dhe qyteti më i madh
Roma
Gjuhët e zakonshmeItalisht
Besimi
Katolicizmi Romak
Qeveria
Lloji i qeverisjes
Mbreti 
• 1900–1946
Victor Emmanuel III
Kryeministri dhe Duce 
• 1922–1943
Benito Mussolini
KuvendiParlamenti
Senati
Historia 
31 tetor 1922
29 gusht 1923
14 prill 1935
1935–1936
1936–1939
7 prill 1939
22 maj 1939
10 qershor 1940
27 shtator 1940
25 korrik 1943
Sipërfaqja
1938 (përfshirë kolonitë)[1]3,798,000 km2 (1,466,000 sq mi)
Popullsia
• 1936
42,993,602
Ekonomia
Monedhalira (₤)
Të dhëna të tjera
Paraprirë nga
Pasuar nga
Mbretëria e Italisë
Mbretëria e Italisë
Republika Social Italiane
  1. ^ De fakto, gjithmonë u luajt pas Marcia Reale, si himn i Partisë Nacional Fashiste.

Mbretëria e Italisë u qeveris nga Partia Nacional Fashiste nga viti 1922 deri më 1943 me Benito Mussolinin si kryeministër. Fashistët italianë imponuan sundimin autoritar dhe shtypën opozitën politike dhe intelektuale, duke promovuar modernizimin ekonomik, vlerat tradicionale shoqërore dhe një afrim me Kishën Katolike Romake. Sipas Payne (1996), "qeveria fashiste kaloi nëpër disa faza relativisht të dallueshme". Faza e parë (1922–1925) ishte nominalisht një vazhdim i sistemit parlamentar, megjithëse me një "diktaturë ekzekutive të organizuar ligjërisht". Faza e dytë (1925–1929) ishte “ndërtimi i diktaturës fashiste”. Faza e tretë (1929–1934) ishte me më pak ndërhyrje në politikën e jashtme. Faza e katërt (1935–1940) u karakterizua nga një politikë e jashtme agresive: Lufta e Dytë Italo-Etiopiane, e cila filloi nga Eritrea dhe Somaliland; konfrontimet me Lidhjen e Kombeve, që çojnë në sanksione; autarkia ekonomike në rritje; pushtimi i Shqipërisë; dhe nënshkrimi i Paktit të Çelikut. Faza e pestë (1940-1943) ishte vetë Lufta e Dytë Botërore e cila përfundoi me disfatë ushtarake, ndërsa faza e gjashtë dhe e fundit (1943-1945) ishte qeveria Salò nën kontrollin gjerman.

Italia ishte një anëtar kryesor i Fuqive të BoshtitLuftën e Dytë Botërore, duke luftuar në disa fronte me sukses fillestar. Megjithatë, pas disfatës gjermano-italiane në Afrikë, sukseseve të Bashkimit SovjetikFrontin Lindor dhe zbarkimeve të mëpasshme të aleatëve në Siçili, Mbreti Viktor Emanuel III përmbysi dhe arrestoi Musolinin dhe Partinë Fashiste në zona (në jug të Romës) të kontrolluara nga pushtuesit aleatë u mbyll. Qeveria e re nënshkroi një armëpushim me aleatët në shtator 1943. Gjermania Naziste, me ndihmën e fashistëve, mori kontrollin e gjysmës veriore të Italisë dhe liroi Musolinin, duke krijuar Republikën Social Italiane, një shtet kukull kolaboracionist ende i udhëhequr nga Musolini dhe besnikë fashistë. Rezistenca italiane ndaj pushtimit nazist gjerman dhe bashkëpunëtorëve fashistë italianë u shfaq në Katër ditët e Napolit, ndërsa aleatët organizuan disa trupa italiane në jug në Ushtrinë Bashkëluftëtare italiane, e cila luftoi përkrah aleatëve për pjesën tjetër të luftës. Një numër më i vogël i trupave italiane vazhdoi të luftonte përkrah gjermanëve në Ushtrinë Kombëtare Republikane. Nga kjo pikë e tutje, vendi ra në luftë civile dhe një lëvizje e madhe e rezistencës italiane luftoi një luftë guerile kundër forcave gjermane dhe RSI. Musolini u kap dhe u vra më 28 prill 1945 nga rezistenca italiane dhe armiqësitë përfunduan të nesërmen.

Menjëherë pas luftës, pakënaqësia civile çoi në referendumin institucional të vitit 1946 nëse Italia do të mbetej një monarki apo do të bëhej republikë. Italianët vendosën të braktisin monarkinë dhe të formojnë Republikën Italiane, shtetin e sotëm italian.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Harrison, Mark (2000). The Economics of World War II: Six Great Powers in International Comparison (në anglisht). Cambridge University Press. fq. 3. ISBN 9780521785037. Marrë më 2 tetor 2016.