jQuery

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
jQuery
Skeda:Shopware-Logo-jQuery.png
AutorJohn Resig
ZhvilluesjQuery Team
Versioni i parëgusht 26, 2006; 17 vite më parë (2006-08-26)
Versioni i fundit1.12.0 (janar 8, 2016; 8 vite më parë (2016-01-08))

2.2.0 (janar 8, 2016; 8 vite më parë (2016-01-08))
Statusi i zhvillimitActive
Gjuhet e programimitJavaScript
PlatformaSee Browser support
Madhesia e skedarit
ver gzip prod dev
1.x 31 90.9 266
2.x 27.7 81.6 236
(KB)
Përdoret përJavaScript library
LicencaMIT[1]
Faqja zyrtarejquery.com

jQuery është një librari e javascript-it ndër-platformë e projektuar për të lehtësuar skriptimin e client-side të HTML.[2] jQuery është libraria më popullore e Javascript-it në përdorim sot, e instaluar në mbi 65% të top 10 milion faqeve me trafik më të lartë në Web [3][4][5]. jQuery është e lirë, softuer me burim të hapur e licencuar nën Licencën MIT [1].

Sintaksa e jQuery është është dizajnuar për ta bërë më të lehtë qasjen në një dokument, përzgjedhjen e elementeve të DOM, të krijojë animacione, të trajtojë eventet, dhe të ndërtoj aplikime Ajax. jQuery gjithashtu ofron mundësi për zhvilluesit që të krijojnë plug-ins në krye të librarisë së JavaScript.

Microsoft dhe Nokia përdorin jQuery në platformat e tyre.[6] Microsoft e përfshin atë edhe me Visual Studio-n[7] për përdorim brenda e kornizave ASP.NET AJAX dhe ASP.NET MVC të Microsoft-it, ndërsa Nokia ka të integruar atë në platformën zhvilluese Run-Time [8]. jQuery gjithashtu është përdorur në MediaWiki që nga versioni 1.16.[9]

Përmbledhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karakteristika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përdorimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përfshirja e librarisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Libraria jQuery është një skedë JavaScript e vetme që përmban të gjitha, DOM, eventet, efektet, dhe funksionet Ajax. Ajo mund të përfshihet në kuadër të një Web faqe duke ja bashkuar në një kopje lokale të librarisë ose një nga shumë kopje në dispozicion publik nga serverët. jQuery ka një content delivery network (CDN) të hostuar nga MaxCDN Arkivuar 10 shkurt 2016 tek Wayback Machine.[10] Google[11] dhe Microsoft[12] gjithashtu e hostojnë atë.

<script src="jquery.js"></script>

Është gjithashtu e mundur që jQuery të përfshihet direkt nga CDN-ët:

<script src="https://code.jquery.com/jquery-latest.min.js"></script>

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b "License - jQuery Project". jQuery Foundation. Marrë më 2014-07-02. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "jQuery: The write less, do more, JavaScript library". The jQuery Project. Marrë më 29 prill 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Usage of JavaScript libraries for websites". Marrë më 2015-07-14. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "jQuery Usage Statistics". Arkivuar nga origjinali më 25 dhjetor 2018. Marrë më 2013-05-17. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ http://libscore.com/#libs
 6. ^ Resig, John (2008-09-28). "jQuery, Microsoft, and Nokia". jQuery Blog. jQuery. Marrë më 2009-01-29. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Guthrie, Scott (2008-09-28). "jQuery and Microsoft". ScottGu's Blog. Marrë më 2009-01-29. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Guarana UI: A jQuery Based UI Library for Nokia WRT". Forum Nokia. Arkivuar nga origjinali më 23 nëntor 2009. Marrë më 2010-03-30. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "jQuery". MediaWiki. 19 janar 2012. Marrë më 11 mars 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ jQuery CDN
 11. ^ "Google Libraries API - Developer's Guide". code.google.com. Marrë më 11 mars 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Microsoft Ajax Content Delivery Network". ASP.net. Microsoft Corporation. Marrë më 19 qershor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]