Janosh Huniadi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Janosh Huniadi
Regjent-Guvernatori i Mbretërisë së Hungarisë
Vojvod i Transilvanisë
Iancu Hunedoara.jpg
Bashkëshorte Erzsébet Szilágyi
Fëmijë Ladislaus Hunyadi
Matthias Corvinus
Shtëpia Shtëpia e Huniadit
Baba Voyk
Nëna Elizabeth Morsina
Lindi rr. 1406
Vdiq 11 gusht 1456
Zimony/Zemun,
Mbretëria e Hungarisë (tani Serbi)
Varrimi St. Michael's Catholic Cathedral,
Gyulafehérvár/Alba Iulia,
Mbretëria e Hungarisë (tani Rumani)
Nënshkrimi

Janosh Huniadi (hungarisht: Hunyadi Janos, rumanisht: Ioan de Hunedoara; rr. 1406 – 11 gusht 1456) ishte nje udheheqes i ushtrise hungareze dhe figure politike ne Evropen Qendrore dhe Juglindore gjate shekullit te 15-te. Ai ishte dhe nje nga aleatat me besnike te Skenderbeut gjate pushtimit otoman.Sipas burimeve me bashkekohore, ai ishte i biri i nje familje fisnike me origjine rumune. Ai pervetesoj aftesite ushtarake ne territoret kufitare ne jug te Mbreterise se Hungarise, te cilat ishin te ekpozuara ndaj sulmeve Osmane.

Femijeria (rr. 1406rr. 1420)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një statut për lejë mbretërore e lëshuar më 18 tetor 1409 përmban referencën e parë për Janosh Huniadi-n [1][2][3].

Rritja e nje gjenerali[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

General dhe politikian[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Kubinyi 2008, f. 7. Gabim me sfn - Nuk ka shënjestrim CITEREFKubinyi2008 (Ndihmë!)
  2. ^ Teke 1980, f. 80. Gabim me sfn - Nuk ka shënjestrim CITEREFTeke1980 (Ndihmë!)
  3. ^ E. Kovács 1990, f. 7. Gabim me sfn - Nuk ka shënjestrim CITEREFE._Kovács1990 (Ndihmë!)