Jeremy Corbyn

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Portreti zyrtar i Xheremi Korbinit, 2020

Jeremy Bernard Corbyn ( shqip: Xheremi Korbin  ; lindur më 26 maj 1949) është një politikan britanik që shërbeu si Udhëheqës i Opozitës dhe Udhëheqës i Partisë Laburiste nga 2015 deri në 2020. Në të majtën politike të Partisë Laburiste, Korbin e përshkruan veten si socialist . [1] [2] Ai ka qenë anëtar i Parlamentit (MP) për njësinë Islington North që nga viti 1983. [3] Korbini ulet në Dhomën e Komunave si një i pavarur, pasi i ishte pezulluar anëtarësia e grupit parlamentar në tetor 2020.

I lindur në Chippenham, Wiltshire dhe i rritur në Wiltshire dhe Shropshire, Xheremi Korbin iu bashkua Partisë Laburiste si adoleshent. Duke u zhvendosur në Londër, ai u bë përfaqësues i një sindikate . Në vitin 1974, ai u zgjodh në Këshillin Haringey dhe u bë Sekretar i Partisë Laburiste të Njësisë Hornsey derisa u zgjodh si deputet për Islington North në 1983; ai është rizgjedhur në detyrë nëntë herë. Aktivizmi i tij ka përfshirë role në Veprimin Antifashist, Lëvizjen Anti-Aparteid, Fushatën për Çarmatimin Bërthamor dhe avokimin për një shtet të bashkuar të Irlandës dhe një shtet të Palestinës . Si deputet i stolave të pasëm, Korbini votoi në mënyrë rutinore kundër vijës laburiste, duke përfshirë qeveritë e reja laburiste nën Tony Blair dhe Gordon Brown . Një kundërshtar i zëshëm i Luftës së Irakut, ai kryesoi Koalicionin Ndaloni Luftën nga 2011 deri në 2015, periudhë kur ai mori Çmimin Ndërkombëtar të Paqes Gandhi ; ai gjithashtu fitoi Çmimin e Paqes Seán MacBride në 2017. Analizat e mbulimit mediatik vendas të Korbinit kanë vënë re se ky mbulim është kritik ose antagonist. [4] [5]

Korbini u zgjodh Kryetar i Partisë Laburiste në vitin 2015 . Anëtarësia e partisë u rrit ndjeshëm, si gjatë fushatës së lidershipit ashtu edhe pas zgjedhjes së tij. [6] Duke e kthyer partinë në të majtë, ai mbrojti rishtetëzimin e shërbimeve publike dhe hekurudhave, një politikë ushtarake më pak ndërhyrëse dhe ndryshimin e shkurtimeve shtrënguese ndaj mirëqenies dhe shërbimeve publike. Edhe pse kritik ndaj Bashkimit Evropian dhe me një të shkuar thellësisht euroskeptike, ai mbështeti anëtarësimin e vazhduar në referendumin e 2016-ës . Pasi deputetët laburistë kërkuan ta largonin atë në vitin 2016 përmes një sfide formale udhëheqje, ai fitoi një garë të dytë lidershipi. Në zgjedhjet e përgjithshme të 2017-ës, laburistët e rritën pjesën e tyre të votave në 40%, me një rritje 9.6% nga zgjedhjet e kaluara duke patur rritjen më të madhe që nga zgjedhjet e përgjithshme të vitit 1945 . Kjo rezultoi në një fitim neto prej 30 vendesh dhe një parlament pezull ; por kryeministrja konservatore, Theresa May, formoi një qeveri të pakicës dhe laburistët mbetën në opozitë. Në vitin 2019, pas bllokimit në Parlament prej Brexitit, Corbyn miratoi mbajtjen e një referendumi për marrëveshjen e tërheqjes, me një qëndrim personal asnjëanës. Në zgjedhjet e përgjithshme të vitit 2019, pjesa e votave të laburistëve ra në 32%, duke çuar në një humbje neto prej 60 vendesh dhe duke e lënë atë me 202, më e pakta që nga viti 1935 . Korbini tha se ai nuk do t'i udhëheqë laburistët në zgjedhjet e ardhshme, duke shkaktuar një zgjedhje lidershipi në 2020, të cilat u fituan nga Keir Starmer, sekretari i tij në hije për Brexitin .

Gjatë qëndrimit të tij si udhëheqës, Korbini u kritikua në lidhje me antisemitizmin brenda Partisë Laburiste . Xheremi Korbin ka dënuar antisemitizmin [7] dhe ka kërkuar falje për praninë e dukurisë brenda partisë, [8] ndërsa udhëheqja e tij mbikëqyri ndryshimet për të forcuar procedurat disiplinore të partisë në lidhje me gjuhën e urrejtjes dhe racizmin, siç rekomandohet nga Hetimi i Chakrabartit. [9] Një raport i brendshëm 2020 dhe raporti pasues Forde 2022 vuri në dukje se ekipi i Korbinit trashëgoi një sistem disiplinor jofunksional i cili përfundimisht u përmirësua nën Sekretaren e Përgjithshme Jennie Formby dhe deklaroi se antisemitizmi u përdor si një armë fraksioni si nga kundërshtarët ashtu edhe nga mbështetësit e Korbinit brenda partisë. Një hetim i vitit 2020 i Komisionit për Barazi dhe të Drejtat e Njeriut për këtë çështje zbuloi se partia nën udhëheqjen e tij ishte përgjegjëse për akte të paligjshme diskriminimi dhe ngacmimi. [10] [11] Pasi pohoi se shkalla e antisemitizmit brenda partisë ishte mbivlerësuar për arsye politike, Corbyn u pezullua nga anëtarësimi në Partinë Laburiste në tetor 2020. Pezullimi i anëtarësimit u hoq një muaj më vonë pas një paralajmërimi zyrtar disiplinor, por udhëheqja laburiste nuk pranoi të rivendoste vijën, duke mohuar ripranimin në partinë parlamentare. Në mars të vitit 2023, komiteti ekzekutiv kombëtar i Laburistëve vendosi të mos përkrahë qëndrimin e Korbinit si kandidat laburist në zgjedhjet e ardhshme të përgjithshme. [12]

 1. ^ Calamur, Krishnadev (18 gusht 2015). "How a Socialist Prime Minister Might Govern Britain". The Atlantic. ISSN 2151-9463. Marrë më 21 prill 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Settle, Michael (18 gusht 2015). "Corbyn: I'm a Socialist not a Unionist". The Herald. Marrë më 4 prill 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Jeremy Corbyn MP". UK Parliament. Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2015. Marrë më 21 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Cammaerts, Bart; DeCillia, Brooks; Magalhães, João Carlos; Jimenez-Martinez, Cesar (gusht 2016). "Journalistic Representations of Jeremy Corbyn in the British Press". London School of Economics and Political Science. Marrë më 7 shkurt 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Hern, Alex (12 dhjetor 2019). "UK news push alerts skew negative on Labour and positive for Tories". The Guardian. Marrë më 7 shkurt 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Piggott, Mark (8 tetor 2015). "Jeremy Corbyn: Membership of Labour party has doubled since 2015 general election". International Business Times. Marrë më 11 tetor 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Corbyn decries anti-Semitism as 'vile and wrong' following chief rabbi's rebuke". Times of Israel. Jerusalem. 26 nëntor 2019. Marrë më 29 tetor 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ MEE staff. "BBC issues correction after saying Corbyn refused to apologise on antisemitism". Middle East Eye. Marrë më 24 prill 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Elgot, Jessica (26 shtator 2017). "Labour to adopt new antisemitism rules after conference row". The Guardian. Marrë më 25 nëntor 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Key findings of the EHRC inquiry into Labour antisemitism". TheGuardian.com. 29 tetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "What does the Labour anti-Semitism report say?". BBC News. 29 tetor 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Jones, Morgan (28 mars 2023). "NEC motion to block Corbyn as Labour candidate passes by 22 votes to 12". Labour List. Marrë më 28 mars 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)