Josef Martínez

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Josef Martínez
Të dhënat vetjake
Emri i plotëJosef Alexander Martínez Mencia
Datëlindja (1993-05-19) 19 maj 1993 (31 vjeç)
VendlindjaValencia, Venezuelë
Gjatësia1.70 m (5 ft 7 in)
PozicioniSulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Torino
Numri17
Karriera me të rinjtë
Caracas
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2010–2012Caracas36(8)
2012–2014Young Boys37(5)
2013–2014Thun (huazim)18(8)
2014–Torino17(2)
Karriera ndërkombëtare
2011–Venezuela U–204(2)
2011–Venezuela17(3)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 12 dhjetor 2014
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 31 prill 2015

Josef Alexander Martínez Mencia (lindur më 19 maj 1993) është një futbollistë venezuelian i cili luan me klubin italian TorinoSerie A dhe me kombëtaren venezueliane si sulmues.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Caracas[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Martínez bëri debutimin e tij me Caracas më 21 gusht 2010 kundër Estudiantes de Mérida, duke hyrë në fushë si zëvëndësues në minutën e 70të, duke kontribuar në fitoren 1–0. Ai shënoi golin e parë në barazimin 2–2 kundër Deportivo Petare më 21 nëntor 2010.[1]

BSC Young Boys[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 3 janar 2012, Caracas lajmëroi se Martínez ishte shitur te Young BoysSuper Ligën Zvicerane me një marrëveshje katër vjeçare sëbashku me mbrojtësin e djathtë Alexander Gonzalez. Ai debutoi më 5 shkurt 2012 kundër Servette FC, ku Young Boys fituan 3–1. Pas një vargu me performanca të mira, Martínez u thirr në kombëtaren venezueliane, dhe sigurisht u shpërblye me ndeshjen e parë si titullar me klubin më 21 tetor 2012, ku ai shënoi edhe golin e parë me klubin me një gjuajtje "vollej" në minutën e 50të kundër Grasshopper Club Zürich.

Thun[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas një sezoni në kryeqytetin e Zvicrës, ai u dërgua në huazim te Thun. Pasi shënoi 8 gola në 18 ndeshje me skuadrën nga Bernese Oberland, ai ishte golashënuesi më i mirë në Super Ligën Zvicrane gjë që bëri që Young Boys ta rithirrte sërisht.[2]

Torino[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 7 qershor 2014, ai u transferua te klubi italian i Serie A Torino.[3] Ai debutoi në raundin e tretë kualifikues të Ligës së Europës në fitoren 3–0 kundër klubit suedez Brommapojkarna.[4] Ai shënoi golin e parë për Demat në ndeshjen e kthimit, e fituar 4–0 në Torino (7–0 rezultati i përgjithshëm).[5]

Më 7 dhjetor 2014, Martínez shënoi golin e tij të parë në Serie A në barazimin 2–2 kundër Palermos.[6] Katër ditë më vonë, ai shënoi dygolëshin e parë në Ligën e Europës kundër Copenhagen, që u mbyll me fitoren 1–5 të Torinos.

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Martínez bëri debutimin e tij me kombëtaren më 7 gusht 2011 kundër El Salvadorit, duke hyrë si zëvëndësues në minutën e 76të.[1]

Golat me kombëtaren[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista e golave dhe rezultateve me kombëtaren venezueliane.
Nr. Data Vendi Kundështari Goli Rezultati Kompedicioni
1. 22 maj 2013 Metropolitano de Mérida, Mérida, Venezuelë Stampa:Country data El Salvador El Salvadori 2–1 2–1 Ndeshje Miqësore
2. 14 gusht 2013 Pueblo Nuevo, San Cristóbal, Venezuelë Flamuri Bolivia 1–0 2–2 Ndeshje Miqësore
3. 31 mars 2015 Lockhart Stadium, Fort Lauderdale, Shba Flamuri Peruja 1–0 1–0 Ndeshje Miqësore

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 21 maj 2015

Klubi Sezoni Liga Kupa Kontinenti Total
Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola
Caracas 2010–11 21 4 - - 7 1 28 5
2011–12 15 4 - - 0 0 15 4
Total 36 8 0 0 7 1 43 9
Young Boys 2011–12 11 0 0 0 - - 11 0
2012–13 8 1 1 0 - - 9 1
Total 19 1 1 1 0 0 20 1
FC Thun 2013–14 18 8 3 1 11 1 32 10
Total 18 8 3 1 11 1 32 10
Torino 2014–15 5 1 0 0 9 3 14 4
Karriera në total 78 18 4 2 27 5 109 24

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 21 maj 2015

Kombëtarja venezueliane
Viti Ndeshje Gola
2011 3 0
2012 3 0
2013 6 2
Total 12 2

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Venezuela - J. Martínez - Profile with news, career statistics and history - Soccerway". Uk.soccerway.com. Marrë më 2012-05-24. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Marca.com
  3. ^ "Martinez al Toro". Uebfaqja zyrtare e Torinos. Arkivuar nga origjinali më 11 qershor 2014. Marrë më 7 qershor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "BROMMAPOJKARNA VS. TORINO 0 - 3". soccerway.com. Marrë më 2 gusht 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "TORINO VS. BROMMAPOJKARNA 4 - 0". soccerway.com. Marrë më 8 gusht 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Torino 2–2 Palermo – Soccerway

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]