Kai Eide

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kai Eide

Kai Aage Eide (lindur më 28 shkurt 1949 në Sarpsborg ) është një diplomat dhe shkrimtar norvegjez . Ai u emërua Përfaqësues Special i Kombeve të BashkuaraAfganistan dhe Shef i Misionit të Asistencës së Kombeve të Bashkuara në Afganistan (UNAMA) më 7 mars 2008, një post që ai e mbajti deri në mars 2010 kur Staffan de Mistura mori detyrën. [1]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Eide ka shërbyer më parë si i Dërguar Special i Sekretarit të Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara në Kosovë në vitin 2005. Raporti i tij drejtuar Sekretarit të Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara për situatën politike në ish-krahinën serbe të Kosovës rezultoi në fillimin e negociatave që përfundimisht sollën një deklaratë të diskutueshme dhe të diskutueshme të njëanshme të pavarësisë së Kosovës në vitin 2008. Eide ka gjithashtu Përfaqësues Special të Sekretarit të Përgjithshëm në Bosnje dhe Hercegovinë në vitet 1997-1998.

Ai ka qenë anëtar i Shërbimit të Jashtëm Norvegjez që nga viti 1975. Ai ishte ambasador i Norvegjisë në Organizatën e Traktatit të Atlantikut të Veriut (NATO) nga 2002 deri në 2006, [2] dhe në Organizatën për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) nga 1998 deri në 2002. [3] Ai gjithashtu është postuar si Këshilltar Special për Ballkanin në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Norvegjisë dhe si ambasador i Norvegjisë në Konferencën Ndërkombëtare për ish- Jugosllavinë .

Ndërsa ishte anëtar i Partisë Laburiste ai ka qenë aktiv në politikën kombëtare; për Partinë Konservatore. Në Qeverinë Syse (1989-1990), ai u emërua Sekretari i Shtetit në Zyrën e Kryeministrit. Më vonë ai shërbeu si zëvendës përfaqësues në Parlamenti Norvegjez nga Akershus gjatë mandatit 1993-97.

Eide mban një kand.mag. shkallë nga Universiteti I Oslos në vitin 1975, ku studioi shkenca politike, të drejtën ndërkombëtare, frëngjisht dhe letërsi.[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Leithead, Alastair (28 mars 2008). "UN's new Afghan envoy begins work, from". BBC News. Marrë më 3 janar 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Kai Eide biography from NATO webpages". Nato.int. Marrë më 3 janar 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b Knut Olav Åmås, red. (2008). Hvem er hvem?. Oslo: Aschehoug. fq. 129–130. ISBN 978-82-03-23561-0. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)