Kate Abdo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Britania e madhe (ishull)
6332 Kate Abdo.JPG
Lindi më 8 shtator 1981 (33 vjeçe)
Manchester, Angli, Britani i Madhe
Kombësia Britanike
Shkolla e kryer BA (Universiteti i Salford)
Profesioni Gazetare
Kompania Sky Sports News

Kate Giles (lindur më 8 shtator 1981), njohur më mirë si Kate Abdo, është një gazetare Britanike e cila punon për Sky Sports News në Mbretërinë e Bashkuar.

Karriera e transmetimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Abdo prezantonte programin World Sport në Londër dy herë në ditë. Më parë, ajo kishte ankoruar sportet te DW-TV, një kanal gjerman televiziv. Abdo u bashkua me CNN në korrik 2009. Ai ka intervistuar shumë sportistë të mëdhenjë si Clarence Seedorf, David Ginola, Jackie Stewart dhe Lawrence Dallaglio. Në gusht 2011, ai u largua nga CNN dhe u bashkua me Sky Deutschland. Ajo prezantonte kanalin televiziv Sky Sport News HD, e cila filloi transmetimin më 1 dhjetor 2011. Paraqitja e saj e fundit në këtë program ishte më 24 nëntor 2013.

Në korrik 2013, ajo filloi prezantimin në Sky Sports News në Mbretërinë e Bashkuar. Ai gjithashtu prenzantoi Kupën e Italisë (Coppa Italia) në Sky Sports.[1]

Në janar 2015, ajo prezantoi ceremoninë e 2014 FIFA Ballon d'Or duke folur me konkurentët dhe të ftuarit në katër gjuhë të ndryshme.[2]

Gjuhët e zotëruara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindur në Manchester, ajo u diplomua nga Universiteti i Salfordit me diplomën e klasit të parë për degën e gjuhëve evropiane [1]. Përpara se të kalonte në Londër, Kate ka jetuar në Spanjë, Francë dhe Gjermani, dhe flet rrjedhshëm spanjishten, frëngjisht dhe gjermanisht përveç gjuhës së saj amtare anglisht.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Sky Sports News unveil new signing from Germany... multilingual presenter Kate Abdo". Daily Mail. 16 janar 2014. Marrë më 16 janar 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Kate Abdo steals the show at Ballon d'Or as Sky Sports presenter hosts awards". Daily Mail. 13 janar 2015. Marrë më 13 janar 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]