Jump to content

Kieran Gibbs

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kieran Gibbs

Gibbs duke luajtur për Arsenalin në vitin 2009
Të dhënat vetjake
Emri i plotëKieran James Ricardo Gibbs[1]
Datëlindja (1989-09-26) 26 shtator 1989 (34 vjeç)
VendlindjaLambeth, Londër, Angli
Gjatësia1.78 m (5 ft 10 in)[2]
PozicioniMbrojtës i majtë
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Arsenal
Numri3
Karriera me të rinjtë
2001–2004Wimbledon
2004–2007Arsenal
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2007–Arsenal101(1)
2008Norwich City (Huazim)7(0)
Karriera ndërkombëtare
2007–2008Anglia U–199(0)
2009Anglia U–201(0)
2009–2011Anglia U–2115(3)
2010–Anglia6(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 22:27, 13 dhjetor 2014 (UTC)
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 22:03, 18 nëntor 2014 (UTC)

Kieran James Ricardo Gibbs (lindur më 26 shtator 1989) është një futbollist anglez i cili luan për klubin anglez ArsenalPremier League dhe me kombëtaren angleze si mbrojtës i majtë. Ai filloi karrierën e tij si profesionist me Arsenalinn në vitin 2007, ku u bashkua pasi erdhi nga akademia e Wimbledon në vitin 2004. Vëllai i tij binjak Jaydon Gibbs luan për Aldershot Town FC [3]

Gibbs filloi karrierën e tij si anësor, por u zhvendos i mbrojtës i majtë gjatë huazimit të tij te Norwich City në sezonin 2007–08 – i njëjti sezon ku ai bëri debutimin e tij me Arsenalin [4]. Ai bëri debutimin e tij të plotë me Anglinë në një ndeshje miqësore kundër HungarisëWembley Stadium më 11 gusht 2010.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Premier League statistics" (PDF) (në anglisht). Premier League. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 4 mars 2016. Marrë më 5 shkurt 2014.
  2. ^ "Player Profile: Kieran Gibbs". Premier League. Arkivuar nga origjinali më 12 maj 2015. Marrë më 31 janar 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Kieran Gibbs-Features-News-Arsenal.com". Arsenal FC. 6 shkurt 2013. fq. 1. Marrë më 27 nëntor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Kieran Gibbs Profile". Arsenal.com. Marrë më 1 tetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)