Kisha Ortodokse Serbe në Kosovë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Patrikana e Pejës
Katedralja e Shën GjergjitPrizren

Kisha Ortodokse SerbeKosovë është besimi i dytë më i madh fetar pas Islamit. Kisha ortodokse ka 100,000-120,000 ndjekës në Kosovë, të përbërë kryesisht nga serbët e Kosovës, të cilët kryesisht jetojnë në rajonin e Kosovës Veriore dhe në disa enklava në jug (siç është Shtërpca).[1]

Gjatë viteve 1999–2004 u shkatërruan 140 kisha ortodokse serbe. 30 prej tyre u shkatërruan në trazirat e vitit 2004 në Kosovë, dhe shumë u shkatërruan në trazirat e vitit 2008 në Kosovë.

Shih gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]