Kisha e Shën Mërisë së Athalit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Ky artikull ka lidhje me Kishën e Shën Mërisë së Athalit, Himarë. Për artikuj të ngjashëm kliko këtu.
Kisha e Shën Mërisë

Kisha e Shën MërisëAlthaiHimarës, është kishë e tipit bazilikat me vlera unikale dhe mban statusin monument kulture që nga viti 1963.[1]

Kisha ndodhet në krye te kodres Xhumba, ku ka edhe rrënoja antike. Kisha e Shen Merise eshte bazilike trenefshe, me qemer, me permasa 11,8 x 6,6 m qe u rindertua ne kohen e Joaniqit, peshkopit te Himares dhe Delvines, me 10 prill 1795. Çdo 15 gusht këtu mblidhen mbi 300 besimtarë për të festuar ditën e bekuar.

Galeria[redakto | përpunoni burim]

Shiko edhe[redakto | përpunoni burim]

Burime[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ Lagja Kala, Himarë

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]

Koordinatat: 40°6′56″V 19°46′18″L / 40.11556°V 19.77167°L / 40.11556; 19.77167