Kisha e Shën Mërisë së Athalit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Ky artikull ka lidhje me Kishën e Shën Mërisë së Athalit, Himarë. Për artikuj të ngjashëm kliko këtu.
Kisha e Shën Mërisë

Kisha e Shën MërisëAlthaiHimarës, është kishë e tipit bazilikat me vlera unikale dhe mban statusin monument kulture që nga viti 1963.[1]

Kisha ndodhet në krye te kodres Xhumba, ku ka edhe rrënoja antike. Kisha e Shen Merise eshte bazilike trenefshe, me qemer, me permasa 11,8 x 6,6 m qe u rindertua ne kohen e Joaniqit, peshkopit te Himares dhe Delvines, me 10 prill 1795. Çdo 15 gusht këtu mblidhen mbi 300 besimtarë për të festuar ditën e bekuar.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Lagja Kala, Himarë". Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 maj 2012. Marrë më 31 janar 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koordinatat: 40°6′56″V 19°46′18″L / 40.11556°V 19.77167°L / 40.11556; 19.77167