Manastiri i 40 Shenjtorëve

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Rrënojat e Manastirit të 40 Shenjtorëve
Manastiri i 40 Shenjtoreve.jpg
Lloji Arkitekture
Vendndodhja Sarandë, Shqipëri
Koordinatat 39°52′20″V 20°01′10″L / 39.8722222°V 20.019478°L / 39.8722222; 20.019478Koordinatat: 39°52′20″V 20°01′10″L / 39.8722222°V 20.019478°L / 39.8722222; 20.019478
Ndërtuar Shek. VI
Organi drejtues DRKK Sarande
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar 68/7 (30.05.1970)
Nr. i referencës SR053
Tipologjia Objekt kulti
Manastiri i 40 Shenjtorëve is located in Shqipëria
Manastiri i 40 Shenjtorëve
Manastiri i 40 Shenjtorëve në hartë

Manastiri i 40 Shenjtorëve është një manastir i shkatërruar në Sarandë, Shqipëri, i dedikuar për Dyzet Martirët e Sebaste. Manastiri ndodhet mbi kodrën e fshatit Qafë Gjashtë, një pozitë e favorshme për kohën ku kishin mundësi të kontrollonin qytetin e Ankiazmit bashkë me portin e tij, i cili ka luajtur rol të rëndësishëm në periudhën e Antikitetit të Vonë[1]. Ai përbën një strukturë drejtkëndore me gjatësi rreth 43 m dhe gjerësi 23 m, brendësia e së cilës është organizuar në shtatë konka të barabarta midis tyre.

Gjatë ndalimit të fesë në Shqipëri, manastiri u shpall si një monument kulture.

Historia[redakto | përpunoni burim]

Referimet[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ "Manastiri i 40 Shenjtorëve". imk.gov.al. Instituti i Monumenteve të Kulturës. Marrë më 6 July 2016.