Jump to content

Manastiri i 40 Shenjtorëve

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rrënojat e Manastirit të 40 Shenjtorëve
LlojiArkitekture
VendndodhjaSarandë, Shqipëri
Koordinatat39°52′20″N 20°01′18″E / 39.8722222°N 20.0216667°E / 39.8722222; 20.0216667
NdërtuarShek. VI
Organi drejtuesDRKK Sarande
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
LlojiNën mbrojtje
KriteretI
Përcaktuar68/7 (30.05.1970)
Nr. i referencësSR053
TipologjiaObjekt kulti
Manastiri i 40 Shenjtorëve is located in Earth
Manastiri i 40 Shenjtorëve (Earth)

Manastiri i 40 Shenjtorëve është një manastir i shkatërruar në Sarandë, Shqipëri, i dedikuar për Dyzet Martirët e Sebaste. Manastiri ndodhet mbi kodrën e fshatit Qafë Gjashtë, një pozitë e favorshme për kohën ku kishin mundësi të kontrollonin qytetin e Ankiazmit bashkë me portin e tij, i cili ka luajtur rol të rëndësishëm në periudhën e Antikitetit të Vonë[1]. Ai përbën një strukturë drejtkëndore me gjatësi rreth 43 m dhe gjerësi 23 m, brendësia e së cilës është organizuar në shtatë konka të barabarta midis tyre.

Gjatë ndalimit të fesë në Shqipëri, manastiri u shpall si një monument kulture.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Manastiri i 40 Shenjtorëve". imk.gov.al. Instituti i Monumenteve të Kulturës. Arkivuar nga origjinali më 30 gusht 2017. Marrë më 6 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)