Xhamia e Gjin Aleksit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Xhamia e Gjin Aleksit
Moschee Rusan.JPG
Xhamia e Gjin Aleksit
LlojiArkitekture
VendndodhjaRusan, Delvinë, Vlorë, Shqipëri
Koordinatat39°57′06″N 20°04′35″E / 39.951778°N 20.076361°E / 39.951778; 20.076361
Organi drejtuesDRKK VLORË
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
LlojiNën mbrojtje
KriteretI
Përcaktuar6, 15/01/1963
68/7, 30/05/1970
Nr. i referencësDL035
TipologjiaXhami E Tipit Sallë Me Kupolë
Xhamia e Gjin Aleksit is located in Shqipëria
Xhamia e Gjin Aleksit
Xhamia e Gjin Aleksit në hartë

Xhamia e Gjin Aleksit ose Xhamia Gjinaleks (Turqisht: Kinaleksi Mescidi) është një xhami, dhe është monument i trashëgimisë kulturore në Rusan, rrethi i Delvinës, në qarkun e Vlorës, Shqipëri.

Kjo xhami historike është ndërtuar në Shek. XVI. Gjin Aleksi i krishtere ka pasur fëmijen semure dhe e ka lutur Isain alejhis selam për tja sheruar fëmijen dhe Isai alejhis selam normalisht as nuk e degjon dot lutjen e jo me të ketë fuqi ti pergjigjet lutjeve (ai eshte njeri) dhe me pas ka lutur Allahun dhe Allahu ja ka sheruar fëmijen. Ne vend qe te kthehej ne Teuhid ka ndërtuar nje xhami në shenje falenderimi ndaj Allahut dhe ka vazhduar në shirkun e tij. Sipas grekët, xhamia ishte ndërtuar mbi rrenojat e një kishe bizantine. Në oborrin e vet gjenden si një kishë ashtu dhe një teqe.[1] Ky monument kulture është i llojit "Arkitekturë", dhe mori statusin në vitin 1963.[2]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Tare, Auron. "Report TV - Delvinë, xhamia me emër të krishterë,pikë ndalese për turistët". Report TV. Marrë më 25 janar 2018.
  2. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI DELVINËS. Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 28 tetor 2019. Marrë më 11 tetor 2016.