Kompleksi i Xhermëhallës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kompleksi i Xhemahallës
Kompleksi urbanistik në lagjen "Lejla Malo"
Kompleksi i Xhermëhallës i Delvinës.jpg
Kompleksi i Xhermëhallës
Lloji Arkitekture
Vendndodhja Delvinë, Vlorë, Shqipëri
Koordinatat 39°56′43″V 20°05′31″L / 39.945278°V 20.091944°L / 39.945278; 20.091944Koordinatat: 39°56′43″V 20°05′31″L / 39.945278°V 20.091944°L / 39.945278; 20.091944
Ndërtuar Shek. XIV
Organi drejtues DRKK VLORË
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar NR.1886. Datë . 10.06.1973
Nr. i referencës DL019
Tipologjia Tyrbe, Xhami. Urë , Çezëm, Hamam
Kompleksi i Xhermëhallës is located in Shqipëria
Kompleksi i Xhermëhallës
Kompleksi i Xhermëhallës në hartë

Kompleksi i Xhemahallës ose Xhamia Mbret (i referuar edhe si Kompleksi urbanistik në lagjen "Lejla Malo") është një monument i trashëgimisë kulturore në rrethin e Delvinës, në qarkun e Vlorës, Shqipëri [1]. Xhamia e kompleksit është një ndër xhamitë e para të ndërtuara në Shqipëri, xhamia-mbret e Xhermehallës në Delvinë. Kompleksi islam i vitit 1682, i vetmi për nga arkitektura në territorin shqiptar, është monument kulture i kategorisë së parë. Kompleksi nis me Çesmën e Llutroit, një monument i ndërtuar me harqe guri dhe një sistem kompleks kanalizimesh që furnizonin me ujë hamamin, medresenë dhe xhaminë.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI DELVINËS. Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 28 tetor 2019. Marrë më 11 tetor 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]