Korrupsioni në Bosnjë dhe Hercegovinë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Një sondazh i përgjithshëm mbi korrupsionin nga Transparency International paraqet se qytetarët e shohin strukturën politike të Bosnjës si të prekur thellë nga korrupsioni. Dy e treta e qytetarëve besojnë se përpjekjet e qeverisë për të luftuar korrupsionin janë joefektive.[1]

Përpjekjet kundër-korrupsionit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qeveria ka ngritur Strategjinë 2009-2014 për luftën kundër korrupsionit dhe ka ndjekur penalisht disa raste të profilit të lartë, por zbatimi i përgjithshëm i kornizave legjislative dhe institucionale mbetet i dobët.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Global Corruption Barometer 2013". Transparency International. Marrë më 25 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Harta botërore e Indeksit të Perceptimit të Korrupsionit 2014 nga Transparency International