Korrupsioni në Shqipëri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Korrupsioni në Shqipëri është një problem serioz. Shqipëria renditet në vendin e 113-të nga 176 shtete në vitin 2012 në Indeksin e Perceptimit të Korrupsionit, i publikuar nga Transparency International, e vendos atë në nivel të njëjtë me Etiopinë, Guatemalën, Niger-in, dhe Timor-Leste.[1]

Korrupsioni konsiderohet ende si një nga faktorët më problematikë për themelimin e biznesit në Shqipëri.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ 2012 Corruption Perceptions Index Arkivuar 19 qershor 2006 tek Wayback Machine, Transparency International
  2. ^ "Business Corruption in Albania". Business Anti-Corruption Portal. Marrë më 14 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
Harta botërore e Indeksit të Perceptimit të Korrupsionit 2014 nga Transparency International