Koshice

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Koshice
Košice
Qytet
Njohur si Qyteti i tolerancës[1]
noform
Rruga kryesore e Koshices
Stema_figura
Stema e Koshices
Flag of Košice.png
Flamuri i Koshices
Vendndodhja
Koshice is located in Sllovakia
Koshice
Koshice

Koordinatat: 48°43′V 21°15′L / 48.717°V 21.250°L / 48.717; 21.250

Administrimi
Shteti Flamuri Sllovakia
Rajoni Koshice
Kryetari i Bashkisë Jaroslav Polaček
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 242.77 km2
Lartësia 208 m (m.n.d.)
Popullsia 239,141 banorë (31 dhjetor 2016)
Dendësia 985,06 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Kodi Postal 040 00
Prefiksi (+421) 55
Targa KE
Faqja Zyrtare www.kosice.sk

Koshice (Sllovakisht: Košice) është qyteti i dytë më i madh (pas Bratisllavës) në Sllovaki dhe më 2013 ishte Kryeqyteti Evropian i Kulturës (së bashku me Marseille).

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koshice ndodhet në lindje të Sllovakisë, rreth 20 km prej kufirit të Hungarisë, 80 km prej Ukrainës dhe 90 km prej Polonisë. Ndodhet 408 km në lindje të kryeqytetit sllovak Bratisllava.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koshice ka klimë kontinetiale të lagësht. Qyteti ka katër stinë të dallueshme. Muaji më i ftohtë është janari, me një temperaturë mesatare prej −2.6 °C dhe muaji më i nxehtë është korriku, me një temperaturë mestare prej 19.3 °C.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Združenie Feman (2009). "Feman – Európsky festival kultúry národov a národností". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q "Twin cities of the City of Kosice". Magistrát mesta Košice, Tr. Marrë më 2013-07-27. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Sister cities of Budapest" (në hungarisht). Official Website of Budapest. Arkivuar nga origjinali më mars 9, 2005. Marrë më 2009-07-01.
  4. ^ "Kardeş Şehirler". Bursa Büyükşehir Belediyesi Basın Koordinasyon Merkez. Tüm Hakları Saklıdır. Marrë më 2013-07-27. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Twinnings". Niš City Hall. Marrë më 2008-04-17. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Община Пловдив". Община Пловдив. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Plovdiv Twinning". namrb.org. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "Serwis informacyjny UM Rzeszów – Informacja o współpracy Rzeszowa z miastami partnerskimi". www.rzeszow.pl. Arkivuar nga origjinali më 2015-04-02. Marrë më 2010-02-02. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ "Saint Petersburg in figures – International and Interregional Ties". Saint Petersburg City Government. Arkivuar nga origjinali më 2009-02-24. Marrë më 2008-07-14. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  10. ^ "Mobile's Sister Cities". City of Mobile. Marrë më 2009-11-26. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)