Koshice

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Stampa:Qytet Koshice (Sllovakisht: Košice) është qyteti i dytë më i madh (pas Bratisllavës) në Sllovaki dhe më 2013 ishte Kryeqyteti Evropian i Kulturës (së bashku me Marseille).

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koshice ndodhet në lindje të Sllovakisë, rreth 20 km prej kufirit të Hungarisë, 80 km prej Ukrainës dhe 90 km prej Polonisë. Ndodhet 408 km në lindje të kryeqytetit sllovak Bratisllava.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koshice ka klimë kontinetiale të lagësht. Qyteti ka katër stinë të dallueshme. Muaji më i ftohtë është janari, me një temperaturë mesatare prej −2.6 °C dhe muaji më i nxehtë është korriku, me një temperaturë mestare prej 19.3 °C.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q "Twin cities of the City of Kosice". Magistrát mesta Košice, Tr. Marrë më 2013-07-27. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Sister cities of Budapest" (në hungarisht). Official Website of Budapest. Arkivuar nga origjinali më mars 9, 2005. Marrë më 2009-07-01.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
  3. ^ "Kardeş Şehirler". Bursa Büyükşehir Belediyesi Basın Koordinasyon Merkez. Tüm Hakları Saklıdır. Marrë më 2013-07-27. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Twinnings". Niš City Hall. Marrë më 2008-04-17. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Община Пловдив". Община Пловдив. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Plovdiv Twinning". namrb.org. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Serwis informacyjny UM Rzeszów – Informacja o współpracy Rzeszowa z miastami partnerskimi". www.rzeszow.pl. Arkivuar nga origjinali më 2015-04-02. Marrë më 2010-02-02. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "Saint Petersburg in figures – International and Interregional Ties". Saint Petersburg City Government. Arkivuar nga origjinali më 2009-02-24. Marrë më 2008-07-14. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ "Mobile's Sister Cities". City of Mobile. Marrë më 2009-11-26. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)